Pačioje žiemos pabaigoje, kaip ir kasmet, Frankfurte prie Maino, Vokietijoje, praūžė plataus profilio vartojimo prekių paroda „Ambiete“, nušviečianti ateinančių metų madas bei tendencijas. Paroda tradiciškai suskirstyta į tris zonas: valgomojo (angl. „Dining“), svetainės (angl. „Living“) ir namų dekoracijų bei dovanų (angl. „Giving“). Parodai pasibaigus, jau galima teigti, jog ji ir vėl prasiplėtė bei paūgėjo tiek dalyvių, tiek lankytojų skaičiumi. Šiemet visų akys krypo į valgomojo zoną, o augantis susidomėjimas HORECA sektoriumi skatina organizatorius imtis konkrečių veiksmų, jog kitąmet būtent šiai sričiai būtų skirtas ne tik ypatingas dėmesys, bet ir atskira erdvė.
„Ambiente“ skaičiai
„Ambiente“ kasmet auga, todėl kaskart fiksuojame vis įspūdingesnius skaičius: šiemet parodoje apsilankė 136 tūkst. lankytojų iš 166 šalių. Ekspozicijos šiemet buvo išsidėsčiusios 306 500 m2 plote, kuriame net 4 451 dalyvis iš 92 šalių pristatė savo paslaugas, produkciją, naujoves bei dizaino sprendimus. Daugiausia lankytojų sulaukta iš šių 10-ies šalių: Italijos, Kinijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, JAV, Ispanijos, Šveicarijos, Rusijos ir Pietų Korėjos.
Atskira salė HORECA sektoriui
Nuo 2020 m. „Ambiente“ parodos laukia pokyčiai: valgomojo („Dining“) zonoje bus įrengta atskira erdvė, skirta HORECA segmentui ir nukreipta tikslingai į restoranų bei viešbučių verslo atstovus. Tam tikslui skirta 6.0 salė, kuri bus visai greta stalui serviruoti skirtų 4, 6.1 ir 6.2 salių.
Jau dabar daugiau nei 200 dalyvių valgomojo zonoje specializuojasi teikdami paslaugas ir siūlydami produktus būtent HORECA sektoriui. Šie iš 37 pasaulio šalių atvykę dalyviai „Ambiente“ jau daugelį metų vertina kaip itin svarbią platformą pristatant savo veiklą bei naujienas.
Kaip teigia „Ambiente“ viceprezidentė Nicolette Naumann, HORECA sektorius per keletą pastarųjų metų parodoje stipriai išsiplėtė, todėl nutarta jam skirti atskirą erdvę – tai bus kur kas patogiau tiek dalyviams, tiek šia sritimi besidomintiems lankytojams.
Reikia paminėti, jog naujai atidaromoje 6.0 salėje HORECA atstovai bus kviečiami klausytis paskaitų, seminarų, čia vyks konferencijos, įvairūs renginiai, pokalbiai su ekspertais, bendradarbiavimui stiprinti skirti susitikimų vakarai ir pan. Taigi pirkėjai ir gamintojai nuo šiol turės unikalią galimybę dalytis patirtimi, keistis mintimis bei idėjomis, gilinti žinias, išgirsti ir išvysti naujienas, užmegzti svarbius ryšius, pasirašyti sutartis bei sudaryti sandorius vienoje erdvėje.
„Virtuvės inovac ijų apdova nojimai 2019“: auksiniai laimėtojai
2019 m. „Ambiente“ parodoje surengta daugybė prestižinių apdovanojimo ceremonijų, tarp kurių – ir „Virtuvės inovacijų apdovanojimų“ įteikimas.
„Virtuvės inovacijų apdovanojimų“ konkursą savo iniciatyva rengia nepriklausoma įmonė „Lifecare“, įkurta tam, kad atrastų ir iškeltų vartotojų poreikius labiausiai atitinkančius produktus ir paskatintų gamintojus plėsti produkcijos pasiūlą, atsižvelgiant į tam tikrus kriterijus, kurių vienas svarbiausių – patogumas bei naudingumas žmogui. Apdovanojimų vertus produktus dviem etapais renka tiek kompetentinga vertinimo komisija, tiek patys vartotojai.
Pirmas etapas, arba nominacija: pirmiausia labiausiai vertus produktus kiekvienoje kategorijoje atrenka komisija. Antras etapas: kiek produktas atitinka ir pateisina vartotojų lūkesčius bei poreikius, sprendžia patys vartotojai. Visą balsavimą ir konkurso eigą prižiūri garsus rinkodaros tyrimų institutas K&A Brand Research.
„Virtuvės inovacijų apdovanojimų“ konkursas rengiamas jau 13 metų, jo rėmuose jau apdovanoti 397 produktai. Konkursas apima net 55 pasaulio šalis, jame balsavo jau 18 300 nepriklausomų vartotojų.
