„Druskos namų“ ir „Salt‘s Up“ archyvo nuotr.

Vargu ar kas suabejotų, kad, užsidarius „Druskos namais“ besivadinusiam restoranui, jo pavadinimas pelnytai atiteko gurmaniškos druskos, pipirų ir rūkyto cukraus importuotojui. Juolab kad šiandieniniai „Druskos namai“ gali pasigirti didžiausiu rinktiniu šių produktų asortimentu Lietuvoje.

Jų produkcija ir patarimai pirkėjams yra rimtas konkurencinis pranašumas išskirtinumą ir kokybę į pirmą vietą keliančioms mėsos, žuvies, jūros gėrybių bei kitoms specializuotoms parduotuvėms bei HORECA sektoriaus dalyviams. Nekalbant apie bene 30 tūkstančių narių vienijančią grilintojų sektą – kaip juokais vadiname grilio profesionalus ir aistruolius.

„Druskos namų“ vadovo Kęstučio Pivoriūno neverta ieškoti druskos rūmuose – pagal šiuolaikinius standartus jo biuras mobilus, todėl dažniausiai jį galima rasti pas klientus – netgi už prekystalio – tiesiogiai bendraujantį su pirkėjais ir nuoširdžiai besidalijantį vartojimo rekomendacijomis. Jo aistrą atstovaujamiems produktams ir begalinį džiaugsmą dalytis žiniomis liudija ir mūsų susitikimas.

Pažinimas prasideda nuo potyrių

Kadangi susitikome kavinėje, neapsikeisti bent keliomis frazėmis apie kavą neišeina. Tačiau po trumpos diskusijos apie saldintą kavą Kęstutis iš kišenės išsitraukia plieninį daiktą, panašų į masyvų automatinį tušinuką, pasirodo, tai – pipirų trintuvas. Išties, kodėl žmogui, dažnai vadinamam ponu Pipiru, nepaeksperimentuoti jais pagardinant kavą?

Visai netrukus uoslė pagauna porūgštį, panašų į rabarbarų, kvapą – sakyčiau, kaip gerų nišinių kvepalų. Tačiau nugenu tą mintį kaip nesusijusią su reikalu. Tada Kęstutis atkreipia mano dėmesį į vieną iš atsineštų savo produkcijos pavyzdžių. Tai „Timut&Lemon“ pipirai kuriuos pauosčiusi, sustingstu iš netikėtumo – štai iš kur tas prabangus kvapas… Dabar aiškiai užuodžiu greipfrutą. Dar labiau netikėta, kad šie pipirai nėra niekame mirkyti – jie taip kvepia natūraliai!

Kęstutis pasiūlo vieną pipiro uogą tiesiog sukramtyti, ir štai vėl fejerverkai! Nieko panašaus su pipirais nesu patyrusi – jaučiu kažkokią gaivą, lyg liežuvį žnaibytų smulkūs, gerai atšaldyto šampano ar mineralinio vandens burbuliukai… Pasirodo, pojūtis neapgavo – „Timut&Lemon“ pipirais, kurie šiandien yra patys populiariausi „Druskos namų“ asortimente, Kęstutis rekomenduoja gardinti ne tik žuvį, jūrų gėrybes ir salotas, bet ir alkoholinius (gin&tonic), gaiviuosius (pvz., su mineraliniu vandeniu) kokteilius, taip pat desertus (pvz., su braškėmis, mangais ir juoduoju šokoladu) ir netgi kavą.

Taigi druską ir pipirus iki šiol vertinusiems vienareikšmiškai – kaip pačius paprasčiausius klasikinius prieskonius – kelionė į jų pasaulį gali atnešti absoliučiai netikėtų įspūdžių. „Mūsų tikslas ir yra padėti atrasti žmonėms naujus skonius, potyrius ir derinius, – sako „Druskos namų“ vadovas bei nė kiek ne mažiau įkvėpimo šiai veiklai teikianti jo žmona Rasa. – Mūsų atstovaujamų produktų įvairovė leidžia mėgautis ne tik netikėtomis skonio variacijomis, kurias lemia geografinė kilmė bei skirtingi gavybos būdai, bet ir estetinėmis pateikimo galimybėmis (frakcijos ir spalvų prasme) bei pojūčiais, kylančiais iš tekstūros subtilybių: nuo šaldančio efekto ar traškėjimo iki putojimo ar sproginėjimo.“

