„Milestii Mici“ yra didžiausia putojančio vyno gamintoja Moldovoje

Atostogų atradimai gali virsti verslu. Būtent taip atsitiko vienai alytiškių šeimai. 2019-ųjų vasarą su draugais jie keliavo po Moldovą. Atostogų planuose tarp lankytinų vietų – keletas vyninių, pažintis su vietos vynu, vyndarystės tradicijomis. Vynas jiems taip patiko, kad kilo mintis atsigabenti jo į Lietuvą. Patiko jis ir draugams. Teko vežtis vis didesnius kiekius. Per karantiną buvo atidaryta elektroninė parduotuvė, o pernai metų pabaigoje ir vyninė-parduotuvė „Wood & Wine“.   Galvojate, Vilniuje ar Kaune. Ne. ALYTUJE!

Sena ir turtinga istorija

Turbūt nenuostabu, bet daugelis iš mūsų turime labai mažai informacijos apie Moldovos vyną ir patirties jį ragaujant. Tai, kas mūsų lentynose buvo prieš kelis dešimtmečius, yra vyndarystės parodija. Daugeliu atveju dėl tokio vyno gėda ir patiems moldavams.

Bet žvilgtelkime į šio krašto vyndarystės istoriją. Ji tikrai įdomi, turtinga, deja, turinti skausmingų etapų, bet galinti didžiuotis patekusi į Gineso rekordų knygą. Moldova įsiterpusi tarp Ukrainos bei Rumunijos. Patys moldavai pasakodami apie savo šalį mėgsta pabrėžti, kad žemėlapyje pagal formą jų šalis primena vynuogių kekę ir plyti tarp 46 bei 48 šiaurės platumos. Beje, kaip ir Bordo regionas, tačiau pagal klimatą ji labiau panaši į Burgundiją, nes turi žemyninį klimatą. Vynuogynai išsidėstę nedidelėse kalvose, kurias raižo kelios upės, šiek tiek įtakos turi ir Juodoji jūra. 2013-aisiais pagal Europos Sąjungos reikalavimus trims Moldovos vyno regionams suteiktas geografinės kilmės statusas – PGI. Tai įrodo, kad Moldovos vynas yra unikalus dėl geografinės specifikos, tradicijų bei istorijos.

Kodru (Codru) regionas, dar vadinamas centriniu, turi 2258 hektarus vynuogynų, kuriuose dominuoja baltosios vynuogės, tačiau šiltesnio mikroklimato vietose galima rasti ir raudonųjų.

Štefan Vodė (Stefan Voda) regionas, išsidėstęs šalies pietryčiuose, apjuostas Dniestro upe. 1107 hektaruose daugiausia auginamos raudonosios vynuogės.

Pietuose plyti didžiausias Valul lui Trajano (Valul lui Traian) regionas (3070 ha), jis šilčiausias ir sausiausias. Vynuogynai išsidėstę Dniestro ir Pruto upių šlaituose. Čia daugiausia daromas sodrus raudonasis ir baltasis vynas bei saldus iš raudonųjų vynuogių.

Kaip ir daugelyje vyndarystės regionų, Moldovoje dominuoja populiariausios vynuogės: ‘Cabernet Sauvignon‘, ‘Merlot‘, ‘Pinot Noir‘, ‘Chardonnay‘‚‘Pinot Grigio‘, ‘Sauvignon Blanc‘, ‘Riesling‘. Vietinės nėra tokios populiarios, tačiau tarp žinovų bei someljė vis tik geidžiamos esti retos, Moldovos vyndarystei būdingos ‘Feteasca Neagra‘, ‘Feteasca Regala‘, ‘Rara Neagra‘.

Vyninė iš Gineso rekordų knygos

Alytuje įsikūrusioje „Wood & Wine“ galima rasti šešių vyno ūkių gaminamo vyno. Pasiūla – nuo lengvo, gaivaus baltojo, elegantiško, subtilaus raudonojo iki sodraus, aromatingo raudonojo, taip pat kolekciją ne taip seniai papildė keletas putojančio vyno rūšių. Unikalus ir išskirtinis ledo vynas , pagamintas iš ‘Cabernet Sauvignon‘ vynuogių. Šio natūraliai saldaus vyno gamintojai, kurių galima rasti Vokietijoje, Austrijoje, Kanadoje, tokį sudėtingai daromą vyną gamina iš baltųjų vynuogių.

„Vyno gamintojus renkamės patys. Jau supratome, kad kai kurių reikia atsisakyti, bet radome naujų. Praeitų metų spalio mėnesį vykau į vyno festivalį, kuris kasmet vyksta Kišiniove. Susipažinau su daugybe gamintojų, išragavau gausybę vyno ir atsirinkau dar kelis, kurių vynas papildė mūsų kolekciją. Žinau, kad tai – ne pabaiga, nes vyno pasaulis toks įvairus ir besikeičiantis, kad būtina sekti visas naujienas ir vežti į Lietuvą“, – pripažino Rytenė.

Dažnai bendraudama su vyndariais laiškais ar telefonu iš jų išgirsta džiugių naujienų apie tai, kad Moldovos vynas puikiai įvertinamas tarptautiniuose renginiuose. Štai „Fautor Winery“ raudonasis vynas viename prestižiškiausių vyno čempionatų „Concours Mondial de Bruxelles“ buvo pripažintas geriausiu raudonuoju vynu. „Milestii Mici“ putojantis vynas jau penkti metais laurus skina vis kituose vyno čempionatuose.

