„Restaurant & Bar Design Awards“ („Restoranų ir barų dizaino apdovanojimai“) – kasmet nuo 2008-ųjų vykstantis tarptautinis konkursas, kurio laimėjimas reiškia prestižą ir pasaulinio lygio pripažinimą dizaino srityje. Pagrindinė besivaržančių interjerų kryptis – visuomeniniai projektai, susiję su maistu bei gėrimais: restoranai, kavinės, užkandinės, barai. Konkursu siekiama pastūmėti projektų autorius ieškoti naujų, unikalių sprendimų, juos viešinti ir paskatinti mainytis idėjomis. Kasmet išrenkama apie 40 išskirtinių projektų. Jų kūrėjai apdovanojami prašmatnioje puotoje Londone.

Trijų kategorijų karalius

Projekto autorius: Conran & Partners
Vieta: Londonas, Jungtinė Karalystė
Įgyvendinta: 2015 m.
Nuotraukos: Marcuso Peelo, Paulo Wincho-Furnesso and Jeano Cazalso

Net trijose, itin svarbiose kategorijose nugalėjęs restoranas neleidžia dvejoti interjero išskirtinumu: geriausias Jungtinės Karalystės restoranas, geriausias restoranas, įrengtas paveldo pastate ir geriausias metų restoranas.

1864 m. pastatas buvo suprojektuotas ir pastatytas kaip vokiečių gimnazija, kurios viena pagrindinių patalpų buvo sporto bei gimnastikos salė. Ištvėręs abu pasaulinius karus, 1940 m. nuniokotas krintančios bombos, apie 1915 m. jis pagaliau įgavo naują paskirtį ir virto biurų kompleksu, o vėliau – naudotas kaip meno erdvė. Sporto salės antresolės, iš kurių žiūrovai kadaise stebėdavo gimnastikos pasirodymus, buvo atnaujintos ir netgi praplėstos, taip pat buvo išsaugoti originalūs variniai kabliai, ant kurių virves pasirišę gimnastai demonstruodavo triukus. Per keletą metų ši erdvė tapo žvilgsnį kaustančiu, prašmatniu 150 vietų restoranu, alaus darykla ir baru, kuriame tvyro britiška rimtis, solidumas, elegancija bei prabanga.

Projekto autoriai siekė sukurti spalvingą, ištaigingą, tačiau šiuolaikišką ir demokratišką interjerą, pabrėžiantį vietos unikalumą. Pagrindinė koncepcija buvo išsaugoti kuo daugiau unikalių istorinių detalių, palikti nepakitusią pagrindinę struktūrą ir į ją išmaniai įtraukti modernius elementus. Taip buvo sukurta europietiška Bauhaus stiliaus versija – nors didžiulis restorano plotas suskirstytas į funkcines zonas, jis atrodo vientisas, nuosaikus, o kartu – labai didingas. Interjeras, žadą atimančios stogo konstrukcijos ir kiti architektūriniai elementai tapo darnia žavinga visuma.

Geriausiame metų restorane išsaugotos istorinės pastato užuominos sukuria ilgaamžišką, išliekamąją vertę turinčią atmosferą. Šiltos, jaukumo ir ištaigingumo suteikiančios apdailos medžiagos, tokios kaip riešutmedis, juodi ar pilki odos gobelenai, sustiprina prabangos įspūdį, o sodrūs rožiniai ar raudoni tonai, tarsi tapybiški potėpiai, papildo interjero estetiką.

Interjero nuotraukų galerija:

Geriausia užkandinė

Projekto autorius: Conran & Partners
Vieta: Londonas, Jungtinė Karalystė
Įgyvendinta: 2015 m.
Nuotraukos: STAC Architecture

Greitojo maisto užkandinei pasirinkus 1960-ųjų pastatą, norėta atskleisti ir pabrėžti senosios architektūros griaučius, struktūras. Dėl tokio sumanymo interjeras tapo urbanistiškesnis, industriškesnis, kiek grubokas, monolitinis. Atidengtas sienas, lubas ir perdangas buvo galima dekoruoti atsižvelgiant į funkcinę patalpų paskirtį ar poreikį. Siekiant sušvelninti stilistiką ir suteikti užkandinei jaukumo, panaudota šilto atspalvio mediena. Laiptai atrodo itin įdomiai, nes natūralus medis kontrastuoja su plieninėmis plokštėmis dengtomis sienomis. Toks futuristinis įvaizdis suteikia intrigos visam interjerui.

Žaismingai krintanti šviesa meta šešėlius, jaukus jų mirguliavimas primena saulės spindulius, besiskverbiančius pro medžių lapus. Nors patalpa nėra erdvi, didelis dėmesys skiriamas mažoms detalėms. Ryškiai geltona vyno lentyna sumeistrauta iš čia buvusio lifto rėmo – taip savotiškai atiduodama duoklė istorijai ir pasiliekamos jos užuominos. Norint vizualiai praplėsti patalpą, suformuotas judesio pojūtis: jį sukelia lenktas stalas, sraigtiniai laiptai, marginti stalviršiai ir minkštasuolių atlošai.

