Alaus someljė Jonas Lingys
„Jonai, aš noriu būti vienas iš pirmųjų šefų Lietuvoje, kuris savo restorane svečiams pristatys ne tik plačią vyno kortą, bet ir pasiūlys daug įdomaus alaus“, – tarė šefas, prisėdęs prie svečio, atvykusio į jo restoraną-bistro „1 Dublis“.
Prieš daugiau nei 7 metus įvykęs pokalbis tarp jau tuo metu žymaus ir talentingo Deivydo Praspaliausko bei „Švyturio“ alaus someljė Jono Lingio ne tik pavirto į realybę, jis viršijo lūkesčius.
Pirmieji alaus gastronominės kultūros dubliai Lietuvoje
Deivydas – virtuvės virtuozas, restorano „Amandus“ savininkas, visai neseniai pristatęs knygą „Maistas. Namų virtuvė“, ir Jonas – bene garsiausias sertifikuotas šalies alaus ekspertas, „Švyturio“ alaus someljė, jau daugelį metų drauge rengia bendras degustacines vakarienes ir vysto įdomius projektus.
„Niekada nepamiršiu, kai pirmą kartą apsilankiau tuometiniame Deivydo restorane „1 Dublis“. Lauke mirgu marga pavasaris, mes – stoties rajone, įeinam į bistro vidų, o ten veidrodyje matyti sinchroniškai su šypsenomis dirbanti komanda, šefas svečiams pats neša maistą ir maloniai su jais šnekučiuojasi. Ore tvyrantis gero maisto, prieskonių ir jaukumo kvapas man tada buvo signalas, jog prie tokio valgio puikiai tiks alus“, – prisiminimais dalijosi alaus ekspertas.
Po kelių mėnesių čia buvo žengti pirmieji alaus kultūros restoranuose puoselėjimo žingsniai. „Pakalbėjom su Deivydu, apsikeitėme mintimis. Ir staiga sužinau, kad į Lietuvą atvyksta Garrett‘as Oliveris. Šis žmogus yra vienas iš alaus pasaulio dievukų, jis labai daug prisidėjo prie kraftinio alaus revoliucijos. Minutėlę pasvarsčiau, kas per alaus derinimo vakarienę galėtų atstovauti progresyvumui iš maisto pusės. Žinoma, juk Praspaliauskas!“ – pasakojo Jonas.
Jono Lingio ir Deivydo Praspaliausko draugystė tęsiasi jau daugiau kaip 7 metus
Tuomet įvyko pirmoji maisto ir alaus derinimo vakarienė su Garrett‘u Oliveriu (Garrett Oliver) ir jo atsivežtais išskirtiniais gėrimais, Jonu Lingiu bei Deivydu Praspaliausku. Šis susitikimas dviem Lietuvos gastronomijos atstovams buvo ilgos ir gražios draugystės pradžia.
Visgi ne taip lengva perprasti kito stilių
„Pradėjus organizuoti bendrus alaus ir maisto derinimo renginius, truputį užtruko, kol pajautėme vienas kitą. Šefas, kuris kas mėnesį keičia meniu, yra sunkiau perkandamas“, – sakė Jonas. Jei nežinote ar dar neteko ragauti Deivydo vakarienių, – dažnai siūloma pasikartojančių ar panašių pavadinimų patiekalų, tačiau kinta jų sudedamosios dalys. Pavyzdžiui, patiekalas „Deganti meilė“, kuris Deivydą lydi visada, kaskart pasirodo nauju amplua.
Kaip pasakojo Jonas Lingys, reikia laiko, jog suprastum, kaip kitas žmogus supranta skonius – saldumą, rūgštumą, kartumą, aštrumą. Prieš kiekvieną vakarienę duetas itin smulkmeniškai ragaudavo ir aptardavo, kol po kelių bendrų renginių įvyko match‘as, – skonio aspektus jie supranta vienodai.
Virė alų
„Mūsų bendros degustacinės vakarienės nėra tik apie alaus ir maisto draugystę. Vyksta gyvas pasirodymas, scenoje esame kartu su svečiais. Pagrindinis tikslas – kad svečias patirtų ir išsineštų gerą jausmą. Vakarienės pripildytos tiek emociškai, tiek skonių prasme“, – pasakojo alaus someljė Jonas.
