Serviruojant bei dekoruojant stalą vestuvėms, labai svarbus individualus, personalizuotas požiūris į kiekvieną svečią. Jam turi būti ne tik malonu akiai, bet ir patogu vaišintis, bendrauti su kitais

Vasara – vestuvių metas, kupinas ne tik jaudinančio laukimo, gražiausių jausmų, bet ir pasiruošimo rūpesčių. Vienas jų – vestuvių stalo serviravimas bei dekoravimas. Juk svarbu, kad būtų ne tik patogu, malonu svečiams, bet ir tai, kad, vos įžengus į pokyliui skirtą erdvę, pajustumėte šventinę nuotaiką. Žinoma, vestuvių stalo serviravimo bei dekoravimo sėkmę lemia ne vien svarbiausių taisyklių išmanymas, kruopštus pasiruošimas, tačiau ir vaizduotė, kūrybiškumas bei, neabejotinai, indų, įrankių, taurių ir kt. stalo aksesuarų kokybė, tinkamas jų pasirinkimas ir derinimas. Tad šįsyk dalijamės patarimais, kaip susikurti šventę akims ir sielai, pasirenkant ilgą sėkmingos veiklos istoriją skaičiuojančių legendinių gamintojų – „Easy Life (Italija), WMF (Vokietija) ir „Crystalex“ (Čekija), kuriems mūsų šalyje atstovauja UAB „Gerduva“, – indus, stalo įrankius bei taures. Taip pat pateikiame naujausias – 2019-ųjų – stalo dekoravimo tendencijas – kad jūsų svarbiausios gyvenimo šventės stalas būtų ne tik elegantiškas, bet ir šiuolaikiškas.

Atsakingos, aplinką tausojančios vestuvės

Kalbėti apie stalo dekoravimą bei serviravimą vestuvėms reikėtų pradėti nuo… vietos. Labai svarbu, ar jūsų vestuvės vyks mieste, ar kaimo turizmo sodyboje, o gal – dvare… Nuo vietos diktuojamų sąlygų, galimybių bei stiliaus priklauso ir vestuvių pokylio erdvė bei stalo dekoras. Pavyzdžiui, pastaruoju metu itin populiari tendencija – lauką perkelti į vidų. Tai reiškia, jog viduje – tiek erdvei, tiek stalui papuošti – naudojami vejos motyvai, lapai, stiebai, samanos, palmių šakos, sukuriamas miško, parko ar net paplūdimio įspūdis. Vyraujančią žalumą papildo kontrastuojančios spalvingos gėlės.

Šios tendencijos atsiradimą paskatino siekis rengti aplinkai palankias vestuves, vadovaujantis tvarumo, ekologiškumo principais, demonstruojant atsakingą požiūrį ne tik į šeimą, tačiau ir į supančią gamtą. Todėl vestuvėse naudojama mažiau plastiko, dirbtinumo (pvz., atsisakoma popierinių servetėlių, plastikinių šiaudelių gėrimams ir pan.).

2019-ųjų šventinio stalo spalvų paletė

Stalo serviravimo ir dekoravimo mados, kalbant ne tik apie vyraujančias spalvas, jų derinius, tačiau ir apie medžiagas, tekstūras, kompozicijas, eina koja kojon su drabužių madomis. Tad natūralu, jog kasmet juntami šiokie tokie pokyčiai – nors gal ir ne tokie drastiški, kaip matomi ant podiumų. Taigi ir 2019-ieji įpūtė naujų vėjų į stalo dekoro bei serviravimo sritį: pastebima, jog dominuoja  gana tikslios linijos, tekstūrų įvairovė ir grįžta pasteliniai tonai. Dekoratorių teigimu, mėtinė, kreminė, levandų, smėlinė – tai spalvos, kurios galėtų atsidurti jūsų šventės dekoro paletėje. Šiai tendencijai artima ir spalviškai neutralių vestuvių mada, kai karaliauja gamtai artimi melsvi, rusvi, žalsvi ir pilkšvi atspalviai. Prie pilkų tonų puošybai naudojama ir nemažai metalo blizgesio (tai ir viena pagrindinių šių metų mados podiumų tendencijų). Siekiant sukurti vienodą šventės stilių, metalo blizgesiu paįvairinamos nuotakos suknelės detalės, bateliai, stalo servetėlės, žvakės, vardo kortelių užrašai, žvakidės ir kt.

