„For Grace“

Užburiantys dokumentiniai serialai ir filmai apie kulinariją. Žymūs virtuvės šefai, restoranai, vyno gamintojai ir jų paslaptys. Anthony Bourdainas, Alainas Passard’as, Davidas Changas, René Redzepi, Massimo Bottura… Kelionės, kultūra, istorija ir tradicijos. Nuo aukštojo meno iki paprasto laužo. Prancūzija, JAV, Indija, Australija, Malaizija, Japonija… Food porn, šampano purslai, ugnis ir sakė. Tai, ką galima žiūrėti „Netflix“, čia ir dabar, Lietuvoje.

Tiems, kam „Netflix“ yra naujiena

„Netflix“ – JAV interneto televizijos bendrovė, šiuo metu pasaulyje turinti 109,25 mln. žiūrovų. Lietuvoje ji pradėjo veikti nuo 2016 m. sausio. „Netflix“ galite rasti www.netflix.com. Užsiregistravus pirmasis mėnuo skirtas televizijai išbandyti – nemokamas, o vėliau mėnesinė kaina priklauso nuo plano – 7,99 Eur, ar 11,99 Eur už premium paketą. „Netflix“ veikia kompiuteriuose, išmaniuosiuose televizoriuose, išmaniuosiuose telefonuose, planšetėse ir kituose įrenginiuose. Svetainėje ar programėlėje rasite daugybę įvairiausių serialų ir filmų. „Netflix“ turinys priklauso ir nuo to, kokioje šalyje esate (taip pat nuo to, kokios teisės yra suteiktos vietinių televizijų transliuotojams). Filmai ir serialai čia įgarsinti anglų kalba arba su kokybiškais angliškais subtitrais. Pristatysiu dokumentines juostas ir serialus apie maistą ir jo gamybą, kuriuos galima pamatyti šiuo metu prisijungus Lietuvoje. Kadangi viskas, ką rasite mūsų šalyje prieinamame „Netflix“, bus anglų kalba, pavadinimus palieku neverstus.

Dokumentiniai serialai

Ko gero, didžiausia „Netflix“ kulinarinė pažiba – dokumentinis serialas „Chef’s Table“. Ko galite tikėtis: kvapą gniaužiančių maisto vaizdų, gerai „sukalto“ siužeto, nenuobodžios istorijos, nors kartais pasakojama apie kasdienes, gal net ne pačias įdomiausias virtuvės šefų gyvenimo detales. Serialo režisierių Davidą Gelbį galite pažinti, jei matėte puikiai kritikų įvertintą dokumentinį filmą apie sušių meistrą Jiro – „Jiro Dreams of Sushi“. Kiekviename serialo epizode pristatoma skirtinga garsenybė, jos filosofija, požiūris į maistą ir gastronominę kultūrą. „Netflix“ rasite 3 sezonus. Pirmajame išvysite šešias serijas apie ambicingiausius pasaulio virėjus: Daną Barberį, Massimo Bottura, Niki Nakayamą ir kiti. Trečiasis „Chef’s Table“ sezonas skirtas Prancūzijai ir jos virtuvei – „Chef’s Table: France“. Jame supažindinama su 4 išskirtiniais kulinarijos virtuozais prancūzais. Pavyzdžiui, epizode su legendiniu Alainu Passard’u pasakojama apie tai, kaip ši įžymybė Paryžiaus restorane „L’Arpège’s“, turėjusiame tris „Michelin“ žvaigždes, visiškai atsisakė mėsos ir ėmė svečius vaišinti tik daržovių patiekalais. Tai šokiravo pasaulio gurmanus. Taigi, „Chef’s Table“ – įdomu, netikėta ir tikras food porn akims.

„Cooked“ – itin informatyvus, gražiais kadrais žavintis trumpas dokumentinis serialas apie maistą. Jame per keturias stichijas – ugnį, vandenį, orą ir žemę – nagrinėjama kulinarijos istorija, patiekalų ir jų ruošimo būdų reikšmė žmonijai, nuostabi maisto savybė sujungti net skirtingiausius žmones. „Chef’s Table“ pasakoja apie aukštąjį kulinarijos meną, o seriale „Cooked“ sugrįžtama prie maisto gaminimo šaknų, istorijos, kultūros ir tradicinio maisto gaminimo namuose. Jis sukurtas pagal Michaelio Pollano knygą. Pats autorius yra serialo pasakotojas. Pirmajame „Fire“ epizode nusikeliama į tuos laikus, kai mėsa būdavo kepama ant ugnies, parodoma Indijos gaminimo viename puode tradicija. Vėliau pateikiami ir kiti tradiciniai gaminimo būdai. Apie maistą čia kalba šefai, mitybos specialistai ar paprasti žmonės, auginantys maisto produktus. Gražu, įdomu, informatyvu.

„Netflix“ – JAV interneto televizijos bendrovė, šiuo metu pasaulyje turinti 109,25 mln. žiūrovų. Lietuvoje ji pradėjo veikti nuo 2016 m. sausio.

