Liepos pradžioje paskelbti 28-ą kartą vykusio pasaulinio vyno čempionato Concours Mondial de Bruxelles rezultatai. Nepaisant visų su pandemija susijusių iššūkių, konkursas įvyko, nors čempionato organizatoriams prireikė milžiniškų pastangų, siekiant užtikrinti saugumą ir išlaikyti aukščiausius standartus, kuriais garsėja šios vyno varžybos.

Apie konkursą

Pirmą kartą Concours Mondial de Bruxelles surengtas garsaus vyno entuziasto Louis Havaux iniciatyva 1994 m. Briugės (Bruges) mieste Belgijoje. Tą kartą vertinti pateiktas „tik“ 861 vyno pavyzdys iš „tik“ 29 šalių.

Labai greitai konkurso rezultatai buvo pripažinti pasauliniu mastu, o pats renginys tapo prestižiškiausiu vyno čempionatu. Belgija iš tikrųjų gali didžiuotis, organizuodama unikalų renginį, kurį žino ir vertina tiek vyno pramonės atstovai, tiek vartotojai visame pasaulyje.

2006 m. Concours Mondial de Bruxelles nusprendė patvirtinti savo tarptautinį pobūdį ir praplėsti konkurso sienas. Tuomet prasidėjo jo „kelionė“ po pasaulį. Kasmet čempionatas vykdavo vis kitame Europos mieste, o 2018 m. – net Pekine, Kinijoje. 2020 m. vertinimas taip pat turėjo būti surengtas Kinijoje, Ningsios (Ningxia) mieste, kurio apylinkės garsėja vynuogynais, tačiau peržengti Europos ribas sutrukdė pandemija. Nepaisant to, 2020 m. rugsėjį, kai visa Europa vėl po truputį užsidarinėjo, konkursas įvyko Brno mieste Čekijoje. Čia dalyvavo 300 tarptautinių teisėjų, vertinti pateikta 10 tūkst. vyno pavyzdžių.

Pagrindinis Concours tikslas yra pasiūlyti vyno gamintojams priemonę, kuri garantuotų kokybę vartotojams. CMB medalis ant butelio byloja apie tai, kad vyną įvertino ne vienas asmuo, o ekspertų grupė. Čempionato organizatoriai po renginio perka medaliais apdovanoto vyno, esančio rinkoje, kad patikrintų, ar įsigytojo kokybė atitinka to, kuris buvo pateiktas konkurso komisijai.

Koncentracija, susikaupimas, susitelkimas privalomi kiekvieno teisėjo darbe

Vertinimo patikimumą rodo tai, kad vidutiniškai tik 25 proc. degustuoti pateikto vyno apdovanojama medaliais. Tai gali būti Sidabro, Aukso ar Didysis aukso medalis (Silver, Gold, Grand Gold). Vertinama šimtabalėje sistemoje, kiekvienas teisėjas gauna po individualų planšetinį kompiuterį.

Visgi, kad būtų išvengta didelio asmeninių nuomonių skirtumo, teisėjai suskirstomi į 5–6 asmenų grupeles, kurioms vadovauja paskirtas pirmininkas. Jis vienintelis savo ekrane mato visų grupės narių vertinimus ir, jei tarp šių atsiranda dramatiškų skirtumų, inicijuoja aptarimą, o labiausiai „išsišokęs“ teisėjas turi pagrįsti savo nuomonę. Tuomet išvedamas bendras balas, kuris keliauja tiesiai į centrinę balų skaičiavimo sistemą. Viso čempionato metu dirba dešimtys IT specialistų iš Katalonijos universiteto Leveno (Louvain) statistikos instituto. Jie apdoroja rezultatus, stebėdami kiekvieno teisėjo profilį.

Konkreti grupė kiekvieną sesiją gauna individualų vynų sąrašą, kurį sudaro apie 50 pavyzdžių, suskirstytų atskiromis kategorijomis. Žinoma, degustuojama „aklai“ – komisija gauna paslėptus butelius standartizuotuose maišeliuose.

