Šiuolaikinė virtuvė patiria keletą permainų, kurias galime regėti naujausiuose Lietuvos architektų ir interjero dizainerių darbuose. Pabandysiu šiuos virsmus sugrupuoti ir pateikti vartotojui „sukramtytus“. Siūlyčiau į tai žiūrėti tik kaip į įžvalgas, kurios regimos ne tik lietuviškuose interjeruose. Žinoma, kad visas tendencijas inspiruoja didžiausi specializuotos įrangos gamintojai, kurie, tirdami vartotojų poreikius ir elgseną, kuria vis naujus funkcinius sprendimus, o baldų projektuotojai ir gamintojai kartu su interjero dizaineriais siūlo savo klientams.

Medžiagos ir jų faktūros

Pirmiausia atkreipčiau dėmesį į naudojamas medžiagas ir išskirtines jų faktūras. Virtuvėje, kaip niekur kitur, dažną daiktą liečiame rankomis, todėl šis pojūtis mums ypač svarbus. Dėl to visi paviršiai turi būti lengvai valomi, nesunkiai prižiūrimi, atsparūs įvairioms cheminėms ar agresyvioms natūralioms rūgštims, atsparūs karščiui ir, galų gale, malonūs lytėti. Specializuotų medžiagų gamintojai vis daugiau dėmesio skiria naujų atsparių paviršių kūrimui, o jų siekiamybė kokybiškai imituoti įvairius natūralius paviršius dar labiau pastebima. Akmens, betono, medžio, metalo ar kitų natūralių paviršių imitacijos tapo ne vieno gamintojo pasididžiavimu. Stiklo keramika, aukšto slėgio laminatai (HPL), net ir baldams skirtos plokštės (MDP) beveik nesiskiria nuo natūralių medžiagų savo raštais ir faktūromis, bet pasižymi kur kas didesniu atsparumu nei tikrosios, natūralios medžiagos.

Vis daugiau dėmesio skiriama naujų atsparių paviršių kūrimui. Aut. Audronė Ambrazienė, Daiva Pocevičienė

Žinoma, jeigu savo virtuvėje nuspręsite naudoti ne imitacijas, o tikrą medieną, metalą ar akmenį, būtinai pasidomėkite jų fizinėmis savybėmis, reakcija į karštį, rūgštis ar kitus cheminius junginius. Nuoseklus natūralių medžiagų dėvėjimasis taip pat gali suteikti interjerui žavesio, jeigu tai nesukels jums diskomforto. Be to, teks pasirūpinti meistrais, sugebančiais profesionaliai su jomis dirbti. Viskas, kas natūralu, šiais laikais ypač madinga. Taigi tai asmeninis požiūrio į vartojimą klausimas. Pats esu praktiškų ir funkcionalių, estetiškų ir šiuolaikiškų sprendimų šalininkas. Akivaizdu, kad visko, kas natūralu, imitavimas ar pačių natūralių medžiagų naudojimas, lemia virtuvėje dominuojančias natūralias spalvas ir žemiškus atspalvius. Jau porą metų regime juodos spalvos renesansą detalėse ir baldų paviršiuose. Norėdami išskirtinumo, drąsiai naudojame visus įmanomus metalų (plieną, aliuminį, varį, žalvarį, auksą, bronzą) paviršius maišytuvuose, induose, aksesuaruose. Šie interjero elementai papildo ir pagyvina šiuolaikinę virtuvę. Matiniai visų detalių paviršiai – dar vienas technologinis gamintojų pasiekimas, kuris, skoningai naudojant, tampa virtuvės šeimininkų gero skonio ir prabangos požymiu. Be to, šiuolaikiniai matiniai paviršiai dažnai atsparūs paliekamiems riebaluotų rankų atspaudams. Jie pastaruoju metu itin madingi.

Virtuvės erdvė

Verta pakalbėti apie šiuolaikinės virtuvės stilistiką, kuri vis dažniau tampa mūsų kasdienės veiklos, gyvenimo ir poilsio palydove. Taupydami erdvę, virtuvėje įsirengiame ne tik maisto ruošimo, bet ir bendravimo, valgymo ar net ir darbo vietą. Virtuvė dažnai neatskiriama nuo bendros gyvenamosios erdvės, tampa šeimos, svečių susirinkimo, bendros veiklos vieta.

Virtuvė tapo mūsų kambario dalimi. Aut. Gintarė Jarmalavičiūtė

Virtuvė dažnai neatskiriama nuo bendros gyvenamosios erdvės, tampa šeimos, svečių susirinkimo, bendros veiklos vieta. Svarbu visas funkcijas kuo labiau pritaikyti darbo procesui ir tuo pat metu siekiama, kad viskas būtų paslėpta ir nekeltų estetinio diskomforto, esant poilsio režimui. Sandėliavimo, šaldymo ir kitos funkcijos slepiamos aukštose spintose, kurios dažnai sujungiamos į bendrą bloką ir integruojamos į interjerą, kad kuo mažiau išsiskirtų ir būtų matomos. Čia dominuoja minimalistiniai durelių fasadai be rankenėlių ar kitų puošybos elementų. Kas dažniausiai išduoda sienoje įmontuotą virtuvę? Tai orkaitė, kavos aparatas ar mikrobangų krosnelė, įrengta patogiame aukštyje. Beje, jų dizainas taip pat minimalistinis – be rankenėlių ir valdomas palietimu. Stalviršis ir po juo esantys visiškai ištraukiami stalčiai derinami tarpusavyje, o neretai daromi iš vienodos medžiagos, kad kuo mažiau asocijuotųsi su utilitariu maisto ruošimo procesu. Akcentuočiau, kad stalčių bloko medžiagos nebūtinai tapatinamos su anksčiau aprašytomis didžiųjų spintų medžiagomis. Tuo siekiama vizualiai sumažinti virtuvės apimtis.