Produktai vertinami tokiose kategorijose: virtuvės baldai ir įranga, virtuvės kriauklės ir čiaupai, dideli elektros prietaisai, maži elektros prietaisai, maisto ruošimo (kepimo ir virimo) reikmenys, virtuvės rakandai bei indai, virtuvės aksesuarai ir kita.
Vertinimo kriterijai: funkcionalumas ir (ar) patogumas naudoti, inovatyvumas, produkto naudingumas, dizainas, medžiagų kokybė, ergonomiškumas, ekologiškumas ar tvarumas ir kita.
Toliau pateikiame auksinius apdovanojimus gavusius produktus.
1. Kategorija: virtuvės baldai ir įranga.
Gamintojas: Neue Alno GmbH.
Produktas: Alnosign Graphite + High-Gloss / Interior Fitting Elite
Apdovanotas už: funkcionalumą, inovatyvumą, produkto naudingumą, dizainą ir ergonomiškumą.
Tai – virtuvės baldai. Nepaisant nuosaikios išvaizdos, Alnosign žavi rafinuotais kontrastais: lakuoti grafito spalvos paviršiai čia derinami su natūralaus medžio elementais, pagamintais iš raudonai rudą atspalvį turinčio ąžuolo su natūralia medžio tekstūra. Šiuos virtuvės baldus sudaro pačios įvairiausios daiktų laikymo lentynos, spintelės, sukonstruotos taip, kad būtų patogiai pasiekiami tiek žemiausiai, tiek giliausiai padėti rakandai, įrankiai, indai ir kt. Gamintojas įsitikinęs, jog patys geriausi, mėgstamiausi ir ilgaamžiškiausi receptai gimsta ne gaminant iš kulinarijos knygų, o ruošiant maistą drauge, eksperimentuojant ir kuriant jaukioje virtuvėje – kad ir tokioje kaip ši.
2. Kategorija: virtuvės kriauklės ir čiaupai.
Gamintojas: Grohe AG.
Produktas: Grohe Blue Home Pull-Out Connected.
Apdovanotas už: patogumą naudoti, inovatyvumą, produkto naudingumą, dizainą ir gamtos išteklių tausojimą.
Grohe Blue Hone Pull-Out Connected yra speciali sistema, skirta filtruotam, atšaldytam ir gazuotam vandeniui gauti tiesiog iš čiaupo. Šią sistemą sudaro elegantiškas Grohe čiaupas bei po kriaukle įrengta vietą taupanti vandens šaldymo ir gazavimo įranga. Įdomu, jog valdyti šią sistemą galima iš išmaniojo telefono. Jums panorėjus, iš čiaupo tekės atšaldytas, gazuotas ar filtruotas vanduo, o dėl papildomai ištraukiamos vandens žarnelės su galvute naudotis šiuo įrenginiu taps dar paprasčiau ir patogiau.
3. Kategorija: dideli elektros prietaisai.
Gamintojas: Franke Kitchen System AG.
Produktas: Franke Mythos 2gether.
Apdovanotas už: funkcionalumą, inovatyvumą, produkto naudingumą ir dizainą.
Mythos 2gether siūlo tobulą balansą tarp pažangaus dizaino ir rafinuoto funkcionalumo. Ultramoderni kaitlentė su įmontuojama ištraukiamąja dalimi ne tik atitinka aukščiausius dizaino standartus, bet ir ypač taupo energiją (priklauso A+++ klasei). Ši kaitlentė neabejotinai papildo modernios virtuvės estetiką, o aukštosios technologijos suteikia jai pridėtinės vertės.
4. Kategorija: maži elektros prietaisai.
Gamintojas: Dangel GbR.
Produktas: peilis Sked.
Apdovanotas už: funkcionalumą, inovatyvumą, produkto naudingumą ir dizainą.
Sked – tai aštrus peilis kiekvieną dieną. Arba – kiekvieno gaminančio žmogaus svajonė – niekuomet neatšimpantis peilis. Dėl pažangios patentuotos technologijos specialūs jutikliai automatiškai reaguoja į peilio ašmenų būklę. Sutikite, nors pasakėme vos keletą sakinių, nesigilindami į technines detales, visa tai jau skamba kaip daikto iš ateities aprašymas! Taigi nuostabos neturėtų kelti ir tai, kad, derinamas su Siri ar Alexa valdymo balsu sistema, Sked puikiai papildo išmaniųjų namų (smart home) įrankių asortimentą.
5. Kategorija: virtuvės indai ir rakandai.
Gamintojas: Gefu GmbH.
Produktas: česnakų spaustukas Garlico.
Apdovanotas už: funkcionalumą, produkto naudingumą ir dizainą.
Šis česnakų spaustukas – išsipildžiusi kiekvienos šeimininkės svajonė, mat jis česnaką spaudžia nepalikdamas jokių atliekų: visas česnakas atsidurs jūsų gaminamame patiekale, o ne liks spaustuke, iš kurio vėliau jį teks gramdyti ir kratyti. Maža to, gamintojo teigimu, dėl apgalvoto sietelio dizaino spaustuko plovimas taps vaikų žaidimu!
