I vieta ir instagramiškiausias Vila Komoda vyno ir deserto derinys / nuotr. R. Daskevičiaus
Pirmadienio vakarą Vilniuje įvyko saldžiausias Lietuvos gastrokultūros renginys – Lietuvos vyno ir desertų derinių čempionatas „WINE+DESSERT“. Jame šiemet dalyvavo net 21 komanda iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Birštono, Palangos ir Zarasų. Tačiau vertinimo komisiją labiausiai sužavėjo Palangos restorano „Vila Komoda“ ir „Vyno klubo“ komandos patiekti salierų gumbų ledai su pusiau saldžiu šampanu. Prizines vietas ir specialias nominacijas pelnė „Amandus“, „Somm The Wine Bar“, „Želvė Village & Spa”, „Dine“, šeimyninė „Kaip nors“ komandos, tačiau stebino visi varžybų dalyviai, žadėję varžybinius derinius įtraukti ir į savo meniu.
Tryliktą kartą vykstančiame renginyje komandos, sudarytos iš konditerio ir someljė, pristatė savo sukurto deserto ir tobulai parinkto vyno derinius. Kaip ir kasmet, varžybose buvo galima pamatyti naujausias aukštosios desertų mados Lietuvoje tendencijas. Šiemet jos vedė link netikėtų sudėtinių dalių: grybų, mėsos, daržovių, pikantiško sūrio ir brandaus, natūraliai, be intervencijų pagaminto vyno bei lietuviškų gėrimų.
Rezultatai
Čempiono titulą ir „Auksinės šakutės“ prizą pirmą kartą varžybų istorijoje pelnė Martyno Meidaus vadovaujama Palangos restorano „Vila Komoda“ komanda: Gabrielė Gofmanė, Modestas Vasiukas, Karolina Vičiūtė kartu su „Vyno klubo“ eksperte Daiva Mumgaudiene.
Pergalės akimirka. R. Daskevičiaus nuotr.
Sudėtingas desertas, padarytas iš saliero gumbo ledų, lazdynų riešutų trupinių ir pralinė, karamelės, slyvų, juodųjų serbentų ir salierų lapelių bei petražolių aliejaus, idealiai derėjo su pusiau saldžiu šampanu. Kaip pastebėjo komisijos narys iš Latvijos, šampano renginių organizatorius Aigaras Nordas, šampanas buvo sukurtas kaip saldus gėrimas, „todėl džiugu, kad lietuviai pagamino tokį desertą, kuris skatina prisiminti ir panaudoti istorinį putojančio vyno skonį“.
Derinys taip pat laimėjo ir „Instagramiškiausio“ deserto apdovanojimą, kurį skyrė varžybas stebėjusių tinklaraštininkių komanda.
Ant scenos „Vila komoda“ neslėpė emocijų. „Šiaip aš niekada nesu buvęs pirmas, absoliučiai gyvenime nieko nesu laimėjęs… Todėl tai tiek mano komandai, tiek ir man yra labai didelis paskatinimas eiti dar toliau į priekį,“ – sakė M. Meidus. Ši komanda čempionate dalyvauja kasmet. Pernai ji užėmė 3-ią vietą, o pristatomus derinius įtraukia į restorano meniu.
Antrosios vietos prizas „Sidabrinė šakutė“ atiteko Užupyje įsikūrusiam restoranui „Amandus“, kuriam vadovauja Deivydas Praspaliauskas. Komandos nariai – Lukas Stasytis, Lina Adamovič, Rita Ramanauskaitė – ant scenos atkūrė Lietuvos peizažą ir desertą „Vienas kąsnis Lietuvos“ suderino su kanadietišku ledo vynu iš ‘Riesling’ vynuogių. „Viename Lietuvos kąsnyje“ tilpo pušų sirupas, bruknės, lazdynų riešutai, molūgas, svarainiai, obuoliai.
Antrosios vietos prizas atiteko Užupyje įsikūrusiam restoranui „Amandus“. R. Daskevičiaus nuotr.
Trečioji vieta šiemet atiteko vyno baro „Somm The Wine Bar“ komandai. Ingridos Komisarovaitės ir Algimanto Kviklio padarytą desertą su sūriu „Nocciola Toscana“ prie saldaus subrendusio kjančio vinsanto pristatė šiųmetis Lietuvos someljė čempionas Ignatijus Semionovas.
