Aliaskos jūros gėrybių rinkodaros instituto nuotr.

Europos Sąjungos statistikos tarnybos (Eurostato) duomenimis, 2020 metais Lietuva daugiausia importavo šaldytos žuvies (beveik 55 tūkst. tonų). Palyginti su 2016 m., labiausiai padidėjo šviežios, atšaldytos arba užšaldytos žuvies filė ir kitų žuvies gaminių importas – beveik 7 tūkst. tonų. Daugiau atsivežta įvairiai paruoštų moliuskų, vėžiagyvių, vytintos, sūdytos, marinuotos, rūkytos žuvies.

Pasaulyje labiausiai vertinamos laukinės žuvys, deja, jos tampa vis retesnės. Ypač vertingos Šiaurės Amerikoje esančios Aliaskos valstijos vandenų laukinės žuvys – dėl išskirtinės kokybės, skonio ir mėsos spalvos. Jos turi daug naudingųjų riebalų, tarp jų – ir riebalų rūgščių omega-3 bei kitų maistinių medžiagų.

Kuo ypatingas Aliaskos regionas?

Šiame regione dirbtinis veisimas ir auginimas yra draudžiamas. Gyvenimas atvirame vandenyne, natūralus maistas ir judėjimo laisvė lemia Aliaskos žuvies ir jūrų gėrybių išskirtinumą. Aliaskos žuvies bei kitų jūrų produktų skonis ir naudingosios savybės išsaugomos ilgam, naudojantis šiuolaikinėmis šaldymo ir laikymo technologijomis. Be to, Aliaskos žvejai laimikį užšaldo iškart sugavę.

Žuvininkystės verslas Aliaskoje griežtai kontroliuojamas, visą žuvų ir jūrų gėrybių gaudymo ir paruošimo procesą reglamentuoja įstatymai. Čia veikia griežta žvejybos kvotų sistema ir praktikuojamas sąmoningas požiūris į vandens išteklių gavybą.

Aliaskos regionas išskirtinis ne tik dėl natūralios gamtos, bet ir dėl tvarios žvejybos, kuri leidžia išsaugoti unikalias natūralios gamtos išaugintas laukines regiono žuvis. Visoje žuvų įvairovėje yra likę per mažai rūšių, kurias galima paragauti tokias, kokias sukūrė natūrali gamta. Tokios yra Aliaskoje sugaunamos lašišos.

Neprilygstamo skonio laukinės Aliaskos lašišos

Šaltuose ir švariuose Aliaskos pakrančių vandenyse yra daug lašišų. Čia komerciškai gaudomos penkių rūšių Ramiojo vandenyno lašišos – visos jos yra puikus natūralių baltymų šaltinis. Tai karališkoji lašiša, raudonoji lašiša, didžioji lašiša, keta ir kuprė.

Karališkoji lašiša vertinama dėl savo spalvos, didelio riebalų kiekio, švelnios tekstūros ir sultingos mėsos, ji patiekiama aukščiausios klasės restoranuose. Raudonoji lašiša yra antra pagal gausumą Aliaskos lašišų rūšis. Ji išsiskiria tamsiai raudona mėsa, tankia ir sultinga tekstūra bei dideliu polinesočiųjų riebalų kiekiu. Didžioji lašiša savo skoniu, spalva ir struktūra yra panaši į karališkąją lašišą. Ketos populiarumą lemia kainos, tekstūros ir subtilaus skonio derinys. Kuprė yra gausiausia lašišų rūšis Aliaskoje. Jos mėsa yra švelniai rausvos spalvos, minkštos tekstūros ir subtilaus skonio. Dėl paplitimo ši lašiša yra nebrangi.

Beringo jūra ir Aliaskos įlanka – vietos, kuriose sugaunama daugiausia baltųjų žuvų ir penkių rūšių lašišų, – yra toli nuo civilizacijos. Šio regiono vandenų švarą JAV ypatingai kontroliuoja.

Prabangaus restorano meniu – juodoji menkė

Išskirtinis Aliaskos vandenų produktas gurmaniškų patiekalų mėgėjams – juodoji menkė. Sniego baltumo sluoksniuota šios žuvies mėsa pasižymi aksomine tekstūra ir yra neprilygstamo skonio, nesvarbu, kaip ji paruošta. Dėl saldaus, švelnaus, bet ir itin sodraus skonio iš Aliaskos juodosios menkės gali būti gaminami įvairiausi patiekalai – nuo paprasčiausių iki išskirtinių.

Ši žuvis ypatinga dėl didelio riebalų kiekio, kuris ir suteikia išskirtinį skonį bei konsistenciją. Todėl jos mėsa sultinga, puikiai tinka rūkyti, kepti ir virti. Daug omega-3 riebalų rūgščių turinti juodoji menkė yra vertingas aukštos kokybės baltymų šaltinis. Ji turi svarbių mineralų, tokių kaip jodas, fosforas, magnis, varis, geležis, cinkas ir kalcis.

Juodąją menkę visame pasaulyje išgarsino virtuvės šefas Nobu Matsuhisa. Jis suderino tradicinę japonų virtuvę ir vakarietiškas maisto ruošimo tendencijas.

