Pienas – vienas tų produktų, be kurio vargiai įsivaizduojama ne tik namų, bet ir restorano virtuvė ar kavos baras. Kita vertus, dalis žmonių į pieną žvelgia atsargiai, o kartais ir visai atsisako, nes sieja su nemaloniais pojūčiais jo išgėrus. Dabar visi turi galimybę mėgautis vertinga ir gardžia gamtos dovana be jokių nuogąstavimų, nes gali rinktis „Žemaitijos pieno“ pristatomą a2 be laktozės. Jame ne tik suskaldyta laktozė, tačiau ir nėra β (beta) kazeino, vadinamojo a1 baltymo, kuris dalies žmonių organizmui nėra draugiškas.

Dar geresnė žinia, jog dėl A2 baltymo savybių šis pienas yra unikalus, be to, apdovanotas maloniu saldumu. Toks pienas ypač pravers bet kurioje kavinėje ar restorane. Žinoma, verta šį tą žinoti apie jo savybes bei prireikus papasakoti svečiams.

„Viso gero” diskomfortui

Net maži vaikai žino, jog pienas – vertingas gėrimas, kupinas maistinių medžiagų, ypač gausus baltymų. Vartoti jų pakankamai būtina visiems, o ypač dar augantiems mažyliams ar aktyviai gyvenantiems žmonėms, juk baltymai padeda išsaugoti raumenų masę ir palaikyti jos augimą. Paprastai tariant, baltymai yra pagrindinė ląstelių „statybinė medžiaga“.

Visgi dalis žmonių, suvalgę patiekalų ar išgėrę gėrimų, kuriems paruošti naudotas įprastas pienas, skundžiasi nemaloniais pojūčiais: vieniems jie pasireiškia skrandyje, kitiems – pilvo srityje. Ir tai nebūtinai susiję su laktozės netoleravimu. Karvių pieną su nemaloniais pojūčiais susieję žmonės neretai vietoje jo renkasi įvairias augalines alternatyvas, nors iš tiesų galėtų mėgautis pieno, kuriame yra tik organizmui palankus pieno baltymas, galia. Būtent toks ir yra A2 pienas be laktozės.

Daugelio šiais laikais auginamų karvių pienas turi dviejų tipų baltymus – A1 ir A2, jų sudėtis skiriasi tik viena aminorūgštimi. A1 baltymas turi aminorūgštį histidiną, o A2 baltymas – proliną. Dėl šio skirtumo A1 baltymas virškinimo metu sukelia uždegiminių procesų ir nemalonių pojūčių, dėl to tampa nedraugiškas kai kurių žmonių organizmui.

Jokių triukų, tik natūralumas

Čia verta trumpam nukeliauti kelis tūkstančius metų atgal. Pasirodo, maždaug prieš 4 tūkst. metų karvės turėjo tik A2/A2 genų derinį. Laikui bėgant buvo pastebėta, kad karvių genų derinys keitėsi – atsirado turinčių ir A1/A2, ir A1/A1genų derinius. Po daugelio metų, atrinkus ūkiuose auginamas karves, turinčias tik A2/A2 genų derinį ir duodančias tik A2 baltymą turintį pieną, galime iš naujo pamėgti pieną bei mėgautis A2 baltymo galia. Ir jokių triukų čia nėra – tai lygiai toks pat natūralus produktas, tik skirtumas – baltymų sudėtis.

A2 pienas be laktozės pravers verdant kakavą, balinant kavą, plakant įvairiausius kokteilius, gaminant naminius ledus ir kita.

AB ,,Žemaitijos pieno“ pristatomas A2 pienas yra beA1 pieno baltymo ir be laktozės. Įdomu, jog specialaus technologinio proceso metu piene suskaldžius laktozę A2 jis tampa net 6 kartus saldesnis nei įprastas. Tai išties paranku, nes suplaktas pieno kokteilis bus natūraliai saldesnis, kapučino puta – ne tik standi, tačiau taip pat maloniai salsva. Tas pats galioja ir visiems kitiems gėrimams ar patiekalams, kuriems reikia pieno.

Pravers daugybe atvejų

Nei virtuvės šefai, nei profesionalūs kavos ruošėjai gali nesibaiminti, jog pienas, turintis tik A2 pieno baltymą, bus prastesnių savybių nei pienas su A1 ir A2 baltymais. Jis ne tik įgavęs daugiau saldumo, tačiau taip pat yra smagiai plakamas. Šis pienas neapdorotas ultra aukštoje temperatūroje.

Ir kavinėse, ir restoranuose su pienu ruošiama daugybė patiekalų, tad A2 pienas be laktozės pravers verdant kakavą, balinant kavą, plakant įvairiausius kokteilius, gaminant naminius ledus, o kur dar košių, blynų ir kitų klasikinių ar šiuolaikinių patiekalų asortimentas.

Daugiau informacijos – www.a2pienas.lt.