Tiems, kurie nori žengti koja kojon su mada, išduosime, jog šiemet paklausiausia – koralų spalva. Jai teikiama pirmenybė ne tik renkantis gėles, staltieses ar stalo dekorą, tačiau ir jaunosios suknelės detalėse. Koralų spalva įvardijama kaip gyvenimo spalva, ji kviečia susimąstyti apie perdėtą vartojimą ir poreikį išsaugoti žmogiškumą, taigi atliepia tvarumo ir ekologiškumo idėjas.

Visada madinga klasika

Kalbant apie vestuvių stalo ir pokylio erdvės puošimą 2019-aisiais, vienas populiariausių pasirinkimų yra visuomet madinga klasika: klasikinė nuotakos suknelė, sidabro žvakidės, porceliano indai, krištolo taurės, lininės servetėlės, baltos masyvios staltiesės ir šviesios spalvos bei nėriniai. Tikėtina, jog ši tendencija, kaip ir iki šiol, bus ilgalaikiškiausia ir viena aktualiausių – juk apie baltas vestuves ir pastelinėmis, kreminėmis spalvomis bei romantiškomis gėlių kompozicijomis dekoruotas vestuves lyg iš kino filmo svajoja kone kiekviena nuotaka.

Apibendrinant galima pasakyti, jog visuomet madinga tai, kas artimiausia ir priimtiniausia būtent jums, nes pačios jaukiausios ir gražiausios šventės būna tos, kurios pasakoja asmeninę istoriją. Todėl organizuojant pokylį reikia klausytis širdies ir atsižvelgti į tai, kas patinka jauniesiems, atspindi jų pomėgius ir gyvenimo būdą: nuo pagal jaunųjų mėgstamą kvapą sukurtų žvakių, pačių pieštų ar asmenybes atspindinčių kvietimų iki meniu.

Erdvė bendrauti ir nuosaikus minimalizmas

Natūralumą skatinanti tendencija gražiai perkeliama renkantis stalų formas, susodinant svečius. Stalų formas (apvalūs ar stačiakampiai), dydį (vienas ilgas ar keli mažesni stalai) dažnai padiktuoja patalpos, kur vyks pokylis, mat čia svarbu ne vaikytis madų, o racionaliai išnaudoti erdvę. Be to, pasirinkta stalo forma ir sėdėjimo planas turi didelę reikšmę dekoravimui.

Vis dėlto pastebima, jog pastaruoju metu stengiamasi palikti daugiau erdvės bendrauti: stalai neperkraunami dekoracijomis, viskas suplanuojama taip, kad svečiams būtų patogu ir malonu švęsti, džiaugtis draugija. Galiausiai svarbu, kad šventę aptarnaujantiems padavėjams būtų patogu patiekti valgius bei gėrimus, nurinkti ar pakeisti indus. Vyrauja paprasti, bet elegancija persmelkti sprendimai, kuriantys rafinuotos estetikos įspūdį.

Stalo dekoras prasideda nuo… staltiesės

Stalo dekoras prasideda nuo staltiesės, kuri čia tarnauja tarsi fonas paveikslui, ant kurio vėliau – lyg įgudusiais dailininko potėpiais – atsiranda detalių: indų, taurių, įrankių, dekoracijų… Įprasta, kad vestuvinis stalas dažniausiai dengiamas sniego baltumo staltiese. Visgi dekoratoriai pataria neapsiriboti vien balta spalva: vestuvėms puikiai tinka ir gelsvos, kreminės, žalsvos staltiesės. Sekant natūralumo tendencija, šiemet populiarios lininės staltiesės. Svarbu nepamiršti ir medžiaginių servetėlių, skirtų kiekvienam svečiui. Iškilmingoms progoms labiau tinka šviesių atspalvių servetėlės, nors kartais specialiai pasirenkamos kontrastuojančios spalvos.

Dekoracijų parinkimas

Šventinis stalas sunkiai įsivaizduojamas be gėlių kompozicijų bei žvakių, stalo numeracijai skirtų kortelių, grafinų su gėrimais, kibirėlių su šaldomu šampanu. Jiems palikite vietos stalo viduryje.

Gėlės turi derėti tarpusavyje ir spalvų gama sutapti su kitais stalo serviravimo elementais. Puokščių, kurios dedamos stalo viduryje, aukštis turi būti toks, kad netrukdytų bendrauti svečiams. Puokštėms parenkamos gėlės (kaip, beje, ir žvakės) neturėtų būti aitraus kvapo, nes šis gali nustelbti ar susimaišyti su maisto aromatu, o tai jau nepriimtina.