Dominuoja minimalistiniai durelių fasadai. Aut. Dalia Kalinauskienė

Spintelės virš stalviršio irgi minimaliai išsiskiria ir lengvu judesiu visiškai atsidaro į viršų. Ne vienas garsus užsienio gamintojas šiam tikslui naudoja automatiką. Čia randa vietą gana galingas įmontuotas gartraukis – jis pasirūpins oro kokybe. Žinoma, jeigu jūsų interjero stilius puošnesnis ar labiau atitinka klasikos dvasią, visos šios funkcijos įmanomos ir jame. Bet, žiūrėdamas į naujausius mūsų dizainerių darbus, galiu drąsiai konstatuoti, kad vyrauja funkcionalus minimalizmas. Interjere prie virtuvės baldų derinamos natūralių medžiagų spalvos ir faktūros, juodi ar spalvoti akcentai, detalės, meno kūriniai. Šiuolaikinė virtuvė tapo neatsiejama jūsų interjero dalimi, t. y. ji visiškai integruota į jūsų gyvenimą.

Funkciniai sprendimai

Norėtųsi akcentuoti naujus funkcinius sprendimus ir duoti keletą praktiškų patarimų. Be jau mano minėtų visiškai ištraukiamų stalčių, sandėliuoti skirtų spintų, gartraukio, kuris, beje, gali būti įmontuotas ne tik spintelėse virš stalviršio, bet ir į stalviršį (nepamirškite projektuoti ne mažiau 80 cm pločio stalviršį), norėtųsi atkreipti dėmesį į keramines arba plienines plautuves, kurios vis dažniau primena maisto gamybos ir namų ruošos centrus. Skirkite pakankamai vietos šiam elementui, kad išnaudotumėte visas galimybes. Tokioje plautuvėje tiesiog būtina įrengti maišytuvą su ištraukiama galva. Nepamirškite ergonominės grandinės: šaldytuvas, plautuvė, kaitlentė; tarpuose svarbu palikti pakankamai vietos (bent 60 cm) darbo paviršiams.

Kalbėdami apie funkciją, turime nepamiršti daiktų interneto galimybių ir tolesnio vystymosi. Svarbu turėti pakankamai galimybių prijungti smulkiosios buitinės technikos elementus: buitinius vakuumatorius, cirkuliacines virykles, virdulius, kavos aparatus ir pan. Tiesioginę įtaką estetikai turi baldinės furnitūros sprendimai – kai jų funkcinės galimybės leidžia varstyti spintas ar stalčius nenaudojant rankenėlių ar net integruoti automatikos sprendimus. Atidaroma tiesiog lengvai paspaudus ar pastūmus dureles. Būtinai pasidomėkite specializuotais darbo paviršiaus apšvietimo elementais, kuriems tikrai reikės elektros srovės. Projektuodami savo virtuvę būtinai konsultuokitės su virtuvių gamintojais ir furnitūros tiekėjais, nes jie gali pasiūlyti naujausius funkcinius sprendimus, apie kuriuos jūs gal net neįtariate. Gamintojai kasmet investuoja milžiniškas lėšas į inovacijų kūrimą.

Sala – bendravimo ašis

Dar reikėtų prisiminti virtuvės salas, kurios paprastai įrengiamos esant bendram gyvenamosios erdvės ir virtuvės interjerui. Iš vienos salos pusės vyksta maisto gamybos procesas, sala neretai atlieka dalį ergonominės grandinės funkcijos (įmontuota plautuvė arba kaitlentė), o iš kitos salos pusės gali susirinkti šeima arba svečiai.

Sala – bendravimo ašis. Aut. Eglė Balčiūnaitė, Jurgita Dragūnaitė

Sala tampa bendravimo ašimi, visus įtraukianti į maisto gaminimo ir degustavimo procesą. Joje savo vietą randa ir neaukštas vyno šaldytuvas. Norėdami išvengti masyvios detalės virš salos, nepamirškite dar prieš įrengiant grindis pasirūpinti ortakiu, kuriuo išleisite orą iš stalviršyje įmontuoto gartraukio.

Valgomojo stalas kuria jaukumą

Pabaigoje pakalbėkime apie virtuvės palydovą – valgomąjį. Kaip jau minėjau, esant visiškai integruotam virtuvės interjerui, svarbus elementas yra valgomojo stalas, nes jis kartu su kėdėmis sukuria jaukumą šalia minimalistinių virtuvės plokštumų. Pasirenkamos komfortiškos valgomojo kėdės, nevengiama ryškesnių spalvų ar prabangios metalizuotos kojų apdailos. Stalo funkciją kartais atlieka ir baro pratęsimas saloje. Svarbu įvertinti savo gyvenimo būdą, šeimos narių poreikius ir sutarti dėl valgomojo ir virtuvės naudojimo principų. Gal kartais išties geriau gausias kompanijas vestis į restoraną, o mažoms draugijoms namuose rengti turiningas vakarienes ir nebandyti susikurti virtuvės visiems gyvenimo atvejams?

Vytautas Gurevičius

Vytautas Gurevičius

 

Žurnalo „Centras“ vyr.redaktorius-leidėjas, interjero dizaineris.
Žurnalo „Geras skonis“ leidėjas 1998-2009 m.
„Chaîne des Rôtisseurs“ (Lietuvos gurmanų gildija) narys nuo 2006 m.