Concours Mondal de Bruxelles 2021

Istoriškai čempionato vietomis pasirenkamos vyndarystės zonos. 2021-ieji – ne išimtis. Birželį vertinimai vyko Liuksemburge, garsėjančiame savo stačiais kalvotais vynuogynais, besidriekiančiais 42 km juosta Mozelio upės pakrantėmis. Beje, konkurso vertintojams buvo organizuoti įsimintini vizitai į vietines vynines, kur įspūdingose erdvėse vyko degustacijos ir rengtos vakarienės.

Per devynias degustacijų dienas 300 tarptautinių vyno teisėjų įvertino 10 tūkst. vyno pavyzdžių iš 46 pasaulio šalių.

Trečios kartos Mondial de Bruxelles valdybos narys Quentinas Havaux pasakojo, kad tuo metu, kai vertinimo vieta buvo pasirinktas Liuksemburgas, remiantis vietinės valdžios reikalavimais, vienoje patalpoje buvo leidžiama būti ne daugiau nei 100 asmenų. Todėl pirmą kartą čempionato istorijoje vertinimai vyko trim etapais, kurių kiekviename dalyvavo po 100 teisėjų vienu metu.

Čempionate darbavosi 40 jaunųjų someljė

Trigubai pratęstas vertinimo laikas sukėlė logistikos problemų ir apsunkino aptarnaujančio personalo darbą, tačiau tai padėjo išlaikyti vertinimo standartus, taip pat užtikrinti suteiktų medalių patikimumą tiek gamintojams, tiek vartotojams. „Mes labai didžiuojamės, suorganizavę šį svarbų čempionatą be pandemijos nulemtų pertraukų, nes per pastaruosius dvejus metus pasaulyje neįvyko jokių kitų vyno pramonės renginių“, – per uždarymo ceremoniją sakė p. Quentinas Havaux.

2021 m. buvo ir daugiau naujovių. Pirmą kartą šio čempionato istorijoje į tarptautinių ekspertų komandą buvo pakviesta teisėja iš Lietuvos, šių eilučių autorė. Matyti savo šalies vėliavą tarp 48 šalių vėliavų buvo išties jaudinanti akimirka. Kartu supranti, kad esi pakviesta atlikti didelės atsakomybės reikalaujantį darbą – juk tavo vertinimas gali padaryti įtaką konkretaus vyno likimui ir nulemti jo ateitį pasaulinėje rinkoje.

Jolanta Smičienė – tarptautinės teisėjų komisijos narė

Koncentracija, susikaupimas, susitelkimas privalomi kiekvieno teisėjo darbe. Todėl visą degustavimo laiką tvyrojo kone „vienuolyniška“ tyla, nepaisant to, kad patalpoje dirbo 100 žmonių. Beje, degustavimo salėje buvo palaikoma pastovi 18–20 laipsnių temperatūra ir atitinkamas drėgmės lygis.

Be griežtai atrinktų varžyboms ekspertų, pasauliniu mastu žinomų dėl gebėjimų vertinti vyną, komisiją sudarė tarptautiniai vyno pardavėjai, enologai ir vyndariai, vyno žurnalistai bei kritikai. Tarptautinių teisėjų tautybių įvairovė daro renginį unikalų ir leidžia užtikrinti objektyvesnius rezultatus.

Taigi, 2021 m. medaliais buvo įvertinti vynai iš 40 šalių. Lydere tapo Prancūzija, surinkusi 672 medalius, Ispanija gavo 507 medalius, Italija – 389, Portugalija – 335.

Jolanta Smičienė

Jolanta Smičienė

 

Tarptautinės vyno žurnalistų sąjungos narė (FIJEV), vyno konsultantė, sertifikuota šampano ekspertė (FWS).