• Facebook
 • Spausdinti
 • Twitter
 • Google+
 • Pinterest
 • LinkedIn
 • Tumblr

Vasaros sezono virtuvė ne visada susideda tik iš lėkštėje dailiai sudėliotų lapinių salotų, midijų, krevečių ar uogų desertų. „Geras skonis“ jau rašė apie vyną, derantį su šiais subtiliais vasariniais patiekalais, tačiau žurnalo formatas skirtas ne vien išpuoselėtai vasarnamių ar piknikų virtuvei. Šis straipsnis – apie žvejybų, sodo talkų ar turistinių iškylų virtuvę, kurios patiekalų meistrų yra daugiau nei krepšinio trenerių Lietuvoje, ir jos šedevrų derinimą su vynu.

Trumpoji grilio patiekalų ir vyno derinimo ABC ir D

Jei ant grotelių neklojate rinktinių žvėrienos gabalų ar sausai brandintos jautienos, negrasinkite kamščiatraukiu sunkiausiam raudonajam vynui. Visiškai pakaks vidutinio stoto vyno, o neretai net ir lengvas raudonasis atsilaiko prieš tokį pat lengvą maisto skonį.

Jeigu parduotuvės konsultantas pasiūlys vyno su bent kiek juntamais taninais – nekrūpčiokite net jei tokio įprastai neperkate. Nuo anglies kaitros ar kontakto su grotelėmis susidarantis priskrudęs sluoksnis taninų pojūtį neutralizuos dar geriau nei pati mėsa.

Įprastiniame grilio meistrų meniu yra gausybė gan riebios mėsos. Neignoruokite santūriai rūgštaus produkto, nes toks burnoje pašalina riebumo pojūtį taip pat gerai kaip marinuotos daržovės ar svogūnai.

Aštrių prieskonių pojūtį sumažinsite pasirinkę vyną, turintį tikrą ar apsimestinį saldumo pojūtį. Sirupo saldumo gėrimas čia nepadės, bet nieko nestebinantis Čilės Carmenere ar Pietų Italijos Primitivo vynas derės būtent dėl savo salstelėjimo.

Grilio iškylų veterano patarimai

Kamščiatraukis – tai toks daiktas, kurį manome visada turintys savo automobilyje. O tuomet po trumpų paieškų ir griausmingo iliuzijų žlugimo prasideda vienas iš grilio iškylų ritualų – butelio atkimšimas atsitiktinai pakliuvusiomis priemonėmis… Geriausia taip savęs nevarginti ir iš karto pirkti gėrimą, užkimštą užsukamu kamščiu. Iškylų legendų sumažės, bet laiko tai tikrai sutaupysite.

Vėjuotą dieną, kai vėjas nuneša vyno kvapą, ar aplinkui raitantis laužo dūmams rafinuotų formų taurės netenka savo pranašumo. Gražaus ir tvirto stiklo stiklinė (kitokių taurių nepripažįsta visa Pietų Italija) tvirčiau stovės ant užtiesalo ar žolės nei išstypusi taurė. Jei net ir iškyloje negalite be dizainerio išpuoselėto daikto – griebkite bekojes „Riedel“ taures „O tumbler“.

Su iškylose dažniausiai ant anglies kepamais mėsos patiekalais geriausiai dera gana paprastas vynas. Nesimaivykite prieš draugus – 10–12 eurų už butelį pakaks su kaupu!

Daug alkoholio turintis vynas karštą vasaros dieną taikosi iškrėsti pokštą. Apsiribokite 13,5 proc. stiprumo gėrimu: gero vynuogių augintojo ir vyndario rankose iš prisirpusių uogų padarytas sausas vynas gali būti gana išraiškingas.

Nuo anglies kaitros ar kontakto su grotelėmis susidarantis priskrudęs sluoksnis taninų pojūtį vyne neutralizuos dar geriau nei pati mėsa.

Vieno dalyko – ledo – grilio iškylose beveik visada trūksta. Tikrai karštą vasaros dieną oro temperatūra net pavėsyje būna du kartus aukštesnė, nei rekomenduojama daugumai vyno – 16 laipsnių Celsijaus. Greta butelio su vynu ir ledo pasidėję mėsos valgius išvengsite oi kokių dažnų apsinuodijimų sugedusiais produktais.

