Augant turizmui Lietuvos pajūryje, iš lėto atsinaujina ir magiška Lietuvos vieta vadinama Neringa bei šio kurorto paslaugų spektras: atidaromi nauji restoranai, gerinama infrastruktūra. O šiemet duris atvėrė ir pirmasis jaukus keturių plius žvaigždučių SPA viešbutis „SPA Nida“, kuris svečius priima bei lepina ištisus metus.

Tarp dviejų krantų – „22 Mylios“

Ypatingoje Nidos vietoje – maždaug per vidurį tarp marių ir Baltijos jūros, pušų apsuptyje, įsikūrė viešbutis su pirčių ir baseino erdve bei visus metus veikiančiu restoranu „22 mylios“. „Esame pačiame miestelio centre, švyturio pašonėje, – iš čia ir kilo restorano pavadinimas „22 mylios“, kuriame įamžintas Nidos švyturio spindulio ilgis“, – pasakoja restorano šefas Laurynas Čėsna, šioje vietoje dirbantis nuo pat jos atidarymo.

Laurynas Čėsna – restorano „22 mylios” virtuvės šefas

Ne paslaptis, kad vienas iš didžiųjų atostogų džiaugsmų yra maistas. Todėl „SPA Nidos“ kūrėjai skyrė daug dėmesio ir pastangų, kad čia atsirastų visus metus veikiantis restoranas, kuriame patiekiamas šiaurės skonių ir skandinaviškos mokyklos įkvėptas valgiaraštis.

Neringos miškai – ir lėkštėje

Kiekvienas sezonas Neringoje savaip ypatingas: „Kurdamas meniu siekiu, kad lėkštėse atsispindėtų kiekvienas metų laikas: turėtų savo skonį, spalvą, kvapą.“ Ir nors atrodo, kad į atokiausią Lietuvos kurortą, ypač ne sezono metu, išties sunku gauti pirmo šviežumo produktų, planuodamas meniu šefas kompromisų nedaro.

„Kiekvienas restoranas gali siūlyti šaldytų žuvų ar jūrų gėrybių. Tačiau mums tai – ne sprendimas. Nors procesas – ne iš lengvųjų, tačiau šviežių žuvų gaunu ir iš tiekėjų, ir iš vietinių žvejų. Neseniai kepėme didžiulį šamą, prieš tai – plekšnę, dar anksčiau – ungurį“, – pasakoja L. Čėsna.

Kurti restorano, įsikūrusio atokiai nuo likusio pasaulio, meniu sudėtinga, bet kartu tai ir dovana. Virtuvės šefas pasakoja, kad su savo komanda nevengia išeiti ir į Neringos miškus, kur randa būsimų patiekalų puošmenų ir ingredientų: „Renkame samanas ir kitas žoleles papuošimams. Neringoje yra didžiulės elninių šiurių plantacijos, šiuos grybus galima džiovinti ir kepti aliejuje. Užkandžiams dažniausiai rūkome su pušų spygliais.“

Tvarumas –svarbi Nidoje įsikūrusio restorano dalis

Darbas viename labiausiai saugomų šalies regionų kasdien skatina pasitempti, todėl tvarumo tema Laurynui Čėsnai yra kasdienė mantra: „Stengiuosi išnaudoti visą produktą – nuo galvos iki uodegos, nuo žiedo iki šaknies. Virtuvėje naudojame liofilizatorių – atlikusius produktus džioviname ir vėliau panaudojame, tarkime, padažams gaminti arba kaip pabarstukus. O iš atlikusių daržovių verdame savo sultinį.“

Beje, kurdamas meniu Laurynas stengiasi nenaudoti nykstančių rūšių, pavyzdžiui, tunų, kurių vandenynuose pastaruosius metus sparčiai mažėja. „Manau, tai irgi šioks toks indėlis į tvarumą“, – priduria šefas.

Apskritai įrengiant visą „SPA Nidos“ kompleksą vienas pagrindinių tikslų buvo darniai įsilieti į Neringos peizažą ir gyvenimą.

Visos tiek restorano interjere, tiek kitur naudotos medžiagos, jų faktūros ir atspalviai parinktos iš skirtingų metų laikų gamtos atspalvių – tirpstančio sniego, pajūrio smėlio, vandens raibuliavimo mariose, pilko dangaus, medžių žalumos. „Sukūrėme interjerą, kad jaustumėtės taip, tarsi sėdėtumėte pušyne“, – reziumuoja šefas.

Apie „SPA Nidą“

Kuršių nerijoje duris atvėrė pirmasis jaukus keturių plius žvaigždučių SPA viešbutis „SPA Nida“. Čia gausu pramogų ir protui, ir kūnui, ir sielai.

Viršutiniuose viešbučio „SPA Nida“ aukštų numeriuose apsistoję svečiai gali grožėtis ir mariomis, ir burlaiviais, ir pušų viršūnėmis. Kūną čia galima mankštinti ir protą ilsinti plaukimo baseine su pasipriešinimo srove, mėgautis vandens procedūromis, masažais, joga ir meditacijomis, be to, yra ir vaikų baseinas.

