Egzistuoja daugybė jūrinių sraigių rūšių, iš kurių nemažai yra vertinamos kaip gurmaniškas delikatesas. Šį kartą kviečiu iš arčiau susipažinti su jūrinėmis sraigėmis (angliškai vadinamomis „whelks“), priklausančioms Buccinidae (lot.) šeimai bei jų paruošimo subtilybėmis.

Japonijoje, Australijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Anglijoje ir pastaruoju metu kai kuriose JAV dalyse jūrines sraiges gerai pažįsta ir vertina gurmanai bei garsiausi restoranų šefai.

Nors Lietuvoje jūrinių sraigių jau galima be didelio vargo įsigyti iš egzotiškų maisto produktų tiekėjų ar netgi kartais užtikti prekybos centruose, paragauti paruoštų patiekalų iš sraigių pavyks vos keliuose sostinės restoranuose. Na, bet tikram gurmanui tai juk ne kliūtis, nes visuomet smagu egzotišką patiekalą pagaminti namuose.

Šių sraigių namukas dailiai susisukęs į pailgą spiralę. Jų dydis gali būti nuo kelių milimetrų iki beveik metro. Virtuvėje dažniausiai naudojamos nedidukės, 5–12 centimetrų ilgio nameliuose gyvenančios sraigės.

Virtos sraigės taip pat gali būti puiki sudedamoji dalis ruošiant salotas, itališką pastą, gardinant sriubas ar troškinius, įdarant virtinukus.

Istoriškai sraigės buvo ne tik svarbus prasimaitinimo šaltinis, bet ir dėl tvirto bei spalvingo kiauto reikšmingą vietą užėmė juvelyrikos bei sagų pramonėje.

Sraigės paprastai renkamos pakrantėse atoslūgio metu arba žvejojamos sukurpiant spąstus ir įdedant į juos jauko. Jūrines sraiges galima ne tik virti, bet ir marinuoti, konservuoti ar šaldyti. Renkantis sraiges patiekalui, labai svarbu įsitikinti, ar jos šviežios. Kaip ir moliuskai, sraigės turėtų būti gyvos – vos prisilietus slėptis savo namelyje. Gyvas sraiges vertėtų kruopščiai nuplauti ir bent pusvalandį pamirkyti gerai pasūdytame vandenyje. Gyvas sraiges šaldytuve galima laikyti keletą dienų pridengus drėgnu popieriniu rankšluoščiu.

Prieš dedant į patiekalus, jūrines sraiges visuomet reikia apvirti. Verdant patartina pasūdyti vandenį ir pridėti į jį mėgstamų žolelių, prieskonių. Taip pat sraiges galima virti sultinyje. Virimo laikas – apie 10–14 minučių, priklausomai nuo sraigių dydžio (didesnes reikėtų virti keliomis minutėmis ilgiau). Jeigu sraigės pervirs, jas bus sunkiau ištraukti iš namelių, jos pasidarys kietesnės.

Jeigu tiekėjas pristatė didelį kiekį sraigių ir matote, jog vienos vakarienės metu visų įveikti nepavyks, sraiges užšaldykite. Tokiu atveju virti užteks 7 minutes. Atvėsusias sraiges rekomenduočiau padalyti porcijomis, supakuoti ir užšaldyti. Prieš naudojant patiekalams ruošti, užšaldytas sraiges reikia įmesti į verdantį vandenį ir pavirti dar 5–7 minutes.

Nors Lietuvoje jūrinių sraigių jau galima be didelio vargo įsigyti iš egzotiškų maisto produktų tiekėjų ar netgi kartais užtikti prekybos centruose, paragauti iš sraigių paruoštų patiekalų pavyks vos keliuose sostinės restoranuose.

Jūrinės sraigės pasižymi delikačiu, kiek sūrstelėjančiu skoniu. Išvirtas sraiges galima valgyti su česnakiniu sviestuku, aioli ar kitu pamėgtu padažu.

Virtos sraigės taip pat gali būti puiki sudedamoji dalis ruošiant salotas, itališką pastą, gardinant sriubas ar troškinius, įdarant virtinukus. Tiesiog universalus produktas, kurį kiekvienas be vargo gali įkomponuoti į jau pamėgtus patiekalus ir šitaip suteikti jiems neįprastos egzotikos.

Prie jūrinių sraigių visuomet puikiai derės rožinis Provanso regiono (Prancūzija) vynas, švelnus ir kvapnus baltasis vynas ir net alus.

Sraigės su petražolėmis ir česnakiniu sviestu

Sudėtis

• 500 g šviežių jūrinių sraigių,
• 7 vidutinio dydžio česnakų skiltelių,
• kuokštelis petražolių,
• 220 g sviesto, • žiupsnelis druskos,
• žiupsnelis šviežiai maltų pipirų,
• žiupsnelis aitriųjų paprikų miltelių arba keli lašai „Tabasco“.

Gaminimas

Elektriniu smulkintuvu susmulkinkite česnako skilteles, tada sudėkite petražolių lapelius ir susmulkinkite. Sudėkite sviestą bei prieskonius ir vėl viską maišykite, kol gausite vientisą masę.

Šviežias sraiges virkite gerai pasūdytame vandenyje (galite pridėti mėgstamų žolelių) apie 10 min.

Sviestą su prieskoniais pašildykite, kad šis išsilydytų ir patiekite kaip padažą prie sraigių.

! Prieš valgydami sraiges nepamirškite nuimti plonyčio dangtelio, kuriuo sraigė užsidaro savo namuke.

©Žurnalas „Geras Skonis“

Indrė Leikauskė

Indrė Leikauskė