Vasaros pradžia.  Šilumos pagausėjimas, atostogos, kelionės, atradimai ir potyriai. Ir kūrybiškumas. Bordo  (pranc. Bordeaux) vyno šventė – tai 5 dienos vyno pažinimo, užkandžių, pirotechnikos reginių ir geros nuotaikos birželio mėnesio viduryje. Ir visa tai Prancūzijoje, vaizdingoje Garonos upės krantinėje, įtrauktoje į  į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Norėdami atrasti ir degustuoti Bordo ir Naujosios Akvitanijos regionų vynus turite nusipirkti pasą! Tai elektroninė raudona kortelė, su kuria galimos 11 degustacijų. Ir dar viena, paskutinė, papildomai. Gauni taurę, leidimą įeiti į visokias praktines dirbtuves, transporto bilietą visai dienai, taip pat su ja galioja nuolaidos muziejams.

Prie kiekvieno vyno gamintojų  stendo galima ragauti tik vieną pasirinktą vyną. Nepamirškite laikas nuo laiko užkąsti, nes alkoholis gali greitai mušti į galvą. Vasara – karštas metas, todėl malonu atsigaivinti rožiniu vynu. Jis, tarp kita ko, dažnai rekomenduojamas degustacijų pradžiai. Vėliau ragaujami baltieji ir raudonieji, stipresni ir išraiškingesni vynai.  Joks vyno butelis nėra parduodamas šventės metu – tai ne mugė. Tai ragavimas ir pažinimas.

Šventėje taip pat veikia ir Vyno mokykla, kurioje galima gan greitai įgyti bazinių šio gėrimo istorinių ir vartojimo žinių. Mūsų viešnagės metu prie stendų puikuojasi Bordo, Medoko, Soterno, Sent Emilijono, taip pat ir saldusis vietinis bordo. Gauname  paragauti ir išskirtinių, rūšinių eksponatų. Alanas Župė, Bordo meras ir buvęs ministras pirmininkas, visiems dėkojo už apsilankymą vyno šventėje. Gurmaniški paviljonai su maisto produktais  iš Baskų krašto, Dordonės, Limuzino, Lot upės, Gers,  Medoko, Šaronto regionų siūlo derinti maistą ir vyną skoniui sustiprinti ir praturtinti. Le Art d’vivre – gyvenimo menas, kaip sako prancūzai. Sutinkame muzikantus su dūdmaišiais, o su pučiamųjų orkestru pražygiuojame krantine.  Austrės, kuriomis pavaišina vienas darbuotojų, rodosi tik ištrauktos iš vandenyno, ir visai ne moliusko skonio…

Programoje numatyta ir Grand Cru – labai senų vynų degustacija. Deja, ji brangi, o ir bilietai būna išgraibstyti iš anksto. Bet, sako, tai išskirtinė vakarienė. Nieko, yra Vyno keliai Bordo regione, kur pilyse šeimininkai mielai laukia svečių. O kur dar Saint Emilion viduramžiškas miestelis… Žinoma, įėjimas į pilis – tik pagal susitarimą iš anksto. O mes einame pro 11 degustacijos paviljonų, dviejų kilometrų pakrante, Bordo ir Naujosios Akvitanijos vynų apsuptyje. Dailės mėgėjams specialiai Vyno šventei  atvežami Klodo Monė darbų originalai… Paroda vyksta laivų angare, toliau nuo šurmulio. 2018 metai yra jubiliejiniai – Bordo vyno šventė rengiama jau 20-ą kartą. Ji vyksta kas dvejus metus.

Prie pakeliamojo  tilto tolumoje matosi modernistinės architektūros pastatas. Tai Vyno namai – muziejus, kuris yra 35 metrų aukščio, turi terasą viršuje. Viduje laukia įvairios parodinės erdvės, gidai. Čia saugoma vyno istorija, taip pat žinios apie pasaulio vynuogių  rūšis. Modernūs displėjai, nuostabi vyno biblioteka su retomis specializuotomis knygomis ir mobilių telefonų įkrovikliais. Galima joje ilgai leisti laiką. Ir gilinti žinias. Kaip pasakoja Vyno namų darbuotoja, architektūrinė pastato forma pasirinkta tokia, jog primintų burlaivį, kadangi laivais Bordo vynas keliaudavo į Naująjį Pasaulį, Didžiąją Britaniją ir kitas šalis. Vynuogės gerai dera dėl gero klimato, kuris Akvitanijoje puikus visus metus. Aišku turi reikšmę ir dirvožemis, leidžiantis pasiekti turtingą ir vertinamą produkcijos skonį, kvapą, spalvą. Bordo miestas pasižymi  ne tik turtinga vyno, bet  ir pastatų istorija. Juk čia laikinai per Antrąjį Pasaulinį karą buvo Prancūzijos sostinė.

Vienas tiltas prie „Vyno namų“ muziejaus yra pakeliamas tam, kad praplauktų didieji burlaiviai. Arba išplauktų jau prikrauti vyno krovininiai laivai. Iš upės į Atlantą, o toliau – vis pasaulis. 20 didžiųjų burlaivių atvyko pagerbti jubiliejinę, dvidešimtąją vyno šventę. Galima užlipti, pasivaikščioti po jų denius, paklausinėti įgulų apie plaukiojimo kasdienybę ar įdomius nuotykius. Visi burlaiviai plaukdami sudaro didelę procesiją, kuri atrodo tikrai iškilmingai.

Bordo miesto vandens veidrodis – pats didžiausiais pasaulyje fontanas. Po jį smagu ir gaivu pasivaikščioti, atvėsinti pavargusias per dieną pėdas. Jis turi tris režimus – fontano, vandens rūko ir vandens veidrodžio, kurie laikas nuo laiko pasikeičia. Ir visa tai prie Garonos upės, šalia senoviškai atrodančių burlaivių. Gera kompozicija. O vakare veidrodžio vandenyje pasakiškai spindi Bordo miesto šviesos. Pilna vaikų ir jaunimo klegesio. Tai gera fotografinė vieta, kur galima sukurti siurrealistinių gatvės fotografijos darbų.

Diena baigiasi vakariniu fejerverkų šou. Tai didelis pirotechnikos reginys, kuris yra nemokamas, vyksta ir ant vandens ir danguje. Kiekvieną iš keturių vakarų vaidinamas ugnies spektaklis, britų ugnies meistrų grupės „F“ sukurtas specialiai vyno šventei. Upe plaukia degantis drakonas, jo atspindys giliame Garonos upės vandenyje ir muzika prikausto publikos dėmesį kelintą vakarą iš eilės. Fejerverkai burlaivių fone kuria didingą vaizdą ir pasakišką, gal net viduramžišką nuotaiką. Nors ir iliuzija, bet pastiprinta vynuogių eliksyru ji išties įsimenanti.

Vigmanto Balevičiaus tekstas