6. Kategorija: virtuvės indai ir rakandai.
Gamintojas: keeeper GmbH.
Produktas: maišymo dubuo Marla.
Apdovanotas už: funkcionalumą, produkto naudingumą ir dizainą.
Gamintojo teigimu, be šio įrenginio greitai neapsieis nė viena virtuvė. Jį sudaro keturios dalys: du 1,5 l ir 3,5 l talpos maišymo dubenys, susidedantys vienas į kitą, kurie prie švaraus iš lygaus paviršiaus patikimai pritvirtinami savotiška pompa, esančia ant dubens dugno. Taip ką nors maišant, viena ranka visuomet lieka laisva, todėl galite berti, dėti ar pilti į dubenį papildomus ingredientus, nesustodami maišyti. Maišymo dubuo turi apsaugą nuo taškymosi, purslų – tai leis švariau darbuotis ir sumažins laiko sąnaudas tvarkant virtuvę. Taip pat dubuo turi dangtį, kuris gali pasitarnauti kaip tešlos grandyklė. Šis dubuo tobulai tiks tešlai maišyti ir minkyti, kremui plakti bei kitiems darbams atlikti. 6 kategorija 4 kategorija 5 kategorija Šiemet parodoje apsilankė 136 tūkst. lankytojų iš 166 šalių. Ekspozicijos išsidėstė 306 500 m2 plote.
7. Kategorija: maisto ruošimo (kepimo ir virimo) reikmenys.
Gamintojas: B/R/K Vertriebs GmbH.
Produktas: Coox Wunderform.
Apdovanotas už: funkcionalumą, inovatyvumą, dizainą ir medžiagų kokybę.
Visas kepimo problemas išspręsite su šia viena kepimo forma, kuri idealiai tiks pyragams, tortams, duonai, keksams ir kitiems kepiniams ruošti. Wunderform, pagaminta iš 4 mm storio tvirto silikono, lengvai išsilanksto ir vėl susideda, ją paprasta prižiūrėti ir galima naudoti daugybę kartų. Svarbiausia – nebereikės išiminėti kepinio iš formos, stengiantis nesugadinti jo kraštų, nes, kaskart išlankstę šią formą, turėsite puikiai atrodantį kepinį. O jei taip neatsitiks, klaidų ieškokite netobulame recepte, nes šis produktas – tobulas!
8. Kategorija: virtuvės aksesuarai.
Gamintojas: Rösle GmbH&Co. KG.
Produktas: prancūziška sviestinė.
Apdovanotas už: funkcionalumą, inovatyvumą ir dizainą.
Prancūziška sviestinė iš Rösle yra naujas stilingas ir elegantiškas būdas patiekti sviestą. Ji pagaminta iš nerūdijančiojo plieno, turi dvigubas sieneles bei integruotą vandens šaldymo sistemą, kad sviestas visada išliktų natūraliai šaltas, bet lengvai tepamas, net jei ir nelaikomas šaldytuve. Tereikia pripildyti sviestinės pagrindą šviežio šalto vandens iki paženklintos ribos, įberti šaukštą druskos, o tuomet į sviestinę iki viršaus dėti 250 g (apie pusę pakelio) sviesto. Vanduo jį apsems ir vėsins. Vandenį reikėtų keisti kas 2 ar 3 dienas.
Sviestinės stilius bei dizainas nukelia į tuos laikus, kai dar nebuvo elektrinių šaldytuvų. Vis dėlto ji puikiai pritiks jūsų šaldytuvo šoninėje (durelių) lentynėlėje ir neužims daug vietos.
9. Kategorija: gastronomija ir viešasis maitinimas.
Gamintojas: Hobart GmbH.
Produktas: stiklų ir indų plovyklės, turinčios top-dry džiovinimo funkciją.
Apdovanotas už: patogumą naudoti, funkcionalumą, inovatyvumą, produkto naudingumą ir dizainą.
Gamintojas tvirtina, kad nuo šiol kasdienė indų plovimo rutina bus ekologiška, išmani ir spindinti švara. Be to, top-dry džiovinimo sistema ne tik taupys jūsų brangų laiką, bet ir leis išsyk naudoti ką tik išplautus indus.
Kristina Noreikienė
Straipsnių autorė
Su „Geru skoniu“ bendradarbiauju jau nuo 2004 metų. Per tuos daugiau nei dešimtį metų keitėmės abu – ir žurnalas, ir aš ☺ Augome, tobulėjome, subrendome ir… tapome neatskiriama vienas kito dalimi.
Mano straipsnių temos – interjerai, restoranų, viešbučių pristatymai, asmenybės, porceliano istorija, dizainas / mada, papuošalai, parodų apžvalgos, baldai, indai; kava, kokteiliai ir daugelis kitų.