Lietuvoje iš viso išlikę apie 600 dvarų, deja, dalis jų – apleisti ir pamiršti. Dešimtmečius vienišas ir apleistas stūksojo Ilzenbergo dvaras (Rokiškio r.), iki 2003-aisiais jį įsigijo verslininkas Vaidas Barakauskas. Kadaise grožiu ir ištaigingumu garsėjusius rūmus jis rado paskendusius krūmynuose, tačiau per keturiolika metų prikėlė naujam gyvenimui.

Didelė dalis dvarų net ir dabar atlieka tik istorinės atminties liudijimo funkciją, nors istoriškai tai buvo kultūrinio ir net politinio gyvenimo židiniai, gebėdavę savarankiškai išsilaikyti, verstis ūkine veikla. Toks dabar yra XVI a. menantis Ilzenbergo dvaras. Tai vienintelis visiškai atkurtas, natūralios žemdirbystės tradicijas tęsiantis dvaras Baltijos šalyse.

Tarp ežerų ir šaltinių versmių įsikūrusio dvaro viziją savininkas išvydo ne iškart – ji gimė palaipsniui. Dabar čia sukurtos erdvės vertos karališkų vizitų, o ir veiklos tikrai netrūksta. Čia vyksta kultūros renginiai, koncertai, vaikų stovyklos, organizuojami pėsčiųjų žygiai, o ką jau kalbėti apie ekologijos filosofija besivadovaujantį ūkį.

Išskirtiniams renginiams

Dvare rengiami kultūriniai renginiai, taip pat įsileidžiami norintieji dvariškai ir elegantiškai paminėti asmeninės ar profesines progas. Skoningai atkurti rūmai, 14 ha ploto angliško stiliaus parkas su vynuogynu bei vaizdinga ežero pakrante ir čia puoselėjama sveikos gyvensenos filosofija – tobulos sąlygos turiningai praleisti laiką su draugais, artimaisiais ar kolegomis.

2014 m. veiklą atkūręs dvaras – išskirtinė vieta pobūviams, konferencijoms ar seminarams, vestuvėms ar jubiliejams. Rūmų interjero stilistika būdinga XIX a. pab.–XX a. pradžiai. Dvare vyrauja neoklacisizmo motyvai, tačiau apstu ir tam tikrų moderno dekoro elementų, tad svečių pokyliai ar seminarai vyksta unikalioje aplinkoje.

Prabangioje rūmų Didžiojoje salėje renginių metu telpa 130 svečių, o jaukioje Valgomojo salėje prie stalų gali prisėsti daugiau nei pusšimtis, per furšetus – 120 žmonių. Dvaro rūmuose įkurti prabangūs Didieji bei jaukūs Mažieji apartamentai, tad čia galima apsistoti išskirtinei viešnagei. Vykstant gausesniems renginiams, nakvynei skirti 9 kuklesni, stovyklinio tipo miegamieji, kuriuose telpa 50 svečių.

Papildomų erdvių renginiams galima rasti erdviuose autentiškuose XVIII a. raudonų plytų mūro rūsiuose su keturiomis menėmis. Jose edukacinius užsiėmimus rengia vasaromis Ilzenberge įsikurianti vaikų stovykla. Vietos čia atsirastų ir formalesniems sambūriams. Deryboms, svarbiems verslo ar diplomatiniams susitikimams tinkamą atmosferą sukuria dvaro biblioteka.

Skatina sveiką gyvenseną

Visa tai – gamtos apsuptyje, svečių poilsiui skirtame parke, kuriame 3 kilometrus driekiasi pėsčiųjų takai, paslaptingai tyvuliuoja sidabriški tvenkiniai, dunkso galingas 500 metų senumo ąžuolas, o į jaunavedžių pamėgtą Meilės salą veda medinis tiltas. Be to, parkas konceptualiai padalytas į devynias emocines zonas, neseniai čia įkurtas ir vienas labiausiai į šiaurę nutolusių vynuogynų po atviru dangumi visame pasaulyje.

„Parko atmosfera – labai romantiška, o Meilės sala apipinta legendomis. Joje auga dar vienas kelis šimtus metų skaičiuojanti ąžuolas. Merginos tikėdavo, kad čia ištarti meilės žodžiai išliks tokie pat tvirti kaip ir tas ąžuolas, todėl pačios siekdavo įvilioti vaikinus plaukti į šią salą. Šios legendos traukia dvare rengti vestuves, o jaunavedžiai pamėgo ant tilto rengti fotosesijas – simbolinėje vietoje įamžintos akimirkos itin gražios ir unikalios“, pasakoja dvaro savininkas Vaidas Barakauskas.

Vienas Ilzenbergo dvaro išskirtinumų – ekologijos, harmonijos su gamta, sveikos gyvensenos vertybės. Jas dvaras puoselėja per sveiką mitybą, iš ekologiškų žaliavų gamina produktus, organizuoja pėsčiųjų žygius ar siūlo tradicinės pirties procedūras.