Jei norite patekti į virtuvės guru galvą ir pasižiūrėti, kokios kūrybinės ir kulinarinės mintys siaučia joje, kokios idėjos jį įkvepia, žiūrėkite „The Mind of a Chef“. Čia istorijų pasakotojas – ironiškasis Anthony Bourdainas (taip, įžymybė, parašiusi „Kitchen Confidential“, arba „Virtuvė slaptai“, atskleidžiančias restoranų virtuvių užkulisius). Tai inteligentiškas serialas apie maisto gamybą. Pirmasis sezonas skirtas aukščiausios klasės meistrui Davidui Changui. Čia maistas pristatomas kaip meno forma, o ne varžybos (kas dažnai vyksta kulinariniuose šou). Matysite ir Davido Chango restorano virtuvę, ir susitikimus su draugais (vienas jo geriausių draugų – žymusis René Redzepi, „Noma“ vadovas), kartu apsilankysite įvairiuose restoranuose ir turguose. Vėliau atsidursite virtuvės dievų Seano Brocko, April Bloomfield, Edo Lee ir Magnuso Nillsono galvose. „The Mind of the Chef“ suplaka maisto gamybą, keliones, istoriją, humorą, meną ir mokslą į kinematografišką ir itin skanų kokteilį.

„A Cook Abroad“ – britų televizijos BBC sukurtas serialas, kuriame žinomos britų kulinarijos žvaigždės (Dave’as Myersas, Tony Singh’as ir kiti) iškeliauja toli už savo komforto zonos tam, kad atrastų ir surastų naujų įspūdžių, įkvėpimo ir iššūkių. Pirmajame sezone pamatysite Egipto, Indijos, Argentinos, Prancūzijos, Australijos ir Malaizijos kulinarinius iššūkius. Kelionės ir maistas – du viename.

Cooked

„Cooked“

Kituose dokumentiniuose serialuose pristatoma: Australijos virtuvė – „Restaurant Australia“; Indijos istorija, tradicijos ir kulinarija – „Raja Rasoi Aur Anya Kahaniyan“ („Kings, Kitchens and Their Stories“).

Dokumentiniai filmai „Apie tai, kaip…“

Jei nepatinka serialai ar turite nedaug laiko, pristatau kelis dokumentinius filmus, kuriuos taip pat rasite „Netflix“.

Apie tai, kaip gimsta pasaulyje žinoma sakė. „The Birth of Sake“ kūrėjai praleido daugiau nei šešis mėnesius nedidelėje, jau 144 metus vienai šeimai priklausančioje, tradicinėje Japonijos sakės darykloje „Tedorigawa Yoshida Sake Brewery“. Čia pagal dviejų tūkstančių metų tradicijas gaminama tikra sakė. Pagrindiniai juostos herojai – 65- erių metų Yamamoto, vyriausiasis meistras ir jau šeštosios sakės gamintojų kartos atstovas Yasuyuki Yoshida, ateityje perimsiantis šeimos verslą, iššūkius ir džiaugsmus.

Apie tai, kaip daromas tikras šampanas. „A Year in Champagne“ – metai Šampanės regione Prancūzijoje, pristatomi vyno importuotojo Martine’o Saunier. Rodomi įvairiausi šampano namai: nuo nepriklausomų nedidelių gamintojų kaip „Champagne Saint-Charmant“, kur šampanas rūsiuose persukamas rankomis, iki įžymiųjų „Gosset“ ar „Bollinger“ namų, kuriančių Šampanės regiono prestižą. Pamatysite tikro šampano gamybos paslaptis, alchemiją, kaip sukuriamas vienų ar kitų namų gėrimų stilius, magišką transformaciją rūsiuose.

Apie tai, kaip atidaryti restoraną. „For Grace“ – pasakojimas apie garsų virtuvės šefą Curtisą Duffy ir tai, kaip buvo atidarytas Čikagos restoranas „Grace“: nuo nuogų betoninių sienų iki šventinio vakaro. Filmas apie maistą, šeimą, dvasinę pusiausvyrą ir pasiaukojimą.

Jei norite patekti į virtuvės guru galvą ir pasižiūrėti, kokios kūrybinės ir kulinarinės mintys siaučia joje, kokios idėjos jį įkvepia, žiūrėkite „The Mind of a Chef“.

Apie tai, kaip išlaikyti sunkiausią pasaulyje vyno egzaminą. „Somm“ vaizduojama, kaip keturi jauni someljė bando išlaikyti prestižinį ir patį sunkiausią someljė „Master Sommelier“ egzaminą, kurį sudaro trys dalys: teorija, aptarnavimas ir aklas ragavimas. Iš viso šiuo metu pasaulyje yra tik 230 žmonių, galinčių pasigirti „Master Sommelier“ titulu. Kas yra „Master Sommelier“, kaip jam pasiruošti, kas jį sudaro, daug daug teorijos apie vyną ir daug daug vyno ragavimo. Ar taps „Master Sommerlier“ nors vienas iš keturių? Pamatysite.

Apie tai, kaip pagaminti vyną. Naujasis dokumentinio filmo „Somm“ režisieriaus Jasono Wise’o darbas: „Somm: Into the Bottle“ atkemša 10 vyno butelių ir pasakoja apie tai, kaip spaudžiamas vynas, vyno ir someljė profesijos istoriją, politiką, malonumus ir nesąmones. Išvysite ir „Domaine de la Romanée Conti“ vyno rūsius. Juosta primena, kad kai kuriems vynas daugiau nei gėrimas, vynas – gyvenimo būdas. Apie tai, kaip išvirti craft alų.

JAV aludarius ir jų produkciją pristato filmas „Crafting a Nation“.

Jei rūpi mitybos, maisto pramonės, nutukimo ir ekologijos problemos, „Netflix“ galite rasti: „Food Matters“, „Consumed“, „Fed up“, „Forks over Knives“ ir „Fat, Sick & Nearly Dead“.

Žiūrėkite ir mėgaukitės.

©Žurnalas „Geras Skonis“

Giedrė Beckker

Giedrė Beckker

Esu Giedrė Beckker – dizainerė, menininkė, menotyrininkė. Nusikalstamai įsimylėjusi knygas, filmus ir maistą. Šiek tiek geek’ė.