Kelionė į nepažįstamą skonių teritoriją

Kęstutis prisipažįsta, kad prieš pirmąjį susidūrimą su druskos įvairove  – maždaug prieš ketverius metus – pats žinojo tik 4 jos rūšis – akmens, jūros, joduotą ir Himalajų. Kasmet Vilniuje vystančioje kalėdinėje labdaringoje ambasadorių mugėje Kęstutis su Rasa pirmą kartą paragavo estų bendrovės „Salt’s up“ rūkytos druskos, kuri tapo pirmuoju postūmiu pradėti domėtis šio produkto įvairove.

Taigi 2016 m. gegužę įsikūrę „Druskos namai“ gavo išskirtinę teisę atstovauti „Salt’s up“ druskai ne tik Lietuvoje, bet ir svarbiausiose gurmanų rinkose pasauliniu mastu, išskyrus Estiją, Vokietiją ir JAV. Visi „Salts’up“ produktai yra natūralios kilmės, kruopščiai atrinkti, itin aukštos kokybės ir turintys potencialą net paprastą, vos iš kelių ingredientų patiekalą paversti gurmanišku.

Po trejų veiklos metų „Druskos namų“ internetinės parduotuvės lentynose – net 40 rūšių druskos, kurios kilmė – nuo Australijos ar Alpių iki Kalahario dykumos ar Havajų salų. Praėjus metams nuo veiklos pradžios, asortimentą papildė pipirai, kuriuos jau galima rinktis net iš 24 rūšių – 10 iš kurių Lietuvos rinkoje atsirado tik šiemet. Kas ketvirtį „Druskos namai“ peržvelgia savo produktų asortimentą ir pasiūlo naujienų.

Beje, net į keliones Kęstutis su Rasa vežasi firminį prieskonių rinkinį, kuriame dažniausiai būna pradžioje minėtų „Timut&Lemon“ pipirų, su ilgaamžiškumo paslaptimi siejamų „Cubeb“ pipirų ir rūkytos druskos. Nekalbant apie kišenėje laikomą grūstuvėlį, kuris paprastai neprasprūsta ir pro maitinimo įstaigų personalo akis.

Druskos karalystė

Pradedantiesiems tyrinėti gurmaniškų druskos ir pipirų pasaulį, verta žinoti, kas jame yra kas. Pasirodo, itin aukštos kokybės druska gali būti minima kaip lygiavertis ingredientas patiekalų meniu, pabrėžiant išskirtinę jo kokybę. Dažniausiai tai bus „Fleur de Sel“ (prancūziškai) arba „Flor de Sal“ (portugališkai).

„Jas galima vadinti druskos karalienėmis – seserimis iš Prancūzijos ir Portugalijos. Jos natūraliai susiformuoja jūros vandens paviršiuje, yra labai priklausomos nuo oro sąlygų ir surenkamos tik vasarą rankomis, naudojant medinius indus. Dėl šių priežasčių tai vienos brangiausių druskos rūšių pasaulyje“, – pasakoja Kęstutis.

Taip pat viena žinomiausių ir populiariausių druskos rūšių – „Alpen Bergkern“ iš Austrijos Alpių, kurios sudėtyje randami net 84 skirtingi mineralai.

Norinčius kažko egzotiško galėtų sudominti „Black Lava“ druska iš ugnikalnių krašto – Havajų, kuri dėl sudėtyje esančios 3 proc. natūralios anglies yra intensyvios juodos spalvos ir gali būti rupi arba dribsnių pavidalo. Kadangi ji išsiskiria ne tik skoniu, bet ir išvaizda, patiekalą gardinti ja reikėtų prieš pat serviruojant.

„Druskos namuose“ galima rasti net vieną rečiausių žmonijai žinomų druskos rūšių – „Persian Blue“. Ši Irano Semman provincijoje išgaunama smulki arba rupi akmens druska pasižymi natūraliai susidariusiais mėlynos spalvos kristalais ir turi ypač daug kalio bei kitų vertingų mineralinių medžiagų.

