Kvietimuose į renginius ar pobūvius įprasta nurodyti aprangos kodą. Šventės šeimininkams tai padeda sukurti atitinkamą vakaro stilių, o svečiams – išvengti ilgų dvejonių svarstant, ką apsirengti. Kartu iššifruokime dažniausiai pasitaikančius aprangos kodus ir prisiminkime pagrindinius protokolinius reikalavimus.

Frakas (white tie)

Frakas – tai iškilmingiausia apranga, paprastai dėvima tik per oficialius vakarinius renginius. Frakas gali būti tik juodos spalvos, atlasiniais arba šilkiniais atlapais. Prie jo mūvimos juodos kelnės su dviem juodomis šilkinėmis juostelėmis per šoninę siūlę, vilkimi pastandinti balti marškiniai su apykakle lenktais kampeliais. Juosmuo suveržiamas juoda atlasine juosta arba dėvima balta liemenė. Kaklaraištis netinka, būtina ryšėti juodą varlytę. Vyrai avi juodus suvarstomus lakinius batus ir mūvi juodas kojines.

Gerbkite šventės šeimininkus ir, jei jie pageidavo, kad dėvėtumėte fraką ar smokingą, nenuvilkite jų apsitaisę kostiumu.

Moterys privalo vilkėti iš aukštos kokybės audinių pasiūtas puošnias ilgas vakarines sukneles su giliomis iškirptėmis ir atvirais pečiais. Avimi uždari aukštakulniai bateliai. Tinka pirštinės iki alkūnių, prabangi maža rankinė. Makiažas turėtų būti subtilus, o plaukai ne palaidi. Papuošalai – prabangūs, bet dėvimi saikingai.

Smokingas (black tie)

Smokingas – klasikinė vakarinė apranga. Kaip ir frakas, smokingas dažniausiai siuvamas iš juodo audinio, su šilkiniais ar atlasiniai atlapais ir tokia pat šilkine ar atlasine medžiaga aptrauktomis sagomis. Prie jo dėvimi balti marškiniai stačia apykakle, varlytė, juosmens juosta, juodos kelnės su viena šilkine juostele per šoninę siūlę. Kitaip nei dėvint fraką, varlytė ir juosmens juosta gali būti ir ne juodos spalvos. Avimi juodi, nebūtinai lakiniai batai.

Eidami į renginį atminkite, kad geriau apsirengti šiek tiek puošniau, nei reikalauja nurodytas aprangos kodas, negu pasirodyti nepakankamai pasipuošus.

Moterys privalo avėti batelius ir vilkėti vakarines, bet ne tokias puošnias kaip esant frako aprangos kodui sukneles. Jų ilgis neprivalo būti iki žemės, o pečiai – nebūtinai atviri. Jei renginys ne toks oficialus, tiks ir kokteilinė suknelė.

Aprangos kodas black tie optional vyrams leidžia rinktis, ar rengtis smokingą, ar dėvėti tamsų kostiumą ir kaklaraištį. Creative black tie palieka erdvės savitam modernesniam formalios aprangos interpretavimui. Pavyzdžiui, prie smokingo galima vilkėti juodus marškinius.

Formali (formal) ir pusiau formali (semi-formal) apranga

Tradiciškai full formal arba formal terminas reikšdavo white tie, o semi formalblack tie. Šiandien terminų reikšmės kinta ir jų vartojimas ne visada atitinka griežtus klasikinius apibrėžimus, todėl būtina įvertinti renginio iškilmingumo ir oficialumo lygį. Terminas formal dabar paprastai reiškia black tie aprangos kodą. Tačiau jei kvietime nurodyta tik formal arba semi-formal ir neparašyta black tie, vyrai greičiausiai nesuklys pasirinkę juodą klasikinį kostiumą, baltus marškinius bei kaklaraištį, o moterys – ne per daug prabangią vakarinę arba kokteilinę suknelę, puošnų kostiumėlį.

Neformali (informal) apranga

Jei kvietime parašyta informal, nereiškia, kad reikia rengtis kasdieniškai. Vyrai turėtų dėvėti tradicinį kostiumą, marškinius ir kaklaraištį arba skirtingų medžiagų švarką ir kelnes bei kaklaraištį, o moterys – kostiumėlį arba dailią suknelę.

Kokteilinė apranga (coctail attire arba coctail dress)

Tai populiariausias aprangos kodas vakarėliuose. Moterims geriausiai tiks judesių nevaržanti kelius dengianti ar trumpa kokteilinė suknelė arba maža juoda suknutė. Pėdkelnės turėtų būti permatomos, jokiu būdu ne raštuotos ir ne tinklinės. Galima segėti ir puošniu sijonu ar mūvėti kelnes ir prie jų priderinti palaidinę. Avalynei ypatingi reikalavimai netaikomi. Taip pat galima drąsiai žaisti su aksesuarais.

Geriausias variantas vyrams – tamsus kostiumas, balti marškiniai ir tamsūs batai.

Oficiali dalykinė apranga (business casual)

Vyrui tiks kostiumas arba skirtingo audinio švarkas ir kelnės. Marškiniai gali būti įvairių spalvų, o kaklaraištis nebūtinas. Tinka įvairūs batai, tačiau nedera avėti sportinių batų arba sandalų. Moteriai reikėtų dėvėti kostiumėlį (jis gali būti tiek su kelnėmis, tiek su sijonu). Taip pat tiktų suknelė ir švarkas, sijonas ir palaidinė, kelnės ir palaidinė.

Puošni kasdieninė apranga (smart casual)

Smart casual – tai gana laisva apranga. Vyrams galima rengtis tiek kostiumą be kaklaraiščio, tiek skirtingų spalvų švarką (gali būti sportinio stiliaus) ir kelnes. Marškiniai gali būti įvairūs. Tinka įvairūs batai, tik ne sportiniai bateliai ar sandalai. Moterims nebūtina vilkėti suknelių, puikiai tiks ir kostiumėliai. Tiek vyrams, tiek moterims leidžiami ir klasikiniai konservatyvūs džinsai.

Jei kvietime į renginį aprangos kodas nenurodytas, vyrai turėtų rengtis tamsiu kostiumu, o moterys – kokteiline arba maža juoda suknele.

Jei kvietime parašyta tik casual, tai reiškia, jog reikia rengtis elegantiška laisvalaikio apranga. Vyrai galėtų rinktis kelnes ir švarką, įspiriamus batus. Moterims geriausia segėti sijonu.

©Žurnalas „Geras Skonis“