Indus, stalo įrankius ir taures rinkitės atsakingai

Indus bei įrankius vestuviniam stalui serviruoti derėtų rinktis itin atsakingai. Jie turėtų būti kokybiški ir nekasdieniai, derėti prie staltiesės, interjero, bendro pokylio stiliaus –  tapti reikšminga šventinio stalo dalimi ir sustiprinti iškilmingumo įspūdį. Be to, lėkštės, įrankiai turi atitikti ta proga valgomų patiekalų rūšį, taip pat reikia pasirūpinti, kad ant stalo išrikiuotų taurių ir taurelių forma būtų pritaikyta ragaujamiems gėrimams. Užkandžių bei kavos ir desertų stalai neretai dengiami atskirai, tad, siekiant išlaikyti visumos įspūdį, jų serviruotei ir dekoravimui reikėtų skirti tiek pat dėmesio kiek ir svečių stalams.

Galvojant apie indus, stalo įrankius bei taures, verta rinktis vardą turinčius ir visame pasaulyje žinomus bei vertinamus prekių ženklus. Aukštos kokybės medžiagos, nuosaikus ir funkcionalus dizainas, estetika bei elegancija, galiausiai – naujausios kolekcijos, atitinkančios ne tik vyraujančias tendencijas (tad niekuomet neprašausite pro šalį!), bet ir apimančios platų spektrą produktų, leidžia pasirinkti tai, kas artimiausia jūsų skoniui ir labiausiai atitinka jūsų tobulo vestuvinio stalo įvaizdį. Tad šįsyk siūlome pasižvalgyti po trijų garsių gamintojų naujienas, kurias pristato jau 27 metus rinkoje veikianti ir 12-os parduotuvių tinklą visoje Lietuvoje turinti UAB „Gerduva“. Ilgą sėkmingos veiklos istoriją bei vartotojų pripažinimą įmonei pelnė ne tik platus asortimentas, darbas su individualiais užsakymais, išskirtinis dėmesys užsakovams, tačiau – bene svarbiausia – patikimi verslo partneriai. Trys gamintojai, kurių produkcija papuoš jūsų šventinį stalą ir kuriuos norime išsamiau pristatyti, – tai „Easy Life“ (Italija), WMF (Vokietija) ir „Crystalex“ (Čekija).

Unikalūs rankų darbo indai jūsų šventei

Italijoje, pačioje Frančiakortos širdyje, apie 90 km nuo Milano, gimė įmonė „Easy Life“, kurios pavadinimas, rodos, byloja apie tai, jog itališkas dizainas yra skirtas tam, kad mūsų gyvenimą padarytų lengvesnį ir gražesnį. Nors tai – nauja įmonė, rinkoje atsiradusi dar visai neseniai, jos istorija siekia 1955 m., kai savo veiklą pradėjo šios įmonės pirmtakė, anuomet pavadinta „R2S“ vardu. Šiandien „Easy Life“ siūlo vartotojams platų spektrą dekoruotų dirbinių iš porceliano, melamino, stiklo ir daugybės kitų žaliavų.

Originalios „Easy Life“ indų dekoracijos, unikalūs, elegancija ir nuosaikumu alsuojantys piešiniai sukuriami bendrovės viduje esančioje grafikos studijoje. Čia dirbantys keli jauni Italijos dizaineriai rūpinasi ne tik indų, bet ir pakuočių estetiniu vaizdu bei stiliumi. Būtent šis atpažįstamas dekoras išskiria „Easy Life“ produktus iš kitų ir įmonės kolekcijoms pelno sėkmę visame pasaulyje.

Viena tokių – puikios kokybės originalių keramikos indų kolekcija „Interiors“. Ją sudaro unikalūs rankų darbo indai: čia nerasite dviejų identiškų gaminių. Lėkštės, dubenėliai, puodeliai skiriasi savo spalva, atspalviais, teptuko potėpiais ir net forma. Kiekvienas indas – autentiškas ir mena meistro rankų prisilietimą. Indų kolekcijos spalvos atitinka šiuolaikines dizaino kryptis. Italų gamintojas „Easy Life“ sukūrė skirtingų aštuonių spalvų šios kolekcijos indus, kuriuos galima derinti maišant kelias spalvas (dizainerius įkvėpė „mix & mach“ filosofija), tad kiekvieną kartą galite susikurti vis kitokį, unikalų, jūsų skonį, stilių ar tos dienos, ypatingos progos nuotaiką atitinkantį stalo dekorą. Itališko dizaino porcelianiniai kavos bei arbatos puodeliai ir servizai suteiks stalui prabangos ir išskirtinumo. „Easy Life“ kolekcijos „Interiors“ indai, pagaminti iš keramikos, padengtos blizgia glazūra, puikiai dera santūriame skandinaviškame ar jaukiame Provanso stiliaus interjere, todėl juos lengvai pritaikysite pagal savo poreikius.

