Turime gerų žinių Turkijos mylėtojams bei tiems, kurie dairosi naujų egzotiškų vietų pavalgyti. Vilniuje, priešais buvusį „Lietuvos“ kino teatrą, Trakų g. 2, duris lankytojams atvėrė naujas turkų virtuvės restoranas labai gražiu pavadinimu – „Izgara“ (liet. grilis). Čia sostinės gyventojai bei svečiai kviečiami užsukti paragauti tradicinių turkų virtuvės patiekalų, juodosios arbatos ir, žinoma, turkiškos kavos. Rytais dvelkianti atmosfera bei fone tyliai skambanti turkiška muzika nukels jus į tą tolimą ir kartu mums, lietuvaičiams, taip artimą šalį, be kurios išties daugelis nebeįsivaizduoja atostogų. Būtent šis faktas, taip pat ir įsitikinimas, jog Vilniui reikia turkų virtuvę propaguojančio restorano, paskatino restorano vadovą Ersaną Karaoglaną imtis ryžtingų veiksmų. Todėl šį sykį kalbiname p. Ersaną apie tai, kokius ateities planus jis puoselėja mūsų sostinėje ir kokius turkų kultūros atspindžius bei tradicijas pajusime užsukę į „Izgarą“.

Trumpai apie pradžią

Restorano „Izgara“ įkūrimą paskatino p. Ersano Karaoglano susitikimas su verslo partneriais: „Po dvidešimt penkerių metų susitikome ne Turkijoje, o būtent čia, Vilniuje. Nutarėme kurti verslą, tad pradėjome ieškoti patalpų. Radę ėmėme galvoti apie interjerą. Šis procesas užtruko du mėnesius. Visą tą laiką aš lankiausi daugybėje vietinių maitinimo įstaigų, tyrinėjau aplinką, mėginau perprasti, kas patinka vietos gyventojams“, – pradžią prisimena restorano vadovas.

Nuosaikus ir skoningas interjeras

„Izgara“ – išties nemažas restoranas. Jį sudaro net trys vidaus erdvės: kavinė, į kurią patenkate vos įžengę pro duris, solidi salė bei uždara ypač šviesi ir jauki salė, skirta šeimos šventėms, renginiams, ypatingoms progoms ir susitikimams paminėti. Lauke šiltuoju metų laiku veikia terasa, kurioje smagu sėdėti ir stebėti šurmuliuojantį miesto gyvenimą. Iš viso (įskaitant lauko erdvę bei kavinę) „Izgaroje“ telpa 200 lankytojų, restorano salėje – 130 svečių.

Restorano interjerą kūrė interjero namai „Dekoforma“. Nuosaiki, stilinga, ramybe dvelkianti aplinka iškart nuteikia pozityviai. Ryškių spalvų detalės bei turkiškos pagalvėlės harmoningai įsilieja aplinką, suteikia gyvybės ir kuria saulėtą nuotaiką. Pasak p. Ersano, visi restorane esantys baldai bei medžiagos atgabenti iš Turkijos. Be to, labai svarbus interjero akcentas – kavinės bei restorano salėse žaliuojantys alyvmedžiai. Šie medžiai Turkijoje be galo vertinami, nes jų duodami vaisiai – alyvuogės – tai ir maistas, ir aliejaus, o kartu – ir sveikatos šaltinis. Alyvmedis simbolizuoja gausą, sėkmę, priteklių.

Turkiškas vaišingumas, arba kas yra „akių teisė“?