„Wood & Wine“ lentynose yra Gineso rekordų knygoje įrašytos „Milestii Mici“ vyno. Ši vyninė pripažinta turinti didžiausius vyno rūsius pasaulyje, kurie driekiasi apie 200 kilometrų. Jie iškasti kalkakmenio gausiame dirvožemyje, todėl primena garsiuosius Šampanės regiono rūsius. Ne veltui čia, daugiau nei 30 metrų gylyje, gaminamas putojantis vynas. „Milestii Mici“ yra didžiausia putojančio vyno gamintoja Moldovoje.

Ši vyninė minėtoje rekordų knygoje minima ir antrą kartą, bet jau dėl didžiausios vyno kolekcijos.

Vyninėje-parduotuvėje „Wood & Wine“ – tik moldaviškas vynas.

Jos rūsiuose sukaupta apie 2 milijonai vyno butelių. Seniausias vynas – iš 1969-ųjų derliaus vynuogių.

Mažos vyninės – už senąsias tradicijas

Iš mažų ir modernių gamintojų į Lietuvą atvyko „Minis Terrios“, kurią 2013-aisiais įkūrė jauna pora Danas ir Diana Prisecaru. Dirbdami vynuogynuose ir gamindami vyną, jie naudoja Burgundijoje įgytas žinias, nes ten yra baigę vyndarystės studijas. Kol kas pagamina apie 10 tūkstančių butelių, tačiau vynas kuriamas pagal atskirų vynuogynų charakteristiką, itin kruopščiai atrenkamas derlius. Jaunieji vyndariai pasodino ne tik tarptautinių veislių vynuogių, bet ir vietinių, tik kol kas iš jų vynas nedaromas. Laukiama, kol vynmedžiai pasieks tinkamą brandą.

Lucasų šeima, kurios jau ketvirta karta dirba „Carpe Diem“ vyninėje, laikosi principo, kad reikia grąžinti senąsias Moldovos vyndarystės tradicijas ir išlaikyti terroir autentiškumą. Šios vyndarių šeimos istorija paženklinta sovietmečio realijų. 1949-aisiais, kuomet Moldovoje buvo uždrausta privati nuosavybė, Lucasų šeima ištremta į Sibirą, visi vynuogynai ir vyninė nacionalizuota.

Tie, kuriems pavyko sugrįžti iš tremties, visą laiką dirbo valstybei priklausančiose vyno gamyklose, kad neprarastų įgūdžių. Tik 2011-aisiais jauniausiai Lucasų šeimos kartai pavyko susigrąžinti 10,5 hektaro vynuogynų ir „Carpe Diem“ vyninę. Šeimos kredo liko tas pats: svarbiausia – kokybė. Vynuoges skina tik rankomis, dar vynuogyne atlieka kruopščią uogų atranką ir kekes deda į mažus 10 kilogramų talpos krepšelius, iki kol suberia į presus, derlių laiko žemoje temperatūroje. Taip uogos geriau išlaiko gaivą, yra apsaugotos nuo oksidacijos.

Tai tik keletas istorijų apie Moldovos vyndarystės realijas. „Wood & Wine“ vadovė Rytenė jų žino daug daugiau ir mielai dalinasi su vyninės svečiais.

Ten užsukę galėsite paragauti keleto rūšių vyno ir išsirinkti įdomiausią ar labiausiai nustebinusį.

Be išankstinių nuostatų

„Mes suprantame, kad tai drąsus žingsnis; mūsų šeima iš Alytaus, todėl minčių keltis į kitą miestą kaip ir nebuvo. Dzūkai taip pat mėgsta įdomų vyną, ieško naujovių ir mielai jas vertina. Kita vertus, per karantiną išpopuliarėjo galimybė užsisakyti vyno internetu ir gauti jo į bet kurį Lietuvos kampelį“, – optimistiškai apie vyno verslą pasakoja Rytenė Morkūnaitė, sutikusi vadovauti naujam šeimos verslui.

„Wood & Wine“ – tik moldaviškas vynas. Nors jau yra minčių lentynas papildyti vengrišku, jei tik pavyks rasti tinkamos kokybės ir, žinoma, už gerą kainą.

Ką lietuviai žino apie Moldovos vyną? Kaip, užsukę į vyninę-parduotuvę, reaguoja išvydę tik šios šalies vyndarių pagamintą vyną? „Nustemba beveik visi. Bet labiausiai patinka tie, kurie neturi išankstinių nuostatų ir mielai ragauja tai, kas jiems nežinoma. Paragavę keleto rūšių pakeičia nuomonę. Mes atsakingai rinkomės kiekvieną vyną, ne kartą ragavome. Per trejus metus kai kurių jau ir atsisakėme, – pripažįsta Rytenė ir priduria, kad buvo momentas, kai norėjo viską baigti, nebeprekiauti vynu, bet šeima nuomonę pakeitė po pernai metų parodos „Vyno dienos“. – Sulaukėme labai didelio susidomėjimo, palankių atsiliepimų, gausybės užsakymų, todėl verslą tęsiame.“

Daugiau informacijos – www.woodandwine.lt.

*

©Žurnalas „Geras Skonis“