Netikėtų natų patiekalams gali suteikti tokia druska kaip „Matcha“ (su japoniška mačia arbata), „Rose“ (su rožių žiedlapiais), „Raudonojo vyno“, „Piri Piri“, „Lemon Coarse“ (su citrinų sultimis ir žievelėmis) ar „Chipotle“. Dievinantiems dūmo kvapą, tačiau neturintiems sąlygų kepti ant grilio, nepamainoma rūkyta druska.

Greta skonio ieškantiems papildomų pojūčių verta pasidomėti dribsnių pavidalo druska iš Himalajų „Crystal Pink Flakes“, rozmarinais dvelkiančiais druskos dribsniais „Rosemary Crystal Flakes“ ar burnoje sproginėjančia „Murray River“ druska iš Australijos Murėjaus upės baseino.

Mėgstantiems Viduržemio jūros virtuvę gali praversti „Herb Meat Salt“ druskos mišinys, kurį sudaro Portugalijoje, Algarvės regione, surenkama „Flor de Sal“ druska ir 18 proc. žolelių mišinys iš bazilikų, rozmarinų ir čiobrelių. Jis ypač tinka ne tik mėsos ar bulvių patiekalams, bet ir kokteiliui Kruvinoji Merė ar pikantiško skonio spragėsiams.

Pipirų žemė

Kelionė po pipirų žemę galėtų prasidėti nuo Kambodžos auksu vadinamų rankomis renkamų juodųjų, raudonųjų ir baltųjų „Kampot“ pipirų, turinčių geografinės kilmės nuorodą. Jie yra nepamainomas pipirinio didkepsnio atributas.

Dar vieni ypatingi pipirai, kurių dažniausiai savo automatiniame trintuve turi Kęstutis, – eukaliptais dvelkiantys „Cubeb“ iš Indonezijos, kuriuos jau senovės kinai, ajurvedos žinovai ir alchemikai vertino dėl senėjimą stabdančių savybių. Net ir šiandien japonai juos naudoja kosmetikos pramonėje. Be jų, Lietuvos gurmanams „Druskos namų“ dėka šiemet tapo prieinamos trys itin karštos naujienos.

Itin reti ir paklausūs prieskonių rinkoje pipirai iš Tasmanijos salos ir rytinės Australijos pakrantės. „Tasmanijos“ pipirai savo išvaizda primena, kad pipirai iš tiesų yra uogos, kurias subrandina tik moteriškos lyties krūmai. Šie pipirai, kurių specifinį aštrumą papildo intensyvus žolelių skonis ir rūgštelė, patiekalams suteikia sodrią raudoną spalvą, kuri išteka tarsi akvarelė, taigi estetiško rezultato galima tikėtis ir jų užbarsčius ant grietine pagardintų vakarykščių cepelinų.

„Chiloe“ iš Čilės – taip pat itin senas tradicijas turinti pipirų rūšis, išsiskirianti raudonosioms pupelėms būdinga spalva, minkštumu ir tuo, jog jo aštrumo pojūtis ateina ne iš karto.

O štai iš Brazilijos (Belemo uosto) kilę „Whiskey“ juodieji pipirai  ne iš karto patenka į pakuotojų rankas – jų tarpinė stotelė – viskio distilerija, esanti Vokietijoje, Brandenburge. Ten jie kelias savaites brandinami salyklinio viskio ąžuolo statinėse.

Seilę varvinantiems dėl dūmo skonio ir aromato galima ir pipirinė alternatyva – „Smoked Banasura“ pipirai iš Indijos. Beje, jei rūkytas pipirų ar druskos poskonis gurmanams jau pažįstamas, tai prie šių dviejų produktų galima pridėti ir rūkytą cukrų. Juo tinka gardinti ne tik desertus – varškės apkepus, pudingus, blynelius, vanilinius ledus, krembriulė, bet ir mėsą ir žuvį (pvz., silkę).

Ir dar šis bei tas

Norintiems padaryti įspūdį patiekalo patiekimu verta pasidomėti druskos plokštėmis (20 x 20 x 2,5 cm), kurios tinka ir šaltiesiems patiekalams patiekti (turi antibakterinį poveikį), ir kepti grilyje ar ant dujinės viryklės (prieš tai užgrūdinus plokštę pagal „Druskos namų“ instrukciją). Šias plokštes galima naudoti daug kartų: šaltai patiekus valgį, paviršių pakaks nubraukti vos drėgna šluoste, o, baigus kepti, teks nušveisti šiurkščia kempine.

