Šimtmečius skaičiuojanti angliška tradicija gerti popiečio arbatą gimė valdant karaliui Karoliui II (1630–1685), kai nuobodžiaujančios rūmų damos ir orūs ponai panūdo paįvairinti leidžiamą laiką tarp lengvų, ankstyvų pietų ir gana vėlyvos tradicinės vakarienės ir kartu lengvai paužkandžiauti. Bėgant metams, šis visuotinis pomėgis paplito visuose socialiniuose sluoksniuose, įsigalėjo savitomis tradicijomis ir prisitaikė skirtingais istoriniais laikotarpiais. Šiandien popiečio arbatėlė – neatsiejama Anglijos įvaizdžio dalis. Todėl nenuostabu, kad šioje šalyje arbatų esama daug ir įvairių, pritaikytų skirtingiems skoniams ir poreikiams, tinkamų tiek plačiajai visuomenei, tiek karališkosios šeimos atstovams. Vienas tokių arbatos gamintojų – „Whittard of Chelsea“. Šios bendrovės veiklos istorija siekia XIX a., jos gaminama arbata tiekiama prabangiausiuose Anglijos viešbučiuose – čia apsistoja ne tik VIP, bet ir karališkieji svečiai. Džiugu, kad dabar šia šimtametes tradicijas puoselėjančia tikra angliška arbata jau galima mėgautis ir Lietuvoje.

Pradžia siekia XIX a.

„Whittard“ bendrovės veiklos pradžia siekia 1886-uosius, kai dujiniais žibintais apšviestomis gatvėmis riedėjo arkliais pakinkyti vežimai. Tais metais ponas Walteris Whittardas Londone atidarė savo pirmąją arbatos, kavos ir kakavos parduotuvę. Jis turėjo puikią intuiciją ir išlavintą skonį. Kad ir ką pasiūlytų – paprasčiausios pusryčių arbatos ar rinktinės kavos, – jis visada žinojo, kaip įtikti klientų skoniui ir patenkinti net didžiausių gurmanų poreikius.

130 metų sėkmės, paženklintos Great Taste apdovanojimais

Praėjus 130 metų, įmonė vis dar tiekia aukščiausios kokybės pasaulyje puikiai žinomų rūšių arbatas, griežtai laikydamasi W. Whittardo filosofijos: „Pirk tik geriausią!“, taip pat kuria naujų skonių originalius mišinius. „Whittard“ produkcijos kokybę ne kartą patvirtino ir nepriklausomų skonio ekspertų komisijos įvertinimai. Ne vienas gaminys buvo įvertintas The Great Taste apdovanojimais, kurie teikiami Gero maisto gildijos iniciatyva. Šie apdovanojimai dar vadinami maisto pramonės „Oskarais“ ir prilyginami Bookerio premijai. Great Taste – tai pripažintas kokybiškų maisto produktų ir gėrimų etalonas Didžiojoje Britanijoje.

„Whittard“ veiklos pradžia siekia 1886-uosius. Tais metais Walteris Whittardas Londone atidarė savo pirmąją arbatos, kavos ir kakavos parduotuvę.

Šiandien bendrovė „Whittard of Chelsea“ – tai pasaulyje pripažinta arbatos, kavos ir šokolado platintoja, turinti 50 prekybos taškų visoje Jungtinėje Karalystėje, atstovų daugiau nei 35-iose šalyse ir nuolat besiplečiantį lojalių klientų ratą. „Whittard“ tiekia tik aukščiausios kokybės produktus, sujungiančius tradicinę klasiką, išskirtinumą ir naujus netikėtus mišinius. Bendrovė garsėja savo arbatos asortimentu – siūlo daugiau nei 100 rūšių: nuo klasikinės, kaip antai juodosios English Breakfast ar Earl Grey arbatos ar retesnės baltosios bei geltonosios, iki kolekcinių egzempliorių, tokių kaip japoniškoji Gyokuro ar egzotiškoji Imperial Puerh. Kiekviena šių rūšių išsiskiria tik jai būdingu, savitu charakteriu.

Baltosios arbatos – nuo Čingų dinastijos laikų iki šių dienų

Pastaruoju metu ypač vertinama baltoji arbata, pasižyminti sveikatą stiprinančiomis savybėmis. Jos sudėtyje gausu antioksidanto EGCG, turinčio stiprų priešvėžinį poveikį, senėjimo procesus stabdančių savybių, teigiamai veikiančio odą, akis ir suteikiančio žvalumo pojūtį. Baltojoje arbatoje gausu kofeino – taigi ji puikiai tiks ieškantiems ko nors tonizuojančio.