Maža pasakyti, kad Turkija – ypač vaišinga šalis, čia dar galioja ir vadinamoji „akių teisė“: kiekvienas, matantis kitą besivaišinantį, turi teisę taip pat to norėti. Štai kodėl vaišinti kitą, dalytis Turkijoje yra ne tik priimta, bet ir savaime suprantama. Pasak p. Ersano, sutinkant svečius, įvairių švenčių proga stalai Turkijoje lūžta nuo patiekalų, o valgymui čia skiriama ne tik daug dėmesio, bet ir laiko. Paprastai vaišintis pradedama nuo įvairių užtepėlių. Pačių įvairiausių – su agurkais, baklažanais, česnakais, granatų sėklomis ir kt. – galėsite paskanauti ir restorane „Izgara“, kur stengiamasi išlaikyti ir puoselėti turkų virtuvės tradicijas bei kultūrą. Restoranas ypač didžiuojasi savo šaltaisiais bei karštaisiais užkandžiais.

Laukiantiems pagrindinio patiekalo „Izgaroje“ atskirame dubenėlyje patiekiama salotų, kurios čia, kaip ir Turkijoje, nėra pirmasis patiekalas, o savaime suprantamas dalykas, privaloma vaišių dalis. Ypatingą, autentišką skonį salotoms suteikia padažai. Pagrindiniam patiekalui įprasta rinktis grilyje keptą mėsą (ėrieną, jautieną, vištieną) ar žuvį. Turkų virtuvei būdingi ant laužo, žarijų kepti patiekalai, taigi šiuo būdu paruoštos mėsos galėsite paskanauti ir užsukę į „Izgarą“. Vienas įdomesnių valgių – ant iešmo čirškintas ėrienos kotletas adana.

Ypatingas dėmesys – mėsos patiekalams

„Mėsa turkų virtuvėje – vienas pagrindinių produktų. Turkijoje nuo seno auginama daug gyvulių. Ilgus amžius ruošdami mėsą, turkai ištobulino jos kepimo technologijas, tarp kurių – ir kepimas ant iešmo. Lietuvoje taip mėgstamas šašlykas Turkijoje taip pat labai populiarus, kaip ir šiuo patiekalu garsėjančioje Armėnijoje. Skiriasi tik mėsos marinavimo būdai“, – sako p. Ersanas.

Prie mėsos ar žuvies patiekalų garnyrui restorane, kaip ir įprastai Turkijoje, patiekiama ryžių arba specialiai paruoštų kvietinių kruopų – bulguro, populiaraus Rytų šalių virtuvėse. Taip pat mėgstamos grilyje ar ant iešmo keptos daržovės. Vegetarams restorane „Izgara“ siūlome paskanauti įvairių užkandėlių, salotų, keptų daržovių, taip pat lęšių ar daržovių sriubų.

„Restorane kepsime ir vadinamąją turkišką picą – pidę“, – sako vadovas.

Saldumynų mėgėjams – turkiški gardėsiai

Yra dar vienas dalykas, be kurio neįsivaizduojama turkų virtuvė. Tai – saldumynai. Bene populiariausi čia – miltiniai skanėstai: baklava (kurios yra daugybė rūšių, su įvairiais priedais, tarkime, graikiniais riešutais ar pistacijomis), taip pat tradicinis turkų saldėsis künefe, patiekiamas su ledais ar grietinėle. Netrukus, prie restorano virtuvės komandos prisijungus profesionaliam konditeriui, čia bus tiekiami ir pieniški desertai, tarkime, pieniškas ryžių pudingas.

Turkiška kava, arba būrimas iš tirščių

Prie deserto būtina pasimėgauti tikra turkiška kava, kuri restorane „Izgara“ patiekiama dailiuose autentiškuose puodeliuose. Turkiška kava pasaulyje išties gerai vertinama, šis gėrimas Turkijoje itin populiarus – tiek kavos, tiek jai gerti skirtų įspūdingųjų puodelių rasite kiekvienuose namuose. Tačiau kava, skirtingai nei arbata, labiau siejama su pramoga, poilsiu, atsipalaidavimu. O kavai Turkijoje ypač išpopuliarėti padėjo ne kas kita kaip būrimas iš tirščių. Maža to, pasak. P. Ersano, kai kuriose kavinėse Turkijoje galima rasti ir būrėją, kuri, pažvelgusi į kavos tirščius, išpranašaus jums ateitį. „Turkijoje sakoma: kartu išgėrę puodelį kavos, prie jo vykusius pokalbius atsiminsite 40 metų“, – patirtimi dalijasi vadovas.

