Prieskoniai mus lydi beveik kasdien, bet kaip dažnai laikydami rankose pipirų pakuotę susimąstote kokia istorija čia slypi? Tam, kad mus pasiektų jie turi nukeliauti ilgą kelionę: nuo augimo, surinkimo, rūšiavimo iki transportavimo, kokybės testų. Prie šios sudėtingos dėlionės prisideda labai daug žmonių. Pipirai nėra vien skonis ir kvapas – tai labai spalvingos istorijos. Su jomis vienintelėse Lietuvoje pipirų degustacijose supažindina „The Mood“.

Pipirų paslaptys ir netikėti faktai 

Kokiame aukštyje auga pipirai? Kurie prieskoniai buvo naudojami kaip afrodiziakai? Kodėl nuskintus pipirus rankomis rūšiuoja išskirtinai tik moterys? Į kurių pipirų augimvietes patekti galima tik užrištomis akimis? Degustacijų metų yra atskleidžiama ne tik naudinga informacija, bet ir įdomūs pasakojimai bei negirdėti faktai. Supažindama su tokiais išskirtiniais pipirais, kaip „Kampoto“, „Voatsiperifery“, „Tellicherry“, „Penja“ ir daugeliu kitų. Visą „The Mood“ prieskonių selekciją bendrai sudaro daugiau kaip 300 įvairių prieskonių, vien pipirų – apie 60.

„Šių renginių idėja gimė labai organiškai. „The Mood“ yra rūšinės kavos ir įvairių gurmaniškų produktų parduotuvė. Viską kruopščiai atrenkame patys. Mūsų pirmoji meilė yra kava, antroji – pipirai. O kur auga vienas, ten galima rasti ir kitą.

Kompromisų kokybei nedarome, todėl galime klientams pasiūlyti pačius geriausius prieskonius iš ten, kurie jie originaliai auga. Išmanome savo produktus, vykstame į plantacijas, bendraujame su augintojais. Pravėrę mūsų parduotuvės duris klientai patenka į savotišką skonių ekspediciją, nes viską gali paragauti, o dar daugiau sužino dalyvaudami mūsų renginiuose“, – pasakoja „The Mood“ įkūrėjas Tadas Barauskas.

Dar tik skinasi kelią 

Pipirų pasaulis žavus tuo, kad dar tik atrandamas. Štai kava ir arbata jau turi užtikrintą vietą po saule, o pipirai tik skinasi kelią į šviesą. Retas susimąsto, jog jų kokybę ir skonių paletę taip pat lemia aukštis, kuriame jie auga, dirvožemis, klimatas ir kiti veiksniai. Tam itin svarbi originali augimo vieta. Dažnas nustemba, jog juodas ir baltas pipirai yra nuo vieno ir to paties augalo, prie kurio tenka grįžti keletą kartų. Tai aistringas ir daug pastangų reikalaujantis darbas.

„Juokaujame, jog kartais pasijaučiame Indiano Džounso herojais, lankydamiesi plantacijose, bendraudami su vietos ūkininkais, kurių kasdienybė tikrai nėra lengva, susipažindami su pipirų rinkimo subtilybėmis ir įvairiomis kultūromis.

Džiaugiamės atradę savo ilgamečius partnerius „Terre Exotique“, kurie prieskoniais iš unikalių pasaulio kampelių rūpinasi itin atsakingai. Todėl aukščiausios kokybės produktus galime pasiūlyti geriausiems Lietuvos restoranams bei visiems, gaminantiems namuose, mėgstantiems klasikinius skonius ar norintiems eksperimentuoti “, – teigia T. Barauskas.

Įsišakniję mitai trukdo pažinti pasaulio prieskonių pažibas

„The Mood“ įkūrėjas pasakoja, jog lietuviui juodas pipiras yra numeris vienas, tačiau dažnas nesupranta kaip atskirti tikrai gerą nuo abejotinos kokybės. Dalis ilgus metus taip įpratę vartoti prastos kokybės pipirus, kad tvirtai įsitikinę, jog visi jie vienodi ir jokių stebuklų čia nėra. Deja, bet įsikibę tokio mąstymo daugelis taip ir neprisiliečia prie itin turtingos pipirų šeimos, neleidžia sau atrasti naujų ir svarbiausia – kokybiškų skonių.

„Pastebime, jog klientai atvykę į degustacijas pirmomis akimirkomis ne visada supranta kaip galima degustuoti pipirus, juk ir taip viskas aišku. Tačiau gana greitai lieka abstulbę sužinoję, koks platus jų pasirinkimas. Renginių metu laužome nusistovėjusius stereotipus, suteikiame žinių, paaiškiname, jog vienas ir tas pats pipiras gali būti labai skirtingų kokybės lygių. Mums netgi pavyko antram gyvenimui prikelti kvapnųjį pipirą“, – juokauja T. Barauskas.

Anot jo, kiekvienam gaminančiam maistą derėtų savęs paklausti – ar renkantis daržoves ir mėsą jūs taip pat į kokybę žiūrite pro pirštus? Ko gero ne, tad kodėl vis dar ganėtinai aplaidžiai žiūrime į prieskonių pasirinkimą? Pipirų yra tiek daug ir įvairių, jog kiekvienas gali atrasti savo mėgstamiausius ir naudoti juos visur.

Nustemba didžiausi skeptikai

Nors „The Mood“ vienintelės pipirų degustacijos Lietuvoje pirmiausia buvo skirtos restoranų virtuvės šefams, bet pasklidus gandui, jas pradėjome organizuoti ir lojaliausiems mūsų parduotuvės klientams.

Beje, būtent namų virtuvėse besisukiojantys šefai, mamos ir tėčiai, yra patys išrankiausi ir ieškantys unikalių skonių, kuriuos ir gali pasiūlyti „The Mood“. Labai greitai tokio pobūdžio degustacijos išpopuliarėjo ir yra vienos geidžiamiausių, tinkančios įmonių komandoms ar asmeninėms progoms paminėti.

Šių degustacijų metu dalyviai gali susipažinti su keliomis dešimtimis egzotiškų pipirų – nuo retų Tasmanijos uogų iki baltųjų „Penja“ pipirų.

Renginio metu visi kviečiami į improvizuotą atradimų kelionę. Tai ne tik sausa teorija – dalyviai čia ir dabar gali ragauti pateikiamus prieskonius, išgirsti informaciją apie jų skonius, botanines ir aromatines charakteristikas, auginimo sąlygas, derliaus nuėmimo vingrybes, apie istorines pipirų įdomybes. Renginio metu taip pat vyksta sūrio, vaisių, daržovių ir kito maisto derinimas su pipirais, karšto šokolado su šiais prieskoniais ragavimas.

„Drąsiai galime teigti, jog nusivylusių nebūna, priešingai, didžiausi skeptikai kardinaliai pakeičia nuomonę ir atsiima visas abejones. Kiekviena mūsų degustacija, lyg gyvas darinys, vis keičiasi ir kaskart pasiūlo vis ką nors nauja. Juokaujame, kad tam, jog įsisavinti visas pateikiamas žinias vieno karto gali ir neužtekti“,  – sako T. Barauskas.

Žmonės pipirus naudoja jau daugiau kaip 6000 metų ir iki šiol jie stebina naujovėmis ir atradimais. „The Mood“ kviečia paskaninti savo gyvenimą geriausiais pipirais iš egzotiškiausių pasaulio kampelių.

Daugiau informacijos: www.themood.lt