Gemologė Alma Dudienė

Brangakmeniai nuo seno traukė, masino žmones, jais puoštos karalių karūnos, karių kardai, brangiaisiais akmenimis inkrustuoti įspūdingiausi papuošalai, perduodami iš kartos į kartą ir skaičiuojantys šimtmečius