Baltoji arbata pirmą kartą buvo pagaminta Kinijoje, Fudziano (Fujian) provincijoje, valdant Čingų dinastijai (1644–1912). Speciali jos veislė auginta iki pat XIX a. pabaigos. Baltoji arbata išsiskiria ypatingu, šviežiu gaivumu dėl kruopštaus ir atsakingo rinkimo proceso: skinami tik du jauniausi viršūnės lapeliai ir viršūnės pumpurai. Siekiant sustabdyti oksidacijos procesus, jie lengvai apdžiovinami uždarose patalpose, kontroliuojant temperatūrą ir drėgmės lygį. Skirtingai nei gaminant juodąją ar žaliąją arbatą, čia nenaudojami jokie mechaniniai procesai (sukimas, vyniojimas ar garinimas). Siekiant išlaikyti tobulai lengvą gėlių saldumo skonį, lapeliai tik vos vos paliečiami.

Autentiška bendrovės „Whittard“ arbata White Peony (liet. Baltasis bijūnas), dar kitaip vadinama Bai Mu Tan, pirmą kartą sukurta 1922 m. Fudziano provincijoje. Ji pasižymi subtiliai salsvu ir gaivinančiu skoniu.

Dar viena išties originali baltoji bendrovės „Whittard“ arbata – Coconut Truffle. Sumaišius tyrą baltąją arbatą, pienišką kokosą ir kakavos pupelių grūdelius, šis baltojo šokolado triufelių skonio gėrimas gali būti priskirtas prie desertų, nors… jame visai nėra cukraus! „Whittard“ skonio meistrai pridėjo šiek tiek gervuogių lapų, kad saldumą papildytų sodresniais tonais. Jie išryškėja ruošiant arbatą ir sustiprina kreminį baltojo šokolado skonį. Smagiausia – kad šia arbata-desertu galima mėgautis be jokios sąžinės graužaties!

Juodosios arbatos, menančios karalienės Viktorijos laikus

Juodųjų arbatų asortimentą sudaro tiek klasikinės arbatos, tiek originalūs mišiniai, ženklinantys bendrovės „Whittard“ veiklos bei tobulėjimo kelią.

Juodųjų arbatų asortimento viršūnėje – karaliumi tarp kitų arbatos rūšių tituluojamas Darjeeling. Tai – tarsi šampanas tarp vynų. Ji garsėja kibirkščiuojančiu, lengvai salsvu skoniu, kurį subrandina pastovus kritulių kiekis, lengvas dirvožemis ir gaivus Himalajų papėdės oras. 1840 m. netoli Dardžilingo (miestas Indijoje, Vakarų Bengalijos valstijoje) britai įkūrė savo pirmąją arbatos plantaciją, pasėję iš Kinijos kontrabanda atsivežtas sėklas. Keletas autentiškų China Jat rūšies krūmų auginami iki šiol.

Ypatingu lengvumu ir skaidrumu išsiskiria pirmojo skynimo Darjeeling arbata (vadinamoji First Flush Darjeeling), kuri, kaip geras vynas, netgi klasifikuojama pagal tam tikrų metų derlių. Tai tikrų gurmanų gėrimas. Surinktas iš antrojo derliaus, kuris būna gegužės–birželio mėnesiais, „antrasis“ Darjeeling slepia vėlyvo pavasario šilumą su besiskleidžiančiomis vaisinėmis natomis. Arbatos žinovai teigia, kad geros kokybės antrojo derliaus Darjeeling arbata turi lengvą Muscatel vynuogės poskonį, kuriuo ir išsiskiria „Whittard“ tiekiama Darjeeling arbata.

Darjeeling arbata gaivi ir tinkama bet kuriuo dienos metu, nes ji gerokai lengvesnė nei dauguma juodosios arbatos rūšių. Ją rekomenduojama gerti be pieno.

Kitas bendrovės „Whittard“ istorinis arbatos mišinys simboliniu pavadinimu 1886 Blend mena dar karalienės Viktorijos (1819–1901) laikų Londoną, kai W. Whittardas atidarė savo pirmąją arbatos parduotuvę. Šiam mišiniui ruošti panaudoti stipraus ir sodraus aromato Indonezijos Camellia assamica krūmo lapeliai. „Whittard“ sumaišė natūraliai paruoštus lapelius su lapeliais, apdorotais CTC (crush, tear, curl) technika, kad išgautų stiprų, sodrų ir kvapnų aromatą.

Žaliosios arbatos – nuo parako dūmų iki egzotiškų vaisių

Kadaise žaliajai arbatai pirmenybę teikė tiek verslininkai, tiek bohemos atstovai. XVIII–XIX a. populiariausia buvo klasikinė Kinijos „parako“ arbata, tiekiama didžiulėse statinėse, standžiai susukta į gumulėlius, primenančius parako granules. Ši senovinė lapelių sukimo technika suteikdavo arbatai tvirtumo, kuris buvo reikalingas, siekiant išsaugoti jos dūminį skonį ir išskirtinį aromatą transportuojant į tolimiausius žemynus. Dėl šio savo išskirtinumo Gunpowder (parako) žalioji arbata tapo vienu paklausiausių eksporto produktų. Ją ypač pamėgo Šiaurės Afrikos šalyse, kur per amžius ruošiama tradicinė mėtų arbata.