Vokiška kokybė ir patikimumas

Vestuvinio stalo visuma neįsivaizduojama be kokybiškų, estetiškų bei malonių laikyti įrankių. Jų gali pasiūlyti Vokietijos gamintojas WMF, kurio produkcija pasaulyje vertinama dėl išskirtinės kokybės ir technologinių naujovių, o už dizaino sprendimus įmonė nuolatos laimi prestižinius apdovanojimus. WMF kūrybinė komanda glaudžiai bendradarbiauja su tarptautiniu mastu pripažintais įvairių sričių dizaineriais – gamintojui itin svarbu, kad produkte, atsižvelgiant į vartotojų lūkesčius bei poreikius, derėtų estetika, funkcionalumas ir naudingumas.

WMF istorija prasidėjo jau daugiau nei prieš 160 metų. Nuo pat veiklos pradžios įmonė laikėsi filosofijos, jog skonis neapsiriboja vien maistu – tai kur kas platesnė sąvoka. Ne veltui teigiama, jog WMF stalo įrankiai ir aksesuarai valgymo procesą daro itin malonų.

Meistrų rankų darbo Bohemijos stiklo taurės

Dar vienas labai svarbus stalo serviravimo akcentas – taurės bei taurelės. Itin kokybiški bei laiko patikrinti stiklo dirbiniai dažnam asocijuojasi su Čekija – juk stiklo apdirbimo pramonė čia turi kur kas ilgesnę ir turtingesnę istoriją nei daugelyje kitų šalių. Čekijos Bohemijoje primityvūs stiklo gamybos cechai pradėjo steigtis dar karaliaujant keltams. Rašytiniuose šaltiniuose žymusis Bohemijos krištolas minimas dar XII–XIII a. Taigi stiklo apdirbimo menas čia buvo kultivuojamas ir tobulinamas nuo amžių, o įgūdžiai perduodami iš kartos į kartą.

 

Čekų stiklo apdirbimo tradicijas tęsia gamintojas „Crystalex CZ“. Įmonės istorijos pradžia siekia 1974-uosius, kai anuomet egzistavusi įmonė „Bohemia Crystal Glow“ gavo naują pavadinimą. Šiandien „Crystalex CZ“ žymi meistriškais savo dizainerių, inžinierių, technologų ir kt. sukurtais unikalaus dizaino produktais, pagamintais iš itin skaidraus Crystal stiklo. Bene žinomiausi ir sėkmingiausi yra „Bohemia Crystal“ ir „Bohemia Glass“ prekių ženklai, skaičiuojantys jau pusės amžiaus istoriją.

Kolekcijų „Victoria“, „Sandra“, „Angela“, „Claudia“, „Viola“ vyno bei šampano taurės, taip pat žemos taurės „Ideal“, „Gina“ bei taurelės „Elisabeth“ suteiks jūsų šventiniam stalui elegancijos, prabangos bei išskirtinumo. Mat įmonė „Crystalex CZ“ garsėja pačiomis įvairiausiomis technikomis (nuo tradicinio piešimo ant stiklo iki dažymo, purškimo, raižymo, graviravimo pantografu ir kt.) dekoruotų dirbinių (nuo taurių iki grafinų, dekanterių ir vazų) gamyba, kuriems šilumos ir autentiškumo suteikia meistrų rankų darbas.

Paskutinis akordas

Praūžus svarbiausiai gyvenimo šventei, nuotraukose, filmuotuose kadruose išlieka įamžinti prisiminimai, dar ilgai neblėsta įspūdžiai, sukuriantys gražų foną bendro gyvenimo pradžiai. Kita vertus, gera, kai kartu su prisiminimais iš indaujos ant naujai sukurtos ir augančios šeimos stalo ypatingų švenčių ar sekmadienio pietų proga atkeliauja gražią atmintį savyje sukaupę indai, taurės, stalo įrankiai, kurie, drauge su nuotraukų albumais, vėliau perduodami iš kartos į kartą, ir vėl skaičiuoja naują pradžią…

©Žurnalas „Geras Skonis“

Kristina Noreikienė

Kristina Noreikienė

Straipsnių autorė

 

Su „Geru skoniu“ bendradarbiauju jau nuo 2004 metų. Per tuos daugiau nei dešimtį metų keitėmės abu – ir žurnalas, ir aš ☺ Augome, tobulėjome, subrendome ir… tapome neatskiriama vienas kito dalimi.
Mano straipsnių temos – interjerai, restoranų, viešbučių pristatymai, asmenybės, porceliano istorija, dizainas / mada, papuošalai, parodų apžvalgos, baldai, indai; kava, kokteiliai ir daugelis kitų.