Aldona Gečienė, Honorata Lyndo ir Liucija Makovska „Hot Chef“ Challange varžybose
Vakar iš Honkonge vykusio tarptautinio kulinarijos konkurso „Hot Chef Challange“ Lietuvos virtuvės meistrės Aldona Gečienė, Honorata Lyndo ir Liucija Makovska grįžo su iškovota bronza. Praėjusią savaitę vykusiose varžybose mūsų šalies atstovės varžėsi su daugiau nei 80 dalyvių iš įvairių pasaulio šalių ir apdovanojimus pelnė nepaisant drastiško kulinarinės kultūros skirtumo, sudėtingos adaptacijos, jau konkurso eigoje tobulintų patiekalų receptūrų ir jų gamyboje naudotų nors žinomų, bet kitokio nei įprasta skonio ingredientų.
„Pats varžybų pavadinimas pasufleruoja, jog jų pagrindas – aštrūs patiekalai. Vis tik, Azijos šalyse, Honkonge, aštrumas įgijo visiškai kitokią prasmę. Iš arti galėjome stebėti, kokią gausą ir kokių aštrių prieskonių naudoja konkurso dalyviai – dalis jų mums, europiečiams, net nežinomi. Jei mums atrodė, jog patiekalai, kuriuos ruošėme konkursui, iš tiesų labai aštrūs, komisijos vertinimu, jie buvo tik pikantiški. Išgirdusios tai po pirmojo patiekalo pristatymo, atitinkamai koregavome receptūras prieš stodamos į antrąjį kovos ringą“, – sakė viena iš Lietuvai varžybose Honkonge atstovavusių virtuvės meistrių Honorata Lyndo.
Visais kovos ringuose reikalingais įrankiais bei pagrindiniais ingredientais, kaip žadėta, pasirūpino varžybų organizatoriai, o ieškodamos reikalingų papildomų produktų savo konkursiniams patiekalams, Lietuvos atstovės susidūrė su dar vienu netikėtumu: Honkonge įsigytų daržovių skonis ženkliai skyrėsi nuo europiečiams įprasto. „Iš tiesų lengvai radome reikalingų produktų – visi Honkonge kalba angliškai, net užrašai angliški, tačiau produktų skoninės savybės kitokios. Pavyzdžiui, saliero šaknis, kuri Lietuvoje intensyvaus, ryškaus skonio, ten įsigyta juo visiškai nepasižymėjo – priešingai, jos skonis buvo neišreikštas, švelnus. Morkos, pirktos Honkonge, taip pat nėra tokios saldžios, kaip pas mus“, – pasakojo virtuvės šefė.
Nuvykusios į Honkongą Lietuvos atstovės būtinų ingredientų paieškai galėjo skirti vieną dieną, iki prasidedant varžyboms. „Papildoma diena, kurią turėjome nuskridusios, taip pat turėjo įtakos pasiektam rezultatui. Be jos nebūtų pavykę taip gerai pasirodyti. Labai išvargino skrydis su persėdimu bei ten tvyrantis karštis ir drėgmė. Adaptacija buvo iš tiesų sunki, nuolat trūko gryno oro – išėjus į lauką patenki lyg į šiltnamį, o varžybų patalpose nuolat ūžia kondicionieriai“, – pasakojo H. Lyndo.
Nepaisant iššūkių, Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos (LRVVKA) narės džiaugiasi turėjusios progą išbandyti jėgas „Hot Chef Challange“ konkurse ir liko patenkintos pasiekimu. Ateityje, turėdamos galimybę vykti į kulinarines varžybas kitame kontinente, ja pasinaudotų, nes, pasak daugkartinių tarptautinių čempionatų dalyvių ir prizininkių, kiekvienas konkursas suteikia galimybę tobulėti. Jos taip pat vertina ir yra labai dėkingos už palaikymą, kurio Honkonge sulaukė iš Lietuvos ambasadorės Kinijoje Inos Marčiulionytės, dalyvavusios tuo pačiu metu ten vykusiame „Belt and Road“ iniciatyvos šalių ūkio viršūnių susitikime, taip pat kolegoms, siuntusiems geriausius linkėjimus iš Lietuvos.
Apie konkursą „Hot Chef Challange“
Tarptautinis kulinarinis konkursas „Hot Chef Challenge“ organizuotas pirmą kartą, siekiant populiarinti skirtingas kulinarines kultūras „Belt and Road“ iniciatyvos šalyse, plėsti profesines žinias apie produktus iš šių šalių, skatinti tarptautinį bendradarbiavimą bei suteikti galimybių šefams iš viso pasaulio dalintis patirtimi. Konkursas vyko laikantis Pasaulinės vyriausių virėjų organizacijų asociacijos (angl. „World Association of Chefs Societies“) standartų, jo komisiją sudarė asociacijos akredituoti šefai, tarp kurių – A kategorijos šefai Perry Yuen ir Rudolf Muller. Iš daugiau nei 80 konkurso dalyvių į finalą pateko aštuoni. Laimėtojo titulas atiteko šefui Chiu Kin Cheong iš Hongongo „Jockey Club“.
Lietuvos atstovės varžėsi dvejose konkurso kategorijose – mėsos bei žuvies-jūros gėrybių. Atitinkamai, virtuvės meistrė Aldona Gečienė komisijos vertinimui patiekė keptą ėriuko nugarinę su porų pudra, aštriu pipiriniu padažu, svieste keptais gardintais salierais bei fito baravykų štrudeliu; gruperio filė su vasabio ir petražolių plutele, apelsinų čili padažu, salierų geltono kario piurė, kepta krevete su piri piri ir garintais lęšiais.
Šefė Honorata Lyndo Honkonge gamino keptą ėrienos nugarinę su šonkauliukais ir aštria čili plutele, ėriuko nugarinę su „hoisin“ padažu, kalendra padengtu vytintu kumpiu, salierų piurė, bruknių čili padažu, moliūgų „fondant“, aštriu „pak choy“ apelsinų sultyse ir sviestiniais „eringi“ grybais; keptą gruperio filė su čili aliejumi, sviestine jūros šukute, sriracha tigrinėmis krevetėmis, aštriais jūros gėrybių putėsiais cukinijos gėlėje, imbierine morkų piurė, sriracha krevečių kiautų padažu ir imbierinėmis jaunomis morkomis bei keptais medaus čili agurkais.
Virtuvės šefė Liucija Makovska varžybose patiekė ėriuko nugarinę su vasabi riešutų plutele, ėriuko nugarinę, keptą svieste su čili pipirais, česnakais ir rozmarinais, aštriu alaus, austrių sojų padažu, aštriais karamelizuotais svogūnais „Hoisin“ padaže, sūrio pyragėliu, pikantišku bulvių kremu su česnakais, brokoliais su vasabi ir marinuotais ridikėliais, trumpai marinuotais ir aštriais keptais grybais; jūros šukutes baltame padaže su aštriu tigrinių krevečių cannelloni, krevetėmis su bazilikais ir saldžiai aštriu padažu, ananasų ir mangų čatniu, žiedinių kopūstų kremu su kariu, trumpai marinuotais agurkais ir ridikėliais, aštriai keptomis kukurūzų burbuolėmis, saldžiai aštriu padažu, džiovintais alyvuogių trupiniais.