Nuovargis – dažna problema, turinti įtakos įvairaus amžiaus ir gyvenimo būdo žmonėms. Nesvarbu, ar tai būtų įtempto darbo grafiko, prastų miego įpročių ar tiesiog nepakankamo maistinių medžiagų kiekio pasekmė, nuolatinis nuovargis gali sutrikdyti kasdienę rutiną ir neigiamai paveikti bendrą gyvenimo kokybę. Laimei, yra daugybė natūralių būdų, padedančių kovoti su nuovargiu ir atgauti energiją.
Pirmenybę teikite kokybiškam miegui
Vienas iš pagrindinių kovos su nuovargiu būdų – teikti pirmenybę kokybiškam miegui. Miegant jūsų kūnas atsigauna ir pasikrauna, todėl labai svarbu užtikrinti, kad kasdien gautumėte reikiamą poilsį. Daugumai suaugusiųjų tai reiškia 7-9 valandas nepertraukiamo miego per naktį. Tačiau kiekis dar ne viskas; kokybė ne ką mažiau svarbi.
Norėdami pagerinti miego kokybę, laikykitės stabilaus miego grafiko – eikite miegoti ir kelkitės kiekvieną dieną tuo pačiu metu, net ir savaitgaliais. Susikurkite jus labiausiai atpalaiduojančią rutiną prieš miegą. Tai gali būti šviesos pritemdymas, knygos skaitymas arba atsipalaidavimo technikų, tokių kaip gilus kvėpavimas, praktika. Prieš miegą venkite kofeino, sunkaus maisto ir ekraną turinčių prietaisų naudojimo laiko, nes tai gali trukdyti natūraliems jūsų kūno miego ciklams.
Ne dehidratacijai
Dehidratacija yra dažna, tačiau neretai pro akis praleidžiama nuovargio priežastis.
Kai jūsų kūnas neturi pakankamai skysčių, jis turi daugiau dirbti, kad atliktų net pagrindines funkcijas, todėl galite jaustis vangūs ir pavargę. Užtikrinus, kad kasdien suvartojate pakankamai skysčių, jūsų energijos lygis gali labai pasikeisti.
Stenkitės išgerti bent 8 stiklines vandens per dieną. Taip pat galite padidinti suvartojamą skysčių kiekį valgydami maistą, kuriame gausu vandens, pavyzdžiui, agurkų, arbūzų, apelsinų ir salotų.
Jei paprastas vanduo jūsų nežavi, pabandykite įsispausti šiek tiek citrinos, apelsino ar laimo sulčių, arba gurkšnokite kofeino neturinčią žolelių arbatą.
Valgykite subalansuotą maistą
Tai, ką valgote, turi didelę įtaką jūsų energijos lygiui. Dieta, kurioje trūksta pagrindinių maistinių medžiagų, gali sukelti nuovargį ir išsekimą. Norėdami natūraliai kovoti su nuovargiu, sutelkite dėmesį į subalansuotą mitybą, apimančią įvairius sveikus maisto produktus, tokius kaip vaisiai, daržovės, liesi baltymai, sveiki riebalai ir sudėtiniai angliavandeniai.
Įtraukite energiją didinančius maisto produktus, pvz., bananus, kuriuose gausu kalio, nesmulkintus grūdus, kurie suteikia lėtai sunaudojamos energijos, ar lapinius žalumynus, tokius kaip špinatai ir kopūstai, nes juose yra daug vitaminų ir mineralų, kurie palaiko bendrą energijos gamybą.
Venkite perdirbto maisto, saldžių užkandžių ir rafinuotų angliavandenių, nes dėl jų gali padidėti ir nukristi cukraus kiekis kraujyje, o tai gali sukelti didesnį nuovargį visą likusią dieną.
Įtraukite reguliarias mankštas
Nors mankštintis, kai jaučiatės pavargę, gali pasirodyti ne itin logiška, reguliari fizinė veikla yra vienas geriausių būdų natūraliai padidinti energiją. Pratimai gerina kraujotaką, tiekia daugiau deguonies ir maistinių medžiagų į jūsų ląsteles ir padidina endorfinų – natūralių organizmo energijos ir geros nuotaikos skatintojų, gamybą.
