„Somm“ komanda (iš kairės): Algimantas Kviklys, Ingrida Komisarovaitė, Ignatijus Semionovas. Vyganto Skaraičio nuotr.
Spalio 28 dieną Vilniuje vyko tradicinis Vyno ir desertų derinių čempionatas „Wine + Dessert – DVARO Grand Prix“. Čempionate savo kūrybą pristatė 18 komandų, iš kurių geriausio derinio titulą ir pagrindinį „Dvaro“ įsteigtą prizą laimėjo Vilniaus vyno baro „Somm“ komanda. „Sidabrinė šakutė“ atiteko Kauno restorano „Arivee“ komandai, o trečiąją vietą užėmė žaliąja „Michelin“ žvaigždute įvertintas Ukmergės rajone įsikūręs restoranas „Red Brick“.
Čempionų – vyno baro „Somm“ deserto pristatymas buvo itin emocingas: restorano šefas Algimantas Kviklys scenoje prisipažino, kad jis „turėtų ne stovėti ant scenos ar dirbti virtuvėje, o sėdėti savo senelio kabinete ir rašyti mokslinius straipsnius apie svarainius“.
Algimanto sąžinės graužatis nutraukus šeimos tradiciją dirbti su svarainių veislėmis buvo išreikšta jo deserte. Jam šefas panaudojo savo tėčio išvestos svarainių veislės ‘Darius‘ vaisius, kurie šiandien išplitę po visą pasaulį. Šaltalankių ir svarainių ledų desertą su karamelizuoto baltojo šokolado kremu Algimantui sukurti padėjo Ingrida Komisarovaitė.
„Somm“ komandos desertas. Roberto Daskevičiaus nuotr.
Prie deserto Lietuvos someljė čempionas Ignatijus Semionovas priderino „Knipser“ vyninės saldųjį vyną iš Vokietijos. Čempionams įteiktos penkios dėžės (per 30 kilogramų) „Dvaro“ sviesto būsimiems desertams ir kūrybai. Šis sviestas gaminamas pagal unikalią technologiją ir tik iš šviežios saldžios grietinėlės, todėl išsiskiria sodriu skoniu ir yra lengvai tepamas. Būtent dėl to čempionato „Wine + Dessert – DVARO Grand Prix“ metu daugiau nei pusė komandų savo desertams naudojo „Dvaro“ sviestą bei kitus produktus.
Nugalėtojų pakyla
I vieta – Somm (Vilnius)
II vieta – Arrivée (Kaunas)
III vieta – Red Brick (Ukmergės raj.)
Lengviausias derinys – Somm (Vilnius)
Geriausias čempionato vynas – Red Brick (Ukmergės raj.)
Lietuviškiausias desertas – Pacai (Vilnius)
Tinkamiausias desertas prie kavos – Demo (Vilnius)
Stilingiausias desertas – Nineteen18 (Vilnius)
Publikos simpatija – Dine (Vilnius)
Jaunųjų šefų apdovanojimus pelnė Kauno technologijų mokymo centras ir Kauno kolegija.
Daugelis čempionato komandų sakė, kad jų pristatytus desertus bus galima rasti ir restoranuose.
Antroji vieta – intriguojančiam restorano „Arrivée“ deserto teatrui
Antrąją vietą laimėjo įspūdingą pasirodymą surengusi „Arrivée“ komanda. Vienas talentingiausių Lietuvos konditerių Evaldas Juška su someljė Edgaru Kazokaičiu (MV Group) komisijai sukūrė trijų dalių deserto ir „Graham‘s“ porto derinį pagal „Mažojo princo“ istoriją. Nugalėtojus apdovanojo „Vyno klubas“, įteikęs „Duval-Leroy“ šampano kardą.
„Arrivée“ restorano komanda. Vyganto Skaraičio nuotr.
Čempionato organizatorius Arūnas Starkus buvo sužavėtas šefo kūryba. „Naujas, išskirtinis, konceptualus pristatymas – deserto teatras! Manau, kad ne vieną restoraną tai paskatins pagalvoti apie kūrybingesnį, labiau intriguojantį deserto patiekimą, o tai ir yra viena iš šio čempionatų misijų – padėti vystytis, augti gastronominei kultūrai Lietuvoje,“ – sakė A. Starkus.
„Arivee“ komandos desertas. Roberto Daskevičiaus nuotr.
Tamsios, žemiškos natos „Red Brick“ derinyje (trečioji vieta)
Trečioji vieta šiais metais iškeliavo žaliąja „Michelin“ žvaigždute už tvarumą įvertintam Ukmergės rajone įsikūrusiam restoranui „Red Brick“. Desertą pristatė restorano šefas iš Islandijos Arnoras Ingi Bjarkasonas, o lėkštėje buvo kūrinys iš panaudotos kavos, grybų, karamelizuotų burokėlių ir kitų vietinių ingredientų iš restorano sodo. Desertas buvo priderintas prie „Sattlerhof“ vyninės vyno iš Austrijos. Visa komanda gavo ilgamečio varžybų partnerio, buitinės technikos gamintojo „Neff“ įsteigtus prizus – itin aukštos kokybės kepimo formas visai restorano komandai.