„Whittard“ tiekiama Gunpowder Green žalioji arbata yra ypač gilaus ir švaraus skonio, su aiškiu, salstelėjusiu ir dūminiu akcentu, nuostabiai išsiskleidžiančiu tinkamai ją paruošus.

Šalia gilios, dūminės „parako“ arbatos visai kitomis spalvomis, skoniu ir aromatu atsiskleidžia kvapnioji Mango & Bergamot žalioji arbata. Šis subtilus mišinys praturtintas mangų, apelsinų ir bergamočių aromatais. Mišinio, pripildyto sodrios žalumos ir gaivaus skonio, pagrindą sudaro aukštos kokybės žaliosios Sencha arbatos lapeliai, surinkti anksti pavasarį. Persimaišiusi su rožių, saulėgrąžų ir rugiagėlių žiedlapiais, aromatingoji Mango & Bergamot arbata žavi ne tik puikiu skoniu, bet ir nuostabia išvaizda.

Kai puodelyje sukasi rožių žiedlapiai

Nuo seno žinoma, kad rožė – viena mėgstamiausių ir labiausiai vertinamų gėlių Anglijoje. Todėl nenuostabu, jog bendrovė „Whittard“ siūlo paskanauti ir rožių pumpurų arbatos, tarsi norėdama atskleisti dar nepažintas šios gėlės savybes. Siekiant išgauti patį gryniausią aromatą, atrenkami tik tvirti rausvi pumpurai.

Kad išgautumėte salsvą, raibuliuojantį ir gaivinančiai subtilų skonį, šią arbatą reikia ruošti labai atsargiai. Ji gražiai atrodo patiekta permatomame stikliniame inde, nes tuomet galima grožėtis vandenyje besisukančiais rožių žiedlapiais – tai tarsi tradicinis Anglijos sodas arbatos puodelyje.

Paruoštas šaltuoju būdu, šis gėrimas yra mėgstamas šampano kokteilių komponentas, suteikiantis tikros prabangos vasaros furšetams.

Anglijos viešbučiai renkasi „Whittard“

„Whittard of Chelsea“ siūlo atskirą grupę aukščiausios rūšies arbatų restoranams, viešbučiams ir maitinimo įmonėms: nuo klasikinių, standartinių, skirtų pusryčių stalui, iki autentiškų ir prabangių: birių plikomų arbatžolių, arbatos maišeliuose su siūlu ir be jo, taip pat supakuotų į sandarius vokelius.

„Whittard“ bendrovė daug dėmesio skiria produkcijos pateikimui ir glaudžiai bendradarbiauja su savo partneriais: padeda pasirinkti asortimentą, teikia išsamią informaciją apie produktus, apmoko personalą, kaip tinkamai paruošti ir patiekti arbatą.

Daugelis ypač prabangių viešbučių Anglijoje renkasi būtent „Whittard of Chelsea“ arbatas. Vienas tokių – „Chelsea Harbour Hotel“. Čia apsistoja ne tik karališkieji ar VIP svečiai iš viso pasaulio – jį itin mėgsta ir „Chelsea“ futbolo komandos nariai. Šio viešbučio svečiai „Whittard“ produkcija mėgaujasi per popiečio arbatėlę.

Etiška partnerystė ir bendradarbiavimas Įmonė yra tarptautinės pelno nesiekiančios organizacijos the Etical Tea Partnership (ETP) narė. Ši organizacija remia atsakingą arbatos pramonę visame pasaulyje. Turėdama daugiau kaip 40 tarptautinių narių, ETP padeda arbatos augintojams įgyvendinti tarptautinius socialinius ir aplinkosaugos standartus, taip pat gerinti bendrąją darbo praktiką ir vadybą. ETP taip pat vadovauja tarptautiniams projektams, orientuotiems į sąžiningą darbo atlygį arbatos pramonėje ir prisitaikymą prie klimato kaitos padarinių.

Daugiau informacijos www.angliskapopiete.lt

 

Kristina Noreikienė

Kristina Noreikienė

Straipsnių autorė

 

Su „Geru skoniu“ bendradarbiauju jau nuo 2004 metų. Per tuos daugiau nei dešimtį metų keitėmės abu – ir žurnalas, ir aš ☺ Augome, tobulėjome, subrendome ir… tapome neatskiriama vienas kito dalimi.
Mano straipsnių temos – interjerai, restoranų, viešbučių pristatymai, asmenybės, porceliano istorija, dizainas / mada, papuošalai, parodų apžvalgos, baldai, indai; kava, kokteiliai ir daugelis kitų.

©Žurnalas „Geras skonis“

Straipsnyje panaudotos nuotraukos ir visi kiti su Whittard prekės ženklu susiję intelektinės nuosavybės objektai bei produktai priklauso Whittard Trading Limited ir yra saugomi, bei naudojami šios įmonės leidimu.