Citrininiai pyragaičiai

Nuo seniausių laikų, kai antikos dievai sotinosi ambrozija arba nektaru, o žydų tautai dykumoje pamaitinti iš dangaus krito mana, žmonijos vaizduotė nesiliauja kūrusi įvairiausių fantastiškų patiekalų.

Smegenis ištaškantis aperityvas

Aperityvui siūlau paragauti Pan-Galactic Gargle Blaster kokteilio, kurį galite rasti Douglaso Adamso „Keliautojo autostopu gide po galaktiką“. Kaip šį kokteilį apibūdina jį išbandžiusieji knygoje – jausmas „lyg smegenis ištaškytų citrinos griežinėlis, apsuktas aplink didelį aukso luitą“. Knygos fanai internete yra sukūrę mažiausiai 20 skirtingų kokteilio receptų interpretacijų, taigi galite drąsiai eksperimentuoti ir rasti labiausiai jūsų smegenis taškančią versiją. Vienas iš variantų: lygiomis dalimis sumaišykite burboną ar degtinę su toniku, džinu, mėtine degtine ar baltu mėtų likeriu ir mėlynais valgomaisiais dažais tam, kad išgautumėte dangaus mėlynumo spalvą. Tik, kaip perspėja gidas, „negerkite daugiau nei dviejų Pan-Galactic Gargle Blaster kokteilių, nebent esate trisdešimt tonų sveriantis dramblys, sergantis plaučių uždegimu“. Po aperityvo – laikas pirmajam patiekalui.

Pirmasis patiekalas – iš Stebuklų šalies

Ar esate matę Netikrą Vėžlį? Ne? Alisa, lankydamasi Lewiso Carrollio sukurtoje Stebuklų šalyje, jo irgi nebuvo regėjusi. Kaip jai paaiškino Širdžių Karalienė, Netikras Vėžlys yra „toks gyvūnas, iš kurio verdama vėžlių sriuba“. Lyg ir viskas aišku? Lyg ir nieko fantastiško? Anaiptol, XVIII a. Anglijoje, kai Lewisas Carrollis rašė „Alisą Stebuklų šalyje“, netikrų vėžlių sriuba buvo vadinamas viralas, verdamas iš veršiuko galvos ar kanopų. Tai – pigus tikrų kaimaninių vėžlių sriubos pakaitalas. Vėliau Amerikoje garsi „Campbell’s“ įmonė, gaminusi konservuotas sriubas, ėmė ruošti ir netikrų vėžlių sriubą (angl. Mock Turtle Soup), kurią 1962 m. viename interviu menininkas Andy Warholas įvardijo kaip mėgstamiausią. Jei norite jos išsivirti – internete tikrai rasite modernių receptų be veršiuko galvos.

Mėsainiai – antrajam patiekalui

Jei norite vakarienės jūros tema – siūlyčiau apsilankyti Bikinio įduboje (angl. Bikini Bottom) esančioje „Traškiojo krabo“ (angl. Krusty Crab) užkandinėje. Ten animacinio filmuko herojus Kempiniukas Plačiakelnis jums sutaisys skaniausią Krabby Patty mėsainį. Šio gardumyno receptą vis bando pavogti konkurentas Šeldonas J. Panktonas. Nors paties mėsainio paplotėlio receptas seriale niekad taip ir neatskleidžiamas, paliekamas gerbėjų fantazijai, kiti ingredientai aiškūs: šviežios salotos, svogūnai ir pomidorai, jūros sūris, konservuoti agurkai, garstyčios bei pomidorų padažas. O paplotėlius gerbėjai daro ir iš krevečių, ir iš krabų mėsos – taigi laisvė eksperimentams.

Žymiosios elfų kelioninės duonelės lembaso iš Johno R. R. Tolkieno „Žiedų valdovo“

Jei siūlomas Kempiniuko Plačiakelnio mėsainis per daug animacinis, išbandykite kitą – jį rasite havajietiškame „Big Kahuna Burger“ restorane iš Quentino Tarantino filmų „Bulvarinis skaitalas“, „Keturi kambariai“ ar „Pasiutę šunys“. Jame aptiksite firminį Big Kahuna Burger mėsainį. Jis puikiai pasitarnaus panūdus įbauginti priešus – Samuelio L. Jacksono „Bulvariniame skaitale“ vienas veikėjas tiesiog atsikanda šio mėsainio, ir to užtenka. Čia jis apibūdinamas kaip LABAI skanus. Tai – klasikinis sūrainis, paįvairintas ananaso griežinėliu, – juk „Big Kahuna Burger“ yra havajietiškas restoranas.