„Red Brick“ restorano komanda. Vyganto Skaraičio nuotr.
Šis desertas atspindėjo kitą ryškią šių metų čempionato tendenciją – nemažai tamsių, žemiškų, prieskoniškų, daržoviškų natų ir sudėtingo skonio desertų, kuriuose derėjo sūrumas, saldumas, kartumas, umamis. Desertai iš juodinto pieno, ikrų, trumų, pelėsinio sūrio, burokėlių, morkų, degintų baklažanų, paprikų buvo derinami su brandžiais, gintaro spalvos vynais.
„Red Brick“ restorano desertas. Roberto Daskevičiaus nuotr.
Geriausias desertas prie kavos, stilingiausio, lietuviškiausio deserto ir kiti specialūs apdovanojimai
Nors čempionate desertai derinami prie vyno, ne vienas juos mėgsta užsigerti kava. Prie renginio prisijungę „Rocket Bean“ kavos ekspertai priminė, kad geras espreso kavos puodelis yra paskutinė bet kurios vakarienės gaida. Geriausiu desertu prie kavos buvo paskelbtas viena „Michelin“ žvaigždute įvertinto „Demo“ restorano desertas su juodintu pienu, ikrais, vyšniomis, svarainiais.
„Demo“ restoranui „Rocket Bean“ kavos ekspertai surengs profesionalius mokymus apie kavą, padėsiančius ją geriau pažinti ir šią patirtį perduoti restorano svečiams.
Stilingiausią desertą išrinko nuomonės formuotojų ir gastronominių patirčių teisėjų stalelis: vestuvių planuotoja Laura Vagonė, „Another Bite“ įkūrėja Eglė Tranaitė ir vandens bei vyno someljė Urtė Mikelevičiūtė. Šį titulą pelnė restorano „Nieneteen18“ komanda, pateikusi minimalistinio dizaino desertą su deginto sviesto sausainiu, naminiais keptais obuoliais, kalvadosu, mėlynėmis, morengu ir žiemiškais prieskoniais.
Ši komanda buvo apdovanota stilingu vyno aksesuaru – aukso spalvos „L‘Atelier du Vin“ vyno dekanteriu.
„Nineteen18“ restorano desertas – stilingiausias. Roberto Daskevičiaus nuotr.
Lietuviškiausiu desertu buvo išrinktas restorano „Pacai“ kūrinys – šimtalapio interpretacija su aguonomis, pienu ir mielėmis. Juos apdovanojo lietuviškumo tradicijas puoselėjantis „Dvaro“.
Lietuviškiausias desertas – restorano „Pacai“ kūrinys. Roberto Daskevičiaus nuotr.
O štai lengviausią čempionato derinį paskelbė vanduo „Akvilė“, įteikusi vyno baro „Somm“ komandai vieną geidžiamiausių prizų – poilsį „Vytauto SPA“ ir vandens prenumeratą.
Galiausiai, publikos simpatijos prizas žiūrovų sprendimu atiteko šiais metais 10 metų gimtadienį švenčiančiai restorano „Dine“ komandai. Juos Lietuvos someljė mokykla apdovanojo įvairiomis knygomis apie vyną.
Publikos simpatijų prizą pelnė „Dine“ derinys. Roberto Daskevičiaus nuotr.
Renginys išaugo ir išpopuliarėjo
Šiemet „Dūmų fabriko“ erdvėje vykęs čepionatas pritraukė per 200 žiūrovų ir 3 000 tiesioginės transliacijos stebėtojų internete.
„Dūmų fabrike“. Vyganto Skaraičio nuotr.
empionato vertinimo komisija: „Verslo žinių“ „Laisvalaikio“ rubrikos redaktorė Beatričė Laurinavičienė; leidinio „Falstaff“ Šiaurės Europos šalių redaktorius iš Estijos Aivaras Hansonas; gastronomijos publicistas, knygų autorius, Italijos „Associated Foreign Press“ narys Paulius Jurkevičius, tinklaraščio „Sezoninė virtuvė“ kūrėja ir knygų autorė Renata Ničajienė; „Vyno žurnalo“ autorius Linas Vaitulevičius; gastronomas ir keliautojas Vytaras Radzevičius; restoranų konsultantė ir vyno bei vandens someljė Urtė Mikelevičiūtė-Dervynas, „Lapės vestuvių“ įkūrėja Laura Vagonė; „Another Bite“ įkūrėja Eglė Tranaitė-Mascarenhas ir komisijos pirmininkas, „Vyno klubo“ įkūrėjas, „Vyno žurnalo“ vyr. redaktorius, Lietuvos someljė mokyklos dėstytojas Arūnas Starkus.
Komisijos nariai, dalyviai ir žiūrovai džiaugėsi, kad kadaise nišinis ir uždaras čempionatas šiandien atrodo kaip prestižinis renginys ne tik Lietuvos, bet ir pasauliniame kontekste.
Kitąmet jis bus organizuojamas ir Latvijoje bei Estijoje.