Deivydas Praspaliauskas kartu su Jonu Lingiu bei „Švyturys Brewery“ buvo svečiams pristatę ir dviejų rūšių itin limituoto leidimo individualų alų. Abu jie siūlyti restorano „Amandus“ svečiams. Vienas jų keliavo į šampaninį butelį, labai tiko prie intensyvesnių patiekalų.
Dar vienas bendro projekto alus, itin gastronomiškas – prieskoniškas, su dominuojančiais netradiciniais akcentais, tokiais kaip citrinžolė ar ąžuolo gilės, stebino svečius gerąja prasme.
Klaipėdoje esančio gastrobaro „Švyturys BHouse“ didelę dalį meniu kūrė Deivydas Praspaliauskas
Jonas patikino, jog bendrų vakarienių tikrai bus apsčiai, beje, Klaipėdoje esančio gastrobaro „Švyturys BHouse“ didelę dalį meniu kūrė Deivydas Praspaliauskas.
Apie limituoto leidimo alų
Pristatant limituoto leidimo alų visuomet reikia istorijos ir išsamesnio pasakojimo, mat tokio tipo alus būna kompleksiškesnis, labiau gastronominis, dažnu atveju brandintas. Paprastai jis būna patiekiamas per specialias degustacijas ar ypatingomis progomis.
Pavyzdžiui, jau kelintus metus „Raudonos plytos“ pristato limituoto leidimo alų, skirtą festivaliui „Kino pavasaris“. Jis tinka šiltajam sezonui, puikiai suderinamas su karštu oru ir vasariškais patiekalais. „Kaip ir kinas, kaip ir gyvenimas – saldus ir rūgštus. Toks ir šio kvietinio alaus su tropiniais vaisiais charakteris“, – trumpai apibūdina Jonas.
Limituoto leidimo alus dažniausiai jau būna suplanuotas prieš metus laiko. „Kokį alų virsime, kartais jau būname numatę ir prieš dvejus metus. Alaus tendencijos ganėtinai panašios, kinta tik truputį. Žiemą žmonės nori sodresnio, prieskoniškesnio alaus, o vasarą – gaivaus ir vaisiško“, – dalijosi Jonas.
Kai kurių alaus rūšių kelionė užtrunka ilgiau. Pavyzdžiui, išvirtas su minėtu Garrett‘u Oliveriu keliauja į burbono statines ir ten brandinamas.
Alus brandintis gali apie trejus metus. „Paskui jis tiesiog nebeįgauna įdomesnių skonių ar aromatų“, – sakė alaus ekspertas. Limituoto leidimo ar kolekcinis alus buteliukuose gali stovėti 4–6 metus, o laikomas tinkamomis sąlygomis – net ir ilgiau. Su laiku alus sausėja, išlenda sodrių, tamsių vaisių motyvų.
Atostogų skonis
Vasaros sezonas visiems asocijuojasi su lengvumu, atostogomis ir maloniai kepinančia saule. „Šį vasaros sezoną į rinką grįžta gose tipo alus (vokiškas, vaisiškas, kvietinis, turintis druskos ir šiek tiek lengvos rūgšties) su mangų tyre. Taip pat pasirodys alus, panašus į visiems žinomą vasarišką kokteilį“, – komentavo alaus someljė.
Jonas Lingys alaus mėgėjams vasarą rekomenduoja nepamiršti lagero tipo, dortmunder stiliaus, alaus, lengvų vokiškų elių bei vaisiškų berliner weisse ar witbier.
Kad ir kaip vasarą karšta, alų reiktų išlaikyti šaltą
Alaus someljė pasidalijo ir keletu patarimų, kaip patiekti alų. Geriausiai atsiskleidžia 6–8 laipsnių temperatūros alus. Tad puikiai tinka laikyti namų virtuvių šaldytuvuose. Pramogaujant gamtoje ar kiemo terasoje geriausiai pasitarnaus kibiras su ledu.
Kai alus šiltas, greičiau išgaruoja angliarūgštė, o kai per šaltas, dingsta vaisiškos, prieskoniškos natos.
Urtė Mikelevičiūtė
restoranų konsultantė, someljė,
@urte_dervynas