Jums nereikia užsiimti intensyviomis treniruotėmis, kad pajustumėte naudą. Netgi vidutinio sunkumo mankšta, pavyzdžiui, ilgesnis pasivaikščiojimas, joga ar plaukimas, gali padėti sumažinti nuovargį ir pagerinti energijos lygį.
Daugeliu savaitės dienų stenkitės mankštintis bent 30 minučių. Be to, leidžiant laiką lauke galite dar labiau padidinti energijos gamybą, nes jus veikia saulės šviesa, kuri palaiko natūralų jūsų kūno cirkadinį ritmą ir padidina vitamino D kiekį organizme.
Judėkite visą dieną
Ilgas sėdėjimas gali sukelti nuovargio jausmą, net jei daug miegojote. Dėl fizinio neveiklumo susilpnėja kraujotaka ir sulėtėja medžiagų apykaita, todėl galite jaustis vangūs. Vienas iš būdų natūraliai kovoti su nuovargiu – nutraukti ilgą sėdėjimą įtraukiant į savo dieną judėjimą.
Paprasta veikla, pavyzdžiui, atsistojimas ir pasirąžymas, trumpi pasivaikščiojimai ar lengvi pratimai per pertraukas gali padėti kraujui tekėti greičiau taip suteikiant energijos. Jei dirbate prie stalo, nustatykite laikmatį, kuris primintų atsistoti ir judėti bent kas 60 minučių. Šie nedideli veiklos pliūpsniai gali padėti išvaikyti nuovargį ir pagerinti susikaupimą.
Padidinkite geležies kiekį
Geležis vaidina lemiamą vaidmenį gaminant energiją, nes padeda pernešti deguonį į jūsų ląsteles. Kai geležies lygis yra mažas, galite jausti nuovargio, silpnumo ir koncentracijos sunkumų simptomus.
Ši būklė, žinoma kaip geležies stokos anemija, yra dažna lėtinio nuovargio priežastis, ypač vaisingo amžiaus moterims, vegetarėms ir turinčioms tam tikrų sveikatos sutrikimų. Kad išvengtumėte geležies trūkumo, valgykite maistą, kuriame gausu geležies, pavyzdžiui, raudoną mėsą, paukštieną, lęšius, pupeles, špinatus ir grūdus.
Kai kuriais atvejais vien dietos gali nepakakti, todėl gali prireikti papildomos pagalbos. Puikus variantas – intraveninė geležies terapija, kurios metu geležis patenka tiesiai į kraują, kad būtų greičiau ir efektyviau pasisavinama. Skirtingai nuo geriamųjų papildų, injekcijos yra greitesnis ir efektyvesnis sprendimas kovojant su geležies trūkumu bei nuovargiu.
Visada pasitarkite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju prieš pradėdami vartoti geležies injekcijas ar vartojant geležies papildus, kad nustatytumėte jūsų konkrečius poreikius atitinkantį gydymą.
Ribokite kofeino ir alkoholio vartojimą
Nors kofeinas yra itin populiarus energijos papildymo pasirinkimas, perdėtas jo naudojimas gali padaryti daugiau žąlos nei naudos. Vartojant per daug kofeino, vėlesniu paros metu, gali imti trūkti energijos, sutriks gebėjimas ramiai išsimiegoti, o ilgainiui dar labiau padidės nuovargis.
Panašiai veikia ir alkoholis. Nors iš pradžių gali jus atpalaiduoti ar verti jaustis mieguistais, ilgainiui, jo vartojimas sutrikdo miego ciklus, todėl kitą dieną jausitės prastai. Norėdami natūraliai kovoti su nuovargiu, apribokite kofeino ir alkoholio vartojimą, ypač vėlyvą popietę ir vakare.
Suvaldykite stresą
Lėtinis stresas yra pagrindinis nuovargio veiksnys. Kai nuolat patiriate stresą, jūsų kūnas išlieka budrumo būsenoje, o tai laikui bėgant išeikvoja jūsų energijos atsargas. Mokymasis valdyti stresą yra vienas veiksmingiausių būdų norint kovoti su nuovargiu ir pagerinti bendrą savijautą.
Įtraukus streso mažinimo metodus, tokius kaip sąmoningumo meditacija, gilaus kvėpavimo pratimai, dienoraščio rašymas ar jogos praktika, gali padėti sumažinti stresą ir paskatinti kūną greičiau atsipalaiduoti.