Roberto Daskevičiaus nuotr.

Pasitinkant 700-ąjį sostinės jubiliejų ir menant metropolio gastronominę istoriją, Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija virtuvės kūrėjams pristatė valdovų dvarų ir religijų formuotą vilnietišką daugiakultūrę virtuvę. Nudžiugindami miesto svečius, virtuvės šefai kviečia pajusti prieš šimtus metų sostinėje sklandžiusią daugiakultūrio metropolio dvasią ir paskanauti vilnietiškų patiekalų su šiuolaikinėmis interpretacijomis. Šventinio renginio metu gastronomine patirtimi dalinosi patyrę virtuvės šefai: Vitalii Zerkal ir Miroslav Styčinskij, restoranas „Grey“; Jevgenij Volkov, restoranas „Solt Dining“; Paulius Lenkšas, „Geriausias Jaunasis virėjas 2022“ I v., restoranas „Amandus“; Grill šefas Tadas Paplauskas; Sergei Pochapskyi ir Aleksandrs Košanskis, restoranas „Beef Room“.

Vilnius nuo seno turėjo galimybę būti tuo Lietuvos miestu, kurio gyventojai pirmieji susipažindavo su pasaulio virtuvių skoniais ir madomis. Greta tradicinių lietuviškų patiekalų į vilnietiškas receptų knygas nuguldavo patiekalai iš valdovų dvarų, kurių virtuvėse sukosi virėjai iš užsienio ir išskirtinės asmenybės.

Vilnius buvo sostinė, todėl čia esantis valdovo dvaras įnešdavo savo specifikos į miestietišką maisto kultūrą. Vilnietiškos virtuvės tradicijas taip pat šimtmečius formavo įvairios mieste vešėjusios religijos.

Tyrinėdami metropolio gastronominę kultūrą, istorikai Rimvydas Laužikas kartu su kolegomis Antanu Astrausku ir Aleksandru Belyj atkūrė vilnietiškų receptų istorijas. Tarp jų – Kaplūnas pagal Radvilas, Jėzuitų bigosas, Nelsono zrazai, Tiškevičių koldūnai, Lietuviškas salcesonas ir kiti šiandien netradiciškai skambantys patiekalai. Vilnietiška virtuvė tapo daugiakultūre, o istoriškai susiklosčiusi metropolio gastronominė istorija – neatsiejama nuo dabartinio tapatumo.

Apie daugiakultūrę gastronominę istoriją, apie kavas, kavines ir desertus senajame Vilniuje papasakojo istorikė, gidė Anželika Laužikienė. Pirma kavinė Vilniuje minima 1787 m. Jonų gatvėje. 1814 m. Vilniuje veikė: 7 vyninės, 8 cukrainės, 9 kavinės, 40 „kofenhauzų“. Istorinis Vilniaus miesto veidas daugiakultūris: vokiškas-liuteroniškas Vilnius (šakočiai, meduoliai, hamburkos); žydiškas Vilnius (beigeliai, chalos, žagarėliai, kava su kiaušinių tryniais, Bunimovičių šokolado fabrikas „Viktorija“ ir šokoladinės); lenkiški ir lietuviški skanėstai Vilniuje (meduoliai, pyragai, bobos pagal L.Didžiulienę ir V.Zawadzką, bobos pagal J.Šytlerį).

Svečiams restorano „Solt Dining“ virtuvės šefas Jevgenij Volkov gamino „Foršmaką“ su šiuolaikine interpretacija: kapota silke su bulvių muslinu, graikinių riešutų pabarstuku, svarainių geliu, kastiniu, įtrauktu į kulinarinio paveldo fondą, gardindamas liofilizuotų burokėlių pudra.

Restorano „Beef Room“ virtuvės šefas Aleksandrs Košanskis ir sous šefas Sergei Pochapskyi paruošė modernią ukrainietiškų barščių interpretaciją: burokėlius ravioli su sous vide jautienos žandų įdaru, morkomis, juodos duonos trupiniais, grietinės sfera ir bulvių bei pomidorų espuma (putomis).

Grill šefas Tadas Paplauskas paruošė 16 a. didikų patiekalą: antienos roulade, trijų tekstūrų pastarnoku, antienos kaulų demi glace, slyvomis, brandintomis raudoname vyne.

Restorano „Grey“ virtuvės šefas Miroslav Styčinskij ir sous šefas Vitalii Zerkal gamino jautienos Radvilų zrazus su džiovintų grybų įdaru, pateikė su keptais baravykais, juodos duonos padažu, risotto ryžių kaulu su trumu čiulpų, pasternoko traškučiu, juodos duonos dulkėmis ir puošė mikrožalumynais.

Roberto Daskevičiaus nuotr.

Paulius Lenkšas, restorano „Amandus“ virėjas, pristatė desertą: slyvų rožę, tartaletę – meduolį, balto šokolado ganašą ir vanilinius ledus su Madeira. Prie deserto svečiai vaišinosi nealkoholiniu gėrimu „Mandarinų Bellini su D’artigny Cuvee Prestige nealkoholiniu putojančiu vynu su Monin mandarinų tyre“.

Renginio metu nuoširdžiai pasidžiaugta Lietuvai laimėtu Dovilės Valentienės aukso medaliu ir Evaldo Juškos iškovotu sidabro medaliu „Pastry Artistic-Chocolate showpiece“ meninių šokoladinių skulptūrų rungtyse viename prestižiškiausių ir karščiausias madas diktuojančių pasaulio kulinarijos čempionatų „Culinary World Cup 2022“, Liuksemburge. Talentingosios „Minordijos” konditerijos meistrės Dovilės Valentienės karjeroje tai jau antrasis aukso medalis, pirmąjį ji iškovojo pasaulio kulinarijos olimpiadoje „IKA Culinary Olympics 2020“, Štutgarte.

Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija, vienija profesijos bendraminčius, dalinasi gastronominėmis žiniomis, kūrybine patirtimi, meistrystės technikų idėjomis, kviečia atrasti vilnietiškos virtuvės skonius ir rekomenduoja restoranų virtuvės šefams, kuriant ir atnaujinant valgiaraščius, pasiūlyti svečiams pasimėgauti istorinių sostinės patiekalų šiuolaikinėmis interpretacijomis.