Kasmet įdomi kova vyksta dėl lietuviškiausio deserto prizo. Šiemet tokiu pripažintas Armino Darasevičiaus vadovaujamo „Dine“ restorano „Obuolių desertas“, kurį jis sukūrė su Barbora Inciute-Čepulioniene ir Donatu Šatkausku. Nebuvo netikėta pamatyti šio deserto derinį su lietuvišku obuolių ledo vynu.
Trečioji vieta šiemet atiteko vyno baro „Somm The Wine Bar“ komandai. R. Daskavičiaus nuotr.
Tuo tarpu „lengviausią čempionato derinį išrinkti ne taip paprasta, nes nėra vieno kriterijaus jam apibūdinti“, – komentavo komisijos pirmininkas ir čempionato iniciatorius Arūnas Starkus. „Vieni lengvumą sieją su gaivumu, kiti – su nedaug cukraus ar alkoholio, tretiems atrodo, kad desertas turi būti lengvos, purios tekstūros.“
Šiais metais, lengviausiu deriniu pripažintas – komandos „Želvė Village & Spa“ (Vlad Zajac, Karolina Vičiūtė, Martynas Meidus, Gabrielė Gofmanė, Modestas Vasiukas) kokoso morengo desertas „Snowball“ tirpo burnoje ličio ledais, o lengvumo pojūtį pastiprino „Vyno klubo“ ekspertės Daivos Mumgaudienės prie jų parinktas lengvutis itališkas putojantis muskatas.
Publikos simpatijos prizą laimėjo pirmą kartą čempionate dalyvavusi kepyklėlė „T.A.I.P Cake“ (Alena Kollerova, Svetlana Snežko, Kirill Morozov, Emilis Vilčinskis, Evgeniya Andriyanova, Yan Biazruchka). Jų desertas „Cheesecake“ buvo derinamas retu saldžiu burgundišku vynu iš ‘Chardonnay’ vynuogių.
Geriausio vyno apdovanojimas teko taip pat vynui iš ‘Chardonnay’ vynuogių. 1998 m. derliaus saldusis vynas varžyboms gautas iš vyndario asmeninio rezervo ir sužavėjo net komisijoje dirbusį daugkartinį Lietuvos ir Baltijos someljė čempioną bei praėjusių metų Vyno ir desertų derinių čempionato nugalėtoją Martyną Pravilonį, kuris prisiminė, kaip vyninės „Kracher“ atstovas prieš savaitę lankėsi Lietuvoje ir Someljė mokykloje skaitė paskaitą apie šį ir kitus savo vynus. Tada apdovanotos komandos „Kaip nors“ nariui Petrui Jarašūnui („Vyno klubas“) ir kilo mintis gėrimą naudoti renginyje. Prie jo Petro brolis šefas Rokas Jarašūnas pagamino grybais dvelkiantį desertą „Pamiškė“, jis prie komisijos akių buvo pagardintas baltaisiais pipirais.
R.Daskevičiaus nuotr.
Jaunųjų šefų prizai buvo įteikti dviem studentų komandoms: Šv. Ignaco Lojolos kolegijai ir Kauno technologijų mokymų centrui.
Kaip niekada įtempta kova ir keisčiausi ingredientai
Čempionato iniciatorius Arūnas Starkus prisipažino, jog šiemet buvo itin sunku išrinkti nugalėtojus. Daugelis geriausių konditerių ir someljė čempionate dalyvauja kasmet, todėl jų desertai ir deriniai su vynu artėja prie tobulumo, patiekimas, taurės, pristatymas yra be priekaištų. Skiriasi tik stilius: vieni ieško klasikinės saldžių ingredientų dermės, kiti siekia nustebinti naudodami netikėtus priedus: grybus, mėsą, daržoves, renkasi natūraliuosius arba labai senus, subrendusius vynus. „Paskelbėme nugalėtojus, prizininkus, tačiau aplankyti verta visus dalyvavusius restoranus – būsite nustebinti, sužavėti. Mano nuomone, Lietuvoje su desertų idėjomis esame kitas šalis aplenkę keletu metų. O tiek dėmesio saldžiam vynui, matyt, neskiria niekas Europoje.“