Iš pirmo žvilgsnio kokteilių receptūros atrodo labai elementarios – juk jos remiasi bent dviejų skirtingų skonių deriniu. Iš pradžių pasirenkamas bazinis skonis (galite įsivaizduoti, jog tai – pagrindinis vakarienės patiekalas), o tuomet telieka apsispręsti, kas jį gali papildyti ar suteikti naują atspalvį. Atrodo elementaru, tačiau nepaprasta. Būtent todėl pačiais geriausiais barmenais tampa tik nedaugelis, o tapusiųjų vardai – tariami su pagarba. Gebantieji suderinti skirtingus skonių ir spalvų pasaulius vadinami – miksologais.

„Gal ir keistai skambės iki šiol su ja nesusidūrusiems, tačiau miksologija, visų pirma, yra mokslas. Mokslas, kurio pagrindas – žinios. Žinios apie ingredientus. Žinios apie atspalvius. Ir žinios apie derančius arba atvirkščiai, vienas kitą sunaikinti galinčius, sprendimus. Juk lygiai tokios pačios taisyklės galioja ir virtuvėje. Neišmanydamas esminių po ranka turimų ingredientų – daug žadančią vakarienę gali paversti paprasčiausia nesėkme“, – pasakoja Mantas Ruzveltas, miksologas bei barmenų profesionalumo čempionato „World Class“ ambasadorius Lietuvoje.

Pasak M. Ruzvelto, miksologija remiasi penkiais esminiais principais, kurių nevalia pažeisti:

• Kokteiliai yra gurkšnojami, o ne kramtomi. Todėl ir ingredientų miksavimas turi būti toks pat lėtas ir atsargus procesas. Ieškai naujo skonio – ingredientą lašink po lašiuką ir spręsk, ar reikia dar, ar jau gana.

• Svarbiausia – pusiausvyra. Tai bene auksinė miksologijos taisyklė. Gėrimas neturi tapti nei per saldžiu, nei per sūriu, nei per rūgščiu. Svarbu išlaikyti pusiausvyrą ir atsargiai atskleisti kokteilio spalvingumą, kuriame kiekvienas atras kažką sau.

• Nei vienas ingredientas neturi „išsišokti“. Kiekvienas elementas, patekęs į kokteilį, turi jam pridėti spalvingumo, bet neužgožti visumos.

• Paprastumas yra geriausias įmanomas derinys, tačiau geriausias derinys nebūtinai yra paprastas.

• Žinok visus tau pasiekiamus ingredientus. Taip, tu privalai išmanyti, ką su kuo maišai ir kodėl tai darai. Negali būti tokios situacijos, kurioje tu, būdamas pagrindiniu baro šefu (kaip ir virtuvėje) ingredientą įmaišai tik todėl, kad tau įdomu, kaip gausis. Jei jau gamini kokteili savo svečiui – tu turi žinoti ką ir kodėl dedi.

Manto teigimu, miksuoti bet ką tikintis sėkmės – lengvas, tačiau kvailas ir jokių pateisinimų neturintis būdas ieškoti naujų derinių kokteiliams. Retkarčiais gali ir aplankyti, tačiau ji yra pernelyg reta. „Barmeno specialybė yra sudėtinga, ji reikalauja žinių ir puikaus ingredientų išmanymo, kadangi tik taip galima nustebinti vakaro svečius, suteikti jiems galimybę puikiai praleisti vakarą ir atrasti kažką naujo“, – pasakoja M. Ruzveltas.

Paklaustas apie šiemet populiarumą įgaunančius ingredientus, vis dažniau atrandančius savo vietą ir Lietuvos baruose, „World Class“ ambasadorius atskleidė, kad vis populiaresni tampa natūralūs ingredientai bei sezoniniai produktai. Dažniausiai tai būna iš natūralios gamtos atkeliaujantys vaisiai, daržovės, įvairios žolelės, kuriuos miksologas privalo puikiai išmanyti. Jei savo kokteiliui barmenas renkasi, pavyzdžiui, prieskonines žoleles, tuomet jis privalo išmanyti jų subtilybes, kaip jos atsiskleidžia šaltyje ar šilumoje.

„Vakarų pasaulyje barmenai mėgsta patys gaminti tyres, į kurias įmaišo įvairių, net ir lietuviškame sode sutinkamų, vaisių. Tačiau šiandieniniame pasaulyje, kuriame gali užsisakyti praktiškai viską iš bet kurio pasaulio kampelio, nemaža dalis bando rinktis ir lengvesnį kelią ir produktus tiesiog atsisiųsti. Būtent todėl miksologijos taisyklių išmanymas tampa vis svarbesnis, nes pažeidus bent vieną iš anksčiau paminėtų taisyklių – gali sulaukti labai didelės nesėkmės“, – komentuoja M. Ruzveltas.

Miksologija – vienas kertinių prestižinio barmenų čempionato „World Class“ elementų, kuriuos siekiama atskleisti dalyvaujantiems barmenams. Lietuvos „World Class“ finalas, kuriame susirungs dešimt kitus atrankinius kriterijus įvykdžiusių barmenų, vyks birželio 14 d. Rygoje. Trys geriausiai pasirodę – įgis teisę birželio 15 d. išbandyti jėgas Baltijos šalių finale bei laimėti teisę dalyvauti pasauliniame „World Class“ finale Meksike.