Kepsninė, orkaitė ir rūkykla viename. Kosmosas, unikali keramika, didelis žalias kiaušinis. Aistra gaminti, kulinarinės tobulybės paieškos, skonio receptorių šventė. Kiek laiko sugaištumėte ieškodami atsakymo, išgirdę šias, rebusą primenančias žodines asociacijas? Dėl maisto pamišusiems smaguriams, mįslės minimas keblumų nesukeltų. Jie puikiai žino, kad mes šnekame apie pasaulyje lygių neturinčią „Big Green Egg“  kepsninę. Kodėl neturinčią lygių? Nes rasti atitikmenį universaliam maisto ruošimo prietaisui būtų taip pat sudėtinga, kaip mėginti palyginti Saulės planetą su žvaigždėmis.

Kokybės ir universalumo jungtis

Kad ir kokią prekę besirinktume, visuomet atsižvelgiame į tris svarbiausius kriterijus: aukštą kokybę, universalumą ir išskirtinumą. Pabandykite įsivaizduoti priešais save stovinčią elegantišką, originalios, kiaušinį primenančios formos žalią kepsninę. Kokiomis savybėmis ji pasižymi? Iš kokios medžiagos yra pagaminta? Ar bus patvari ir ilgaamžė? Kiek funkcijų gali atlikti? Ar ji turi tai, ko neturi kiti? Daugybė aktualių klausimų prašosi būti atsakyti, tad, nieko nelaukdami, pradedame dėlioti taškus ant „i“.

Ieškodami išskirtinės kokybės, kepimo ant grotelių mėgėjai atkreipė dėmesį į tai, kad kepsninė pagaminta iš NASA reikmėms sukurtos, karščiui ypač atsparios aukščiausios klasės keramikos.

Prieš daugiau nei 40 metų sukurtas prietaisas šiandien žinomas ir pripažintas tiek pasaulio virtuvės meistrų, tiek kokybiškam, sveikam ir gardžiam maistui neabejingų, glaudžią bendruomenę sukūrusių „Big Green Egg“ gerbėjų. Taip nutiko dėl kelių esminių priežasčių: ieškodami išskirtinės kokybės, kepimo ant grotelių mėgėjai atkreipė dėmesį į tai, kad ši kepsninė pagaminta iš NASA reikmėms sukurtos, ilgaamžiškumą garantuojančios, karščiui ypač atsparios aukščiausios klasės keramikos. Medžiaga itin gerai sulaiko šilumą, yra atspari bet kokioms oro sąlygoms. Ji akumuliuoja karštį ir užtikrina tolygią temperatūrą, tad kepsninėje galima kepti ir žiemos sezonu, pavyzdžiui, panorus paruošti sultingą, kalėdiniams pietums skirtą kalakutą. Besimėgaujant patiekalu, sulauksite komplimentų. Savitą, ilgam įsimenantį kepsninėje „gimusio“ valgio skonį sukurti padeda speciali kaitinimo sistema – nuo keraminių sienelių atsimušantis karštis sukelia ypatingą kaitrą, kurioje palengva skrundantis patiekalas įgyja subtilių gurmaniškų poskonių.

„Big Green Egg“ kepsninė dviejų „S“ – sveika ir skanu – formulei neabejingiems gero maisto mėgėjams siūlo tris maisto gamybos būdus – kepimą ant grotelių, rūkymą ir kepimą orkaitėje, reguliuojant ir palaikant norimą temperatūrą laipsnio tikslumu. Galimybė rinktis universalų, daug funkcijų atliekantį gaminį – dar viena priežastis, priverčianti nukreipti žvilgsnį į žaliąją kepsninę, bet apie viską nuo pradžių.

Nes gyvenimas yra skanus

Sodriu vyšnių dūmo aromatu kvepiantys sultingos žvėrienos gabalėliai; keptos daržovės, aplietos gaiviu pasukų, mėtų ir kalendrų padažu; traški duona su aromatingaisiais rozmarinais ir čiobreliais; tikra itališka pica apskrudusiu padu; sultinga paukštiena su pirmosiomis, dar mišku kvepiančiomis voveraitėmis; Italijos virtuvės dvasia alsuojantis, baltajame vyne burbuliuojantis rizotas; česnakuose, jūros druskoje, alyvuogių aliejuje ir citrinų sultyse besimaudančios krevetės, omarai ir krabai; vasariškas žemuogių ir mėlynių desertas, o gal kvapnus, tarp žiedų paskendusią senelių sodybą menantis naminis slyvų pyragas?.. Skamba lyg ištrauka iš plačiu valgių asortimentu lankytojus džiuginančio restorano valgiaraščio. Tačiau ar pagalvotumėte apie tai, kad tiek virtuvės šefas, tiek maisto ruošimo naujokas, turintis bet kurią iš 7 skirtingų dydžių „Big Green Egg“, visa tai gali paruošti nenaudodamas jokio kito virtuvės prietaiso?