Tradicinis karštasis gėrimas Turkijoje – juodoji arbata

O štai arbatos kultūra Turkijoje išties giliai įsišaknijusi ir klestinti. Būtent juodoji arbata, ruošiama specialiuose virduliuose, yra tradicinis karštasis turkų gėrimas. Kaip gražiai sako restorano vadovas, virdulys turkų namuose, rodos, nuolat verda, kaista, nes arbata – tai savotiškas bendravimo stimuliatorius, gėrimas, be kurio neapsieinama tiek vaišinant svečius, tiek aptariant šeimos reikalus, drauge išgyvenant nelaimes bei bėdas ar džiaugiantis bendra laime.

Tradicinis turkų alkoholinis gėrimas –  anyžinė degtinė raki. Paprastai ji geriama atskiesta vandeniu – tuomet ji pakeičia spalvą ir tampa balzgana, lyg pienas. Ne veltui turkai ją vadina liūtės pienu. Paprastai raki patiekiama kartu su baltu fetos tipo sūriu, meliono griežinėliais bei šaltaisiais užkandžiais. Šio tradicinio derinio netrukus galėsite paragauti ir užsukę į „Izgarą“.

Tikslas – populiarinti turkų virtuvę

Bene svarbiausias restorano tikslas – populiarinti turkų virtuvę. Būtent dėl to stengiamasi, kad patiekalai būtų autentiški: juos ruošia išskirtinai turkiška virtuvės komanda, kuriai vadovauja virtuvės šefas Michaelis Yilmazas, o patiekalams gardinti skirti prieskoniai bei dalis ingredientų, tarp kurių – bulguro kruopos, granatų sirupas ir pan., – atgabenami tiesiai iš Turkijos. Mėsa, daržovės perkami iš vietos ūkininkų, tačiau ruošiami pagal turkiškas tradicijas, taikant tenykštes technologijas.

„Norėdami, kad lankytojai turėtų galimybę paragauti kuo daugiau tradicinių turkų virtuvės patiekalų, tiekdami dienos pietus, stengiamės įtraukti vis naujų valgių, kurių nėra meniu. Labiausiai svečių pamėgti nauji patiekalai vėliau bus įtraukiami į valgiaraštį“, – sako restorano vadovas.

Anot p. Ersano, turkų restoranų esama visame pasaulyje – tai rodo, kad turkų virtuvė priimtina ir mėgstama įvairiose šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje. „Atidarę „Izgarą“, tikimės supažindinti sostinės gyventojus ir svečius su tikrąją tradicine turkų virtuve ir atskleisti jos įvairovę. Viliamės, kad čia ji prigis ir ras atgarsį“, – sako E. Karaoglanas.

Atsisveikindamas restorano vadovas pažvelgia į mano ką tik išgertos turkiškos kavos tirščius ir išpranašauja: „Bus saulėta diena.“ Mes savo ruožtu linkime, kad restoranui „Izgara“ burtai visuomet būtų palankūs, o saulė – niekuomet nenusigręžtų.

Daugiau informacijos „Izgara“ Facebook paskyroje.

©Žurnalas „Geras Skonis“

Kristina Noreikienė

Kristina Noreikienė

Straipsnių autorė

 

Su „Geru skoniu“ bendradarbiauju jau nuo 2004 metų. Per tuos daugiau nei dešimtį metų keitėmės abu – ir žurnalas, ir aš ☺ Augome, tobulėjome, subrendome ir… tapome neatskiriama vienas kito dalimi.
Mano straipsnių temos – interjerai, restoranų, viešbučių pristatymai, asmenybės, porceliano istorija, dizainas / mada, papuošalai, parodų apžvalgos, baldai, indai; kava, kokteiliai ir daugelis kitų.