Juodoji menkė, marinuota miso padaže, yra tradicinis japonų patiekalas. Žuvis buvo marinuojama sakėje (ryžių vyne) ir mise (sojų pastoje), kad ilgiau išsilaikytų. Nobu patiekalą padarė saldesnį ir minkštesnį, į padažą pridėdamas mirino (saldaus ryžių vyno), cukraus glajaus ir baltojo miso. Riebi juodosios menkės filė šiame padaže marinuojama 3 dienas, paskui ji kepama ant atviros ugnies ir patiekiama su imbiero daigeliais ant banano lapo. Pagal šį receptą pagaminta juodoji menkė – vienas populiariausių patiekalų Nobu restoranuose – nuo Niujorko iki Malaizijos sostinės Kvala Lumpūro.

Kasdieniam patiekalui – rudagalvė menkė

Rudagalvė menkė yra labiausiai paplitusi Aliaskoje ir nebrangi žuvis. Jos mėsa liesa, minkšta ir švelni, priešingai nei Atlanto menkių, kurių mėsa yra tamsesnė, riebi bei stipresnio žuvies skonio. Rudagalvė Aliaskos menkė itin vertinama dėl omega-3 rūgščių gausos ir itin nedidelio riebalų kiekio.

Kulinariniu požiūriu Aliaskos rudagalvė menkė yra ypač universali baltos mėsos žuvis. Ji idealiai tinka virti, kepti orkaitėje, ant atviros ugnies, gaminti garuose, apkepti gruzdintuvėje ir puikiai dera su įvairiais prieskoniais bei kitais ingredientais. Iš jos galima paruošti ne tik paprastą kasdienį patiekalą, bet ir filė su įmantriu padažu.

Beribei virtuvės šefo fantazijai – Aliaskos surimis

Aliaskoje pagaminama daug surimio, kurį naudoja ir Lietuvos žuvies įmonės. Iš laukinės Aliaskos rudagalvės menkės pagamintas surimis yra natūralus produktas, kuriame gausu proteino, riebalų rūgščių omega-3 ir vitamino B.

Žuvis yra sumalama ir perdirbama į žuvų baltymų masę, į kurią, gaminant surimio jūrų gėrybių produktą, dedama kitų ingredientų: kvapiųjų medžiagų, prieskonių. Taip pat gali būti įmaišoma jūrų gėrybių, pavyzdžiui, krabų ar krevečių, mėsos. Šis produktas gali būti įvairių formų: lazdelių, žnyplių, kiautų ir t. t.

Jūrų gėrybių surimis yra populiarus salotų, sumuštinių ir garnyrų priedas, naudojamas daugelyje sušio baro gaminių. Aliaskos rudagalvės menkės surimis yra vienas pagrindinių japonų virtuvės ingredientų, suteikiančių galimybę kurti įvairius naujus patiekalų receptus. Japonai jį naudoja daugybėje patiekalų, vienas jų – tradicinis valgis Kaiseki.

Apie Aliaskos jūrų gėrybių rinkodaros institutą

Aliaskos jūrų gėrybių rinkodaros instituto viena iš veiklų – valstybės ir privačių žuvininkystės bendrovių partnerystė. Institutas vaidina pagrindinį vaidmenį populiarinant Aliaskos jūrų gėrybes JAV ir tarptautinėse rinkose.

Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, institutas vykdo Aliaskos žuvies ir jūrų gėrybių rinkodaros programą, kuri apima pagalbą ieškant tiekėjo, pardavimo skatinimo veiksmus mažmeninės prekybos ir restoranų pramonėje, viešuosius ryšius ir reklamą.

Aliaskos jūrų gėrybių rinkodaros institutas bendradarbiauja su mažmeninės prekybos parduotuvėmis, maisto produktų platintojais, restoranų tinklais, maisto tiekimo operatoriais, universitetais, kulinarijos mokyklomis.

Išsamiau apie instituto veiklą: www.alaskaseafood.orgeeu.alaskaseafood.org

Aliaskos rudagalvė menkė su cukinijomis

REIKĖS

• 100 g užšaldytos Aliaskos rudagalvės menkės,
• 30 g smulkiai supjaustytos cukinijos,
• 30 g juodųjų alyvuogių be kauliukų,
• 30 ml alyvuogių aliejaus,
• 30 g šviežių bulvių,
• 30 g mažų morkų,
• 30 g mažų kukurūzų,
• druskos, pipirų ir baziliko pagal skonį.

GAMINIMAS

Menkę įtrinkite druska ir pipirais, užpilkite alyvuogių aliejumi. Ant žuvies filė uždėkite cukinijos griežinėlius, imituodami žuvies žvynus. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir kepkite apie 15 minučių, arba kol pasigamins. Išvirkite bulves, sudėkite į keptuvę ir kepkite aliejuje, kol pagels. Suberkite morkas ir kukurūzus, pagardinkite
druska ir bazilikais.

Sumaišykite alyvuoges su alyvuogių aliejumi virtuviniame kombaine – paruošite tapenados padažą. Patiekdami uždėkite žuvį ant daržovių ir užpilkite padažo.

©Žurnalas „Geras Skonis“