Norinčius artimiau susipažinti su įvairiapusės kepsninės galimybėmis, patobulinti kulinarinius įgūdžius, išlaisvinti fantaziją ir pasinerti į maisto gamybos kūrybinį procesą, atskleidžiantį ir išryškinantį tikrąjį produktų charakterį, kviečiame į skonių kelionę. Vasaros valgiaraštį dėliosime iš „Big Green Egg“ kepsninėje paruoštų valgių trio: užkandžio, pagrindinio patiekalo ir deserto. Ant grotelių keps rūkytos krevetės, lėtai, žemoje temperatūroje šus jautienos uodeginė kumpinė, kuri bus patiekta su chimichurri padažu, o panaudojus orkaitės funkciją, kepsninėje skrus gardus rabarbarų pyragas su kapotais migdolais. Juk gyvenimas yra skanus, o pojūčiai yra dovanojami tam, kad pajustume gyvenimo pilnatvę!

Keptos krevetės su Aioli padažu

PATIEKALUI RE IKĖS (4 asmenims)
• 30 apvirtų nelukštentų krevečių (26 / 30 dydžio).
AIOLI PADAŽUI
• 2 česnako skiltelių,
• ½ arb. šaukštelio garstyčių,
• 1 kiaušinio trynio,
• 150 ml alyvuogių aliejaus,
• 1 arb. šaukštelio citrinos sulčių,
• šviežiai maltų pipirų,
• jūros druskos.

GAMINIMAS
Pamerkite saują Apple Wood Chips į indą su vandeniu. Kepsninėje „Big Green Egg“ uždekite anglis ir palaukite, kol jos įsidegs. Tuo metu pradėkite ruošti padažą: nulupkite česnako skilteles ir sutraiškykite šonine peilio ašmenų puse. Sutraiškytus česnakus kartu su garstyčiomis ir kiaušinio tryniu sudėkite į matavimo indą ir sutrinkite rankiniu trintuvu. Trindami plona srovele supilkite alyvuogių aliejų. Pagardinkite citrinos sultimis, šviežiai maltais pipirais ir jūros druska.
Išmirkytus Wood Chips paskleiskite ant žaižaruojančių medžio anglių ir į kepsninę įdėkite Cast Iron Grid arba nerūdijančiojo plieno groteles, o ant jų pastatykite Round Perforated Grid. Išdėliokite krevetes ant Cast Iron Grid arba Round Perforated Grid, uždarykite dangtį ir rūkykite 4 min. Sudėkite krevetes į didelę lėkštę ir patiekite su Aioli padažu.

Rabarbarų pyragas su kapotais migdolais

PATIEKALUI REIKĖS
TEŠ LAI
• 150 g šalto sviesto,
• 350 g miltų ir dar truputis pabarstyti,
• 1 kiaušinio trynio,
• 50 g baltojo kepinių cukraus,
• žiupsnelio druskos.
ĮDARUI
• 500 g rabarbarų,
• 150 g cukraus,
• 30 ml vandens.
APTEPUI
• 1 kiaušinio trynio,
• 10 g stambiai sukapotų migdolų.

GAMINIMAS
Sviestą supjaustykite kubeliais, sudėkite miltus, kiaušinio trynį, kepinių cukrų, įberkite žiupsnelį druskos. Minkykite tešlą, kol ji taps vientisa, paskui suspauskite į rutulį ir apvyniokite maistine plėvele. Padėkite į šaldytuvą mažiausiai valandai. Kepsninėje „Big Green Egg“ uždekite anglis ir, įdėję nerūdijančiojo plieno groteles, įkaitinkite iki 150 °C.
Įdarui skirtus rabarbarus nuvalykite ir supjaustykite plonais griežinėliais. Sudėkite rabarbarus į Round Drip Pan, pabarstykite cukrumi ir užpilkite 2 valg. šaukštus vandens. Round Drip Pan pastatykite ant grotelių, uždarykite kepsninės dangtį ir troškinkite rabarbarus apie 20 min. Išėmę iš kepsninės, sukrėskite į dubenį ir palikite atvėsti. Iškėlę groteles, įstatykite „convEGGtor“ ir vėl įdėkite groteles.
Įkaitinkite kepsninę iki 225 °C. Išplaukite Round Drip Pan. Išimkite tešlą iš šaldytuvo ir iškočiokite ant miltais pabarstyto stalviršio iki maždaug 4 mm storio apskrito lakšto, kad jo pakaktų padengti Drip Pan. Drip Pan dugną ir šonus išklokite tešla, perteklių nupjaukite ir ant viršaus sukrėskite rabarbarų įdarą.
Likusią tešlą iškočiokite, supjaustykite juostelėmis ir kryžmai sudėkite ant įdaro. Išplakite aptepui skirtą kiaušinio trynį. Tešlos juosteles patepkite plakiniu ir pabarstykite stambiai kapotais migdolais. Round Drip Pan pastatykite ant grotelių, uždarykite kepsninės dangtį ir kepkite rabarbarų pyragą 20–30 min., kol jis pasidarys rusvai auksinis. Patiekti galite tiek šiltą, tiek šaltą.