O kas desertui?

Desertui siūlau Vesteroso aristokratų ir aukštuomenės mėgstamų citrininių pyragaičių iš George’o R. R. Martino „Ugnies ir ledo giesmės“ epinės sagos, kuriuos labai mėgsta viena iš pagrindinių herojų – Sansa Stark. Juos nesunkiai gali pagaminti ir neturintis daug patirties kepėjas.

Jei kepti nemėgstate ir nebijote nuotykių – galite paskanauti desertų iš J. K. Rowling „Hario Poterio“ knygų serijos.

Pirmasis – šokuojančios šokoladinės varlės, kurių pakuotėje rasite ir kortelę su įžymaus burtininko portretu, skirtu kolekcionuoti. Atidarę pakuotę – nedelskite, nes varlė gali ir pabėgti. Galbūt tai – puikus desertas jūsų atžalai?

Drąsesniems siūlau paragauti „Bertie Bott’s įvairių skonių pupelių“ – tai tikrai įvairiausių skonių dražė. Dėžutėje išvysite visokiausių – nuo paprasčiausių mėlynių, cinamono ar arbūzo iki ausų sieros, supuvusių kiaušinių, dešros ar žemės skonių.

Someljė galvos skausmas

Kaip priderinti gėrimus prie šių fantastiškų valgių? Ogi pasirinkti išgalvotus gėrimus.

Alus Duff patiks Simpsonų gerbėjams. Šis netikras alus iš pradžių atsirado animaciniame seriale „Simpsonai“, vėliau su serialo kūrėjo palaiminimu jį imta gaminti ir platinti daugelyje šalių. Šio gėrimo buvo galima įsigyti ir Lietuvoje. Iš pradžių buvo verdamas stiprus vokiškas lageris, dabar jo yra įvairiausių skonių. 2016 m. žurnalas „Time“ įtraukė „Duff Beer“ į įtakingiausių išgalvotų įmonių sąrašą.

Kito, daug lengvesnio alaus, rasite užeigoje „Trys šluotkočiai“. Tai – šiek tiek irisais dvelkiantis pasukų alus (angl. Butterbeer) iš Hario Poterio knygų, kuriuo mėgaujasi Haris su savo draugais. Jį galima gerti šaltą arba karštą. Internete aptiksite daugybę šio silpno alkoholinio gėrimo variacijų.

Vaikams prie citrininių Sansos mėgstamų pyragėlių galite pasiūlyti mėlyno pieno iš George’o Lucaso „Žvaigždžių karų“, pirmą kartą parodyto filme „Nauja viltis“. Mėlynas pienas tapo siurprizu epo gerbėjams, jis vaizduojamas ir kituose „Žvaigždžių karų“ filmuose ar komiksuose. „Disney“ įmonė, „Žvaigždžių karų“ leidėja, yra pateikusi „oficialų“ mėlynojo pieno receptą: jį paruošite suplakę pieną, jogurtą, bananą, šiek tiek medaus, ir, aišku, mėlynų valgomųjų dažų.

Prieš iškeliaujant iš vaizduotės restorano, siūlyčiau paragauti ir į kelionę pasiimti žymiosios elfų kelioninės duonelės – lembaso. Kaip sako elfai iš Johno R. R. Tolkieno „Žiedų valdovo“, „ji yra daug maistingesnė ir skanesnė už bandeles, kepamas žmonių“. Jos plono paplotėlio užtenka pasisotinti visai dienai. Kelionei elfai juos suvynioja į žalius ar sidabrinius lapus, o knygos gerbėjai jos siūlo pasigaminti iš miltų, sviesto, cukraus, medaus ir riešutų, paskaninti vaniliniu cukrumi ir cinamonu. Jei elfai jums nepatinka, galite išbandyti kietą lyg akmuo nykštukų duoną iš Terry Pratchett „Disko pasaulio“ knygų. Jos visada turėsite kelionėje, nes ji – paprasčiausiai neįkandama.

©Žurnalas „Geras Skonis“

Giedrė Beckker

Giedrė Beckker

Esu Giedrė Beckker – dizainerė, menininkė, menotyrininkė. Nusikalstamai įsimylėjusi knygas, filmus ir maistą. Šiek tiek geek’ė.