Itin ryški spalvų gama primena Pietų Afrikai būdingą koloritą. Naudoti pigmentai buvo išgauti natūraliais būdais. Pagrindinis užkandinės akcentas – rankų darbo sietynai, kurių dizainą sukūrė studija STAC, o pagamino Kenijos masajų gentis – unikalus indėlis į interjero projektą. Norint suteikti užkandinei dar daugiau spalvų, buvo pasitelkta vokiečių sienų tapytojo pagalba. Minkštasuolių gobelenai ir apmušalai išmarginti įvairiais raštais bei ornamentais.

Geriausia metų užkandinė savo koncepcija savotiškai kreipiasi į būsimą klientų auditoriją, atspindi jų kilmės istoriją, kultūros estetiką ir perteikia prekės ženklo kūrėjų puoselėjamas vertybes. Išskirtinę kultūrą atspindinti užkandinė džiugina skaisčiomis spalvomis ir šiuolaikiška urbanistine stilistika, artima kiekvienam miesto žmogui.

Interjero nuotraukų galerija:

Geriausias azijietiškas restoranas

Projekto autorius: Party Space Design
Vieta: Bankokas, Tailandas
Įgyvendinta: 2016 m.
Nuotraukos: FSections

Desertų baras, esantis stoties pastate, išsiskiria savitumu, dinamika ir koloritu. Tai prancūziško stiliaus delikatesų desertinė, kurioje karaliauja šefas iš Tailando, siūlantis kūrybišką meniu. Valgiaraštis tapo interjero dizaino projektuotojų įkvėpimo šaltiniu. Būtent desertų estetika padiktavo spalvų gamą ir architektūrines formas bei struktūras.

Pagrindinė interjero koncepcija buvo perteikti cukraus kristalų formas ir jį imituojančius paviršius. Netgi fasadas dekoruotas medinėmis konstrukcijomis, vaizduojančiomis laužytą cukraus trupinį, o viduje panašių instaliacijų yra daugiau. Kabamieji šviestuvai, sudaryti iš kubinių struktūrų, dažytų vario spalva, suteikia savitumo ir išsiskiria iš pastelinio kolorito. Šalia baro spingsintys panašios stilistikos žibintai atrodo žavingai ir kiek mistiškai.

Žalsva spalva su šviesia mediena sukuria itin jaukią atmosferą, ją kiek pagyvina rausvi tonai, o prabangos suteikia baltas marmurinis stalviršis ir variniai akcentai. Bare vyrauja itin harmoninga, lengva spalvinė nuotaika – čia gera būti ir ilsėtis. Dekoratyvios skulptūros suteikia žaismingumo, o vienu pagrindinių interjero elementų tampa struktūriški laiptai: apšvietus atrodo, jog jie nuolat sukasi. Cukraus kristalus atkartojantys skaidrūs akrilinio stiklo blokeliai sudaro sraigtinių laiptų konstrukciją. Dėl tokio vaizdo patalpa įgyja gyvybingumo ir savotiškos magijos.

Užlipus į antrąjį aukštą galima stebėti šefo stalviršį, virtuvės darbuotojų veiklą ir desertų gimimą. Čia yra keletas nuošalesnių stalų, kur galima mėgautis ramesne aplinka ir skanauti kulinarinius šedevrus skaitant knygą. Šis aukštas pritaikytas darbuotojų komandoms priimti, kūrybinėms dirbtuvėms rengti, netrukdant pavieniams desertinės svečiams apačioje.

Geriausias šių metų azijietiškas restoranas pasižymi originaliu, retai pasitaikančiu koloritu, subtiliu medienos panaudojimu kuriant įdomias konstrukcijas bei įvairių medžiagų kompozicijomis, padedančiomis atskleisti interjero mintį bei koncepciją.

Interjero nuotraukų galerija:

Daugiau geriausių pasaulio restoranų ir barų interjerų galite rasti adresu: restaurantandbardesignawards.com

©Žurnalas „Geras Skonis“

Gintautė Kisieliūtė

Gintautė Kisieliūtė

Esu žmogus, kvėpuojantis dizainu bei ieškantis grožio, originalių sprendimų, padedančių atskleisti asmenybės unikalumą, o tuo pačiu suteikiančių kūrybinio polėkio. Nuolat seku naujoves bei tobulėjančias technologijas, padedančias pritaikyti vis kitokius interjero sprendimus. Jų dėka kuriu ne eilinius projektus, o namus, skirtus gyvenimui. Būtent todėl prieš imdamasi naujo projekto, stengiuosi įsiklausyti į žmonių poreikius, pageidavimus bei pasidomėti jų gyvenimo būdu. Nemanau, kad jaukūs ir gražūs namai yra tie, kuriuose pilna garsių dizainerių baldų – jie turi atspindėti gyventojų asmenybes. Išspręsdama funkcines problemas bei pritaikydama tinkamiausius techninius sprendimus, atsižvelgiu į būsimų gyventojų estetinį skonį, praturtinu jį savo idėjomis ir taip bendromis jėgomis sukuriame namus, į kuriuos norisi sugrįžti.