Norintiems privatumo kiekviename viešbučio kambaryje yra jogos kilimėlių bei televizoriuose įrašytos mankštos. Galiausiai restoranas „22 mylios“ puikiai papildo visą šią patirtį. Juk geras maistas yra neatskiriama įsimintinų atostogų dalis.

A la carte su dūmo akcentu

„SPA Nidos“ restorano valgiaraštis niekada neatsibosta, nes jo kūrėjas Laurynas Čėsna nemėgsta kartotis. Jam visuomet svarbu pasiūlyti ką nors įdomesnio: „Lietuvoje yra daugybė vietų, kur galima paragauti lašišų kepsnių ar šaldytų aštuonkojų, tačiau man atrodo, kad galiu pasiūlyti kai ką įdomesnio ir šviežesnio.“

Tiesa, yra vienas akcentas, kuris jungia pagrindinius šio restorano patiekalus. Tai – dūmo skonis: mėsos čia kepamos angliniame griliuje, o užkandžiai rūkomi su pušų spygliais. Beje, per mažiau nei metus atsirado ir vienas iš meniu sunkiai pajudinamų hitų – desertas „Obuolys“, gaminamas iš obuolių ganašo, kompoto ir salyklo trupinių.

Kaip ir geriausiuose pasaulio restoranuose, taip ir Nidos „Myliose“ didžiausias dėmesys – sezoniškumui. „Norėdami išlaikyti šviežumą ir kuo daugiau vietinės produkcijos ištisus metus, daug dėmesio skiriame produktų paruošimo procesui – marinavimui ir fermentavimui“, – pastebi šefas.

Paklaustas, ką siūlytų paragauti „Gero skonio“ skaitytojams, jis nedvejoja: „Visuomet rekomenduoju paragauti kuo daugiau – užsisakyti ir dalintis su stalo draugais tiek maistu, tiek nuomone ir patirtimis.“

Vėlyvieji pusryčiai ir degustacinės vakarienės

„22 mylios“ savo svečius lepina nuo pat ryto iki vėlaus vakaro kasdien. Nuo pat pusryčių čia laukiami visi Neringos poilsiautojai.

Nors, vėlyvieji pusryčiai – ne vienintelis restorano „22 mylios“ siūlomas Nidos svečių palepinimas. Laurynas užsimojo rudenį ir žiemą retkarčiais surengti ir degustacinių vakarienių. Austrių, žvėrienos, maisto, suderinto su vynu arba priderinto prie kvepalų degustacijos, – tai tik kelios temos, kurias jau įgyvendino šefas: „Idėjų semiuosi iš aplinkos, kaskart rengiame vis kitokias degustacijas. Kviečiu sekti mus socialiniuose tinkluose: ten skelbiame apie artėjančias degustacines vakarienes.“

„22 Mylių“ šefas mokėsi iš geriausių

Elegantiškas valgiaraščio kūrimas ir griežtas produktų vertinimas Laurynui Čėsnai yra įprasta darbo dalis. Jis mokėsi pas kelis kartus geriausiu Lietuvos šefu apdovanotą Martyną Praškevičių („Džiaugsmo“ šefas, anksčiau – restorano „Stebuklai“). Būtent tada, kai „Stebuklai“ buvo paskelbti geriausiu Lietuvos restoranu (2016 m.), Laurynas darbavosi to restorano virtuvėje ir kartu su geriausiais mokėsi kokybe paženklintų patiekalų kūrimo.

„Kad ir kiek kartų bandžiau nutolti nuo virtuvės (turiu muzikinį išsilavinimą), šefo karjera mane nuolat pasiveja. Taigi nusprendžiau nebesipriešinti – gal išties mano vieta yra ne kur kitur, o restorane“, – šypsosi jis. Be „Stebuklų“, jam teko dirbti ir kituose sostinės restoranuose, kurie irgi yra patekę į geriausių Lietuvos restoranų trisdešimtuko sąrašą: „Visuomet ir Lietuvoje, ir užsienyje stengiausi dirbti pripažintose vietose, kad galėčiau išmokti ko nors naujo.“

Dabar Laurynas mėgaujasi atsivėrusia galimybe dirbti „SPA Nidoje“. „Kaskart eidamas į darbą palei marias pagalvoju, kokį grožį kasdien galiu liudyti“, – sako šefas, gimęs ir augęs Palangoje, tad pajūris yra jo tikrieji namai.

Inga Norkė

Inga Norkė

Straipsnių autorė

Esu komunikacijos specialistė. Dalis mano darbo ir minčių sukasi apie keliones ir skonius. Iki pandemijos dirbau su „30 geriausių restoranų“ projektu rinkodaros ir turinio rengėjos vaidmenyje. Esu bendradarbiavusi su „Small Planet Airlines“ oro linijomis, „Go Vilnius“ ir „Lithuania Travel“ agentūromis, kuriant turinį Lietuvai ir užsieniui apie vietinę gastronomiją. Taip pat Baltijos maisto ir gėrimų paroda BAF ir „Dinner In The Sky“ kaip viešųjų ryšių specialistė. Su „Geru Skoniu“ bendradarbiauju jau apie penkerius metus ir kiekvieną kartą pati šiame leidinyje atrandu kažką naujo ir įdomaus sau.