Kalbant apie prieskonių indelių laikymą namuose – japonai neabejotinai įvertintų specialiai „Salt’s up“ indeliams pritaikytus padėkliukus, gaminamus iš šimtametės medienos, gaunamos nušlifavus senose lietuviškose sodybose rastas lentas.

Taip pat „Druskos namuose“ rasite Kęstučio asmeniškai išbandytų, itin patogių malūnėlių: jau minėtą, veikiantį automatinio rašiklio principu, bei „Du viename“, kuriame vienas galas skirtas druskai, kitas – pipirams. Tai puikūs atributai aistringiems keliautojams po skonių pasaulį.

Daugiau informacijos www.druskosnamai.eu

Svarbus akcentas deriniuose

Apie produktų įvairovę ir derinius Kęstutis gali pasakoti ilgai ir išsamiai (beje, Rasa šiomis žiniomis periodiškai dalijasi „Druskos namų“ feisbuko profilyje). Čia pateikiame jų asmenines rekomendacijas, kurios paprastam patiekalui suteiks naują skonį:

Kiaušiniai

  • „Black Lava“ druska ir „Long Pepper“ pipirai su muskato, kardamono bei cinamono natomis
  • Rupi rūkyta druska „Smoked Salt Coarse“ ir „Cubeb“ pipirai

Salotos

  • „Murray River Flakes“ ir „Timut&Lemon“ pipirai
  • „Bamboo Jade“ druska su bambukų ekstraktu ir „Cubeb“ pipirai
  • „Rose“ druska su rožių žiedlapiais ir „Andaliman“ laukiniai pipirai
  • „Inka“ saulės druska ir raudonieji „Kampot“ pipirai

Krevetės ir kitos jūrų gėrybės

  • „Flor de Sal“ rupi druska ir „Timut&Lemon“ pipirai
  • „Black Lava Flakes“ druskos dribsniai ir baltieji „Kampot“ pipirai
  • „Bamboo Jade“ druska su bambukų ekstraktu ir „Cubeb“ pipirai
  • „Piri Piri“ druska ir „Chiloe“ pipirai

Žuvis

  • „Black Lava“ rupi druska ir „Timut&Lemon“ pipirai
  • „Lemon Coarse“ rupi druska ir „Smoked Banasura“ pipirai
  • „Crystal Pink Flakes“ druskos dribsniai ir „Andaliman“ laukiniai pipirai
  • „Matcha“ druska ir „Cubeb“ pipirai

Didkepsnis ir kiti mėsos patiekalai

  • „Herb Meat Salt“ druska su žolelėmis ir juodieji „Kampot“ pipirai
  • „Alaea“ rupi druska su raudonuoju vulkaninės kilmės „Alaea“ moliu ir „Tasmanijos“ pipirai
  • „Rosemary Crystal“ druskos dribsniai ir „Whiskey“ pipirai
  • „Chipotle“ druska ir rūkyti Indijos „Smoked Banasura“ pipirai

Meksikietiški patiekalai

  • „Bamboo Jade“ gurmaniška druska su bambukų ekstraktu ir „Chiloe“ pipirai
  • „Tequila Salt“ ir „Tasmanijos“ pipirai
  • „Piri Piri“ druska ir raudonieji ilgieji „Red Long“ pipirai

Desertai

  • „Crystal Pink Flakes“ druskos dribsniai ir „Timut&Lemon“ pipirai
  • „Rose“ druska su rožių žiedlapiais ir šokolado pipirai „Chocolate Pepper“
Receptas. Firminės pono Pipiro krevetės

Į gilesnę keptuvę su dangčiu įdėkite sviesto, pakepinkite 6 skilteles česnako, įberkite saujelę nesmulkintų „Timut&Lemon“ pipirų, sudėkite 1 kg žalių tigrinių krevečių, užpilkite 300–400 ml sauso baltojo vyno.

Kepkite maksimalioje temperatūroje apie 6 min. Kelis kartus atidarykite dangtį, kad išgaruotų alkoholis. Mėgstantieji dar daugiau rūgštelės gali papildomai gardinti citrina ir citrinos sultimis.

Laura Montvilaitės tekstas

©Žurnalas „Geras Skonis“