Lietuviškos vasaros grilio klasika

Neturiu sociologinių tyrimų agentūros, tad pačiam teko apklausti savo draugus ir išsiaiškinti populiariausių Lietuvos grilio patiekalų penketuką. Štai dažniausiai girdėtų patiekalų penketukas ir mano rekomenduojamas vynas. Jei nesutinkate – laukiame Jūsų nuomonės skonis.lt Facebooko paskyroje.

Ant grotelių kepta jautiena ir raudonasis Duero slėnio vynas

Duero (isp. Duero, port. Douro) raudonasis vynas Lietuvoje jau nebėra retenybė ar kaprizingo pirkėjo pasirinkimas: tokio rasite ir prekybos centruose, ir parduotuvėlėse. Jis vertas dėmesio vien dėl išskirtinės koncentracijos. Be to, šis skystis neturi išsyk lengvai juntamo alkoholio ar uogienės puodynės kvapo. Dauguma vyno gaminama iš įvairiausių Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Barroca, Tinta Roriz vynmedžių mišinių, paruoštų iš pragariškame karštyje upės terasose sirpusių ir rankomis nuskintų uogų derliaus. Kaip ir Mozelio slėnyje, Duero vynuogynų dirva yra iš skalūno ar labai panašių uolienų, o vyndariai savo gėrimus įprastai brandina vien tik didelėse ar vidutinės talpos statinėse.

Raudonasis Duero vynas beveik niekada nebūna masyvus. Prie jautienos, keptos ant grotelių, jis tinka dėl įvairiausių priežasčių. Regione įprastai valgoma nemažai jautienos, o per šimtmečius vyndariai prisitaikė prie vietinės virtuvės. Daug ąžuolo neturintis, bet taninų ir iš dirvos gautų mineralų gausus vynas dera su skrudintu jautienos paviršiumi. Jei greta yra ir kitų patiekalų – nebijokite eksperimentuoti su deriniais, nes įkyraus uogų pojūčio neturintis gėrimas gastronominiu atžvilgiu yra visapusiškas.

Nedidele rūgštele pasižymintis Barbera vynas puikiai tinka prie riebesnių dešrelių. Vaiskus uogų pojūtis atlaiko ir aštrumą, jei tokio yra mėsoje.

Labai pigaus vyno nesitikėkite, nes stačiais šlaitais vaikščiojantiems vynuogių skynėjams tenka užmokėti už išlietą prakaitą, o vynuogių augintojai tikrai nesidžiaugia dideliu derlingumu. Tačiau už sutartą 10–12 eurų biudžetą, o kartais ir pigiau, tikrai rasite ką nusipirkti.

Jei visgi Duero vyno neaptikote, griebkite jų kaimynų Ispanijoje prie tos pačios upės gamintą Ribera del Duero Roble vyną.

Įvairiausios dešrelės ir Barbera vynas iš Italijos

Hm… pradėsiu nuo to, kad šios dešrelės neturi būti „pieniškos“! Aš kalbu apie įvairiausio storio dešreles, sukimštas į natūralų apvalkalą. Lietuviai vasarą tokių suvartoja daugiau nei jautienos, tad šiam patiekalui išrinkau vieną mėgstamiausių savo gėrimų – Barbera.

Šis vynas – tikra turtingo Italijos Pjemonto regiono pelenė. Retai šiems vynmedžiams skiriami geriausi plotai, jų derlius patogiai skinamas prieš prisirpstant daugiausia pinigų uždirbantiems Nebbiolo vynmedžiams, bet vasaros grilio iškyloje nereikia pompastiško kvapo ir skonio.

Nedidele rūgštele pasižymintis gėrimas puikiai tinka prie riebesnių dešrelių. Vaiskus uogų pojūtis atlaiko ir aštrumą, jei tokio yra mėsoje, dera su „klasikiniais“ stambiai pjaustytais pomidorais.

Tai dažniau, tai rečiau Lietuvos parduotuvių lentynose matomo Barbera vyno galima nusipirkti už mažiau nei 10 eurų. Jį pakeitę Beaujolais vynu nustebsite, jog kai kada pajusite itin panašų skonį.