„Renginių metu labai vertinama parko pakraštyje, ant Ilgio ežero kranto, atstatyta dvaro pirtis, menanti 1863 m. sukilimo dvasią. Ji išbandyta profesionalių pirtininkų ir paženklinta „Vantos lapu“. Į šią gan tradicinę pramogą pažvelgėme profesionaliai. Siūlome edukacines pirties procedūras su žolynų vantomis ir maudynėmis ežere, o pirtininkas išdėstys sveikos pirties programą: atskleis, kaip tinkamai naudotis pirtimi sveikatai stiprinti, nuovargiui išgarinti ir kūnui bei sielai atgaivinti“, – aiškina dvaro savininkas.

Maistas – dvaro vizitinė kortelė

V. Barakausko teigimu, šventes užsisakančios grupės žino, į kokią vietą atvažiuoja ir kokias vertybes dvaras puoselėja, – daugelį būtent jos ir patraukia. Be to, anot jo, pastaruoju metu žmonės labiau domisi gastronomija – tiek dvaro virtuve, tiek dvaro ūkyje gaminamais produktais.

Rengiant pobūvius dvare, galima užsakyti ir profesionalių virtuvės šefų vaišių iš vietoje užaugintų ar pagamintų produktų. Dvariško maisto gaminių siūloma užsisakyti ir į namus. Ilzenberge, laikantis krašto tradicijų ir natūralių gamtos ciklų, gaminama per 100 skirtingų maisto produktų – pieno produktų, kiaušinių, mėsos, duonos ir konditerinių gaminių, sezoninių vaisių bei uogų, medaus.

Produktai dvare – be konservantų, todėl jų galiojimas ypač trumpas, o produktai visada švieži. Jie keliauja trumpiausiu keliu – iš ūkio tiesiai į valgytojo namus ar prekybos vietas.

Ilzenbergo ūkyje driekiasi daugiau nei 500 ha dirbamųjų laukų ir ganyklų. Čia augalai tręšiami natūraliomis organinėmis trąšomis, galvijai ir paukščiai šeriami pašaru, užaugintu ir pagamintu ūkyje, laukai sodinami taikant sėjomainą, tad natūraliai išauginamas gausus derlius.

Visi ūkio gyvuliai ganosi savo plotuose lauke arba patalpose, sklidinose natūralios šviesos, o tamsesniais metų tarpsniais naudojamas dirbtinis apšvietimas. Štai dvaro ūkyje augančios karvės visus metus turi galimybę išeiti į lauką, nes yra laisvai laikomos atviro tipo fermoje be pasaitų.

Rengia pėsčiųjų žygius

Sveika gyvensena neatsiejama nuo judėjimo ir sporto. Ilzenbergo apylinkės apipintos įvairiausiomis istorijomis, tad dvaras nusprendė šiuos dalykus suderinti ir pradėjo organizuoti žygius, kurių maršrutas peržengia ir valstybių sienas.

„Dvaro istorija ne tik lietuviška, bet iš dalies ir latviška, mat dalis buvusių dvaro žemių tarpukariu atiteko Latvijai. Todėl dvaras siūlo pėsčiųjų žygius į Latviją senąja 200 metų senumo liepų alėja. Žygio metu aplankoma stebuklingai išlikusi, autentiška XIX a. liuteronų Ilzenbergo dvaro bažnyčia, kelių šimtmečių amžiaus Ilzės kapinės ir XIX a. pastatyta baronų Rutenbergų šeimos amatų mokykla, kurioje amatų mokėsi valstiečių vaikai“, – pasakoja V. Barakauskas.

Mėgstantiems ilgesnius pasivaikščiojimus gamtoje siūlomas ilgesnis pėsčiųjų žygis „Aplink Lietuvą“. Žygis taip pavadintas dėl Apvaliojo ežero kontūrų, primenančių Lietuvos valstybės kontūrus. Žygio metu einama aplink šį ežerą, aplankoma Onuškio dvarvietė su įspūdingo grožio rūmų likučiais, kopiama ant unikalaus Kartuvių piliakalnio.

„Mūsų žygius pamėgo aktyvaus poilsio ieškantys turistai, dažnai dirbantys biuruose ir stokojantys fizinio aktyvumo. Tyrimai rodo, kad vaikščiojimas labai naudingas sveikatai – jis gerina kognityvinius gebėjimus, nuotaiką ir psichologinę savijautą. Pas mus užsukantys turistai dažniausiai labai smalsūs, tad suderiname fizinį aktyvumą ir žinias – gidai supažindina su apylinkėmis, jos istorija“, – tvirtina Ilzenbergo dvaro savininkas.

Jis priduria, kad šis dvaras – ne tik elegantiška architektūra, įvairialypė kultūrinė bei ūkinė veikla, bet ir vertybės, kurias jis puoselėja – meilė, harmonija ir dvariškumas. Meilė – tai atsidavimas darbui, žmogui, dėmesys istorijai. Harmonija – siekis gyventi santaikoje ir darnoje su aplinka, ūkininkauti natūraliu būdu, tausojant gamtą ateities kartoms, o dvariškumas – pagarba istorijai, siekiant atkurti tikrą, gyvą dvarą, energija pulsuojantį kultūros židinį.

*

Daugiau informacijos www.ilzenbergas.lt.

Per 100 natūralių produktų į namus užsisakyti galite  https://krepselis.ilzenbergas.lt/