Lėtai kepta uodeginė kumpinė su chiichurri padažu

PATIEKALUI REIKĖS (6–8 asmenims)
• 1 (airiškos) jautienos uodeginės kumpinės,
• rupios jūros druskos.
CHIMICHURRI PAGARDUI
• 2 česnako skiltelių,
• ½ didelio svogūno,
• ½ ryšelio petražolių,
• 1 raudonosios aitriosios paprikos,
• 2 valg. šaukštų džiovintų raudonėlių,
• 100 ml verdančio vandens,
• 75 ml baltojo vyno acto,
• 200 ml paprasto aliejaus,
• pipirų, druskos.

GAMINIMAS
Nupjaustykite uodeginės kumpinės apačioje esančias sausgysles ir riebalus. Neįpjaudami mėsos, skersai ir išilgai suraižykite riebalų sluoksnį kumpio viršuje, po to gausiai įtrinkite įpjovas rupia jūros druska. Palikite mėsą 15 min., kad įsigertų druska. Tuo metu įkurkite kepsninę „Big Green Egg“. Įstatę Cast Iron Grid įkaitinkite kepsninę „Big Green Egg“ iki 160 °C. Dėkite mėsą ant grotelių riebalų sluoksniu į apačią ir pakepkite 1–2 min.: toliau kepant aptirpę riebalai susigers į mėsą. Maždaug po 1–2 min. išimkite kumpinę iš kepsninės. Priedu Cast Iron Grid Lifter iškelkite Cast Iron Grid iš kepsninės ir, įstatę „convEGGtor“, uždėkite standartines nerūdijančio plieno groteles. Temperatūra nukris maždaug 50 °C ir turėtų siekti 100–110 °C. Padėkite uodeginę kumpinę ant grotelių mėsa į apačią, iki pat vidurio įsmeikite Dual Probe Remote Wireless Thermometer ir uždenkite kepsninės dangtį. Nustatykite pageidaujamą temperatūrą mėsos viduryje ir kepkite, kol ją pasieksite. Šiuo atveju buvo pasirinkta 54 °C temperatūra (vidutiniškai iškepta), tačiau uodeginė kumpinė skani ir iškepta iki 49 °C (žalia). Net ir visiškai iškeptas kepsnys bus gardus. Kadangi mėsa daugiau nebebus kepinama, stovint temperatūra kepsnio viduryje pakils ne daugiau kaip 1 °C, taigi jis bus iškepęs labai tolygiai. Be to, neįgaus nemalonaus riebių dūmų kvapo.
Nuimkite mėsą nuo grotelių ir palikite pastovėti 10 min.
CHIMICHURRI PAGARDAS
Nulupkite česnaką, svogūną ir susmulkinkite. Sukapokite petražolių lapelius. Pašalinkite aitriosios paprikos kotelį ir sėklytes. Smulkiai supjaustytas sudėtines dalis sumaišykite su raudonėliais, pagardinkite druska ir pipirais. Užpilkite verdančiu vandeniu ir gerai išmaišykite su actu ir aliejumi. Pagardą supilkite į stiklinį puodą. Kad rezultatas būtų tobulas, palikite pagardą pastovėti uždengtame puode mažiausiai pernakt. Šį pagardą galite laikyti šaldytuve maždaug 2 savaites. Prieš patiekdami gerai išmaišykite.

Daugiau info rasite „Big Green Egg“ internetinėje svetainėje.

©Žurnalas „Geras Skonis“

Dalia Jazbutytė

Dalia Jazbutytė

Kai pabudus naktį kūlversčiais atlekia įkvėpimas naujam straipsniui, norisi vaikščioti ant rankų. Bet dar labiau – kuo skubiau sutupdyti jį į A4 formatą. Priklausomybė nuo rašymo? Neabejotinai taip.