BBQ vištienos sparneliai ir Čilės Pinot Noir

Apskritai Pinot Noir, ne vien tik čilietiškas, yra tikrasis lauko grilio iškylų karalius. Visur populiarumą pelnęs vynas dera su visais „liaudiškos grilio klasikos“ patiekalais bei su aukštosios virtuvės perlais. Lietuvoje gi iki liaudiško populiarumo šiems vynmedžiams dar reikia irtis, bet vis dažniau regimas Čilės Pinot Noir teikia vilčių, kad išpopuliarės ir Europos šalių Pinot.

Čilėje gaminamas Pinot vynas turi daugiau vaisių skonio, slyvų, kitų džiovintų uogų ir prieskonių saldumo. Jo prigimtinis charakteris sodresnis, tad dera su dūmuose ir anglies karštyje keptais patiekalais, padengtais specialia mėsos glazūra.

Renkantis Čilės Pinot neturi kilti sunkumų dėl pasiūlos ar aukštos kainos. Jei ieškote kitokio gėrimo – išbandykite Valpolicella.

Šašlykai ir Ispanijos Monastrell

Baikite piktintis, kad prie šašlykų nesiūlau Gruzijos vyno, nes tuomet aš pradėsiu rūstauti, kad šašlyką kepat iš prekybos centre pirktos kiaulienos, o ne savo rankomis papjautos kiaulaitės! Teisybės dėlei reikia pripažinti, jog 2017 m. „Vyno dienos“ parodė, kad Gruzijos vynas gali būti įdomus šio to mačiusiam pirkėjui, bet šią istoriją išgirsite vėliau…

Keleto gamintojų Monastrell lengva aptikti įvairiose Lietuvos parduotuvėse, jį savo nuožiūra galite keisti į Italijos Primitivo. Tai – tikri skonio dvyniai.

Monastrell nėra toks jau lengvas ar pasižymintis mažu alkoholio kiekiu, ką rekomendavau straipsnio įžangoje. Tačiau Ispanijos Viduržemio pakrantėje auginamų vynmedžių vynas turi porą svarbių privalumų: lietuviams tiesiog būtinas aštrumas nesuniokoja salsvumu ir vaisių pojūčiu ryškaus Monastrell skonio. Jis puikiai pavyksta net ir po trumpo brandinimo statinėse.

Kiaulienos kepsniai ir Italijos Chianti

Pamirškite tuo pačiu vardu, bet iš Classico dalies kildinamą rafinuotą vyną. Paprasčiausi Chianti gėrimai puikiai atlieka savo darbą, nes Sangiovese vynmedžiai su nedideliu kitų vynmedžių derliaus asistavimu leidžia padaryti vidutinio stoto vyną su nežymiais taninais ir neišsišokančia rūgštimi. Toks produktas nebrandinamas statinėse: jos pakeičiamos betono arba plieno talpomis. Uogų charakteris neryškus, cigarų tabako, slyvų, samanų natos puikiai dera „kompaktiškame“ vyno kūne.

Kiauliena yra gerbiama Toskanos ir Kjančio (Chianti) regiono gastronomijoje, nors verta pastebėti, jog italai ją ruošia dažniausiai visai kitaip. Kiaulienos sprandinė, išpjova ar kumpis yra skirtingo skonio bei riebumo, tačiau Chianti vynas prie jų derės, nes turi keletą skonio kozirių.

Gana lengva gauti nebrangaus Chianti vyno. Jei norite panašaus, bet daug retesnio gėrimo – rinkitės Rosso di Montepulciano vynuogynų raudonąjį.

Post Scriptum

Kad pavyktų grilio patiekalų ir vyno derinys, ypač užsitęsus iškylai ar esant vėjuotai dienai, nepašykštėkite įsigyti daugiau anglies. Papildomas maišas su anglimi dažniausiai panaudojamas gerokai anksčiau, nei planuota!

©Žurnalas „Geras skonis“

Petras Nėris
 • Facebook
 • Spausdinti
 • Twitter
 • Google+
 • Pinterest
 • LinkedIn
 • Tumblr

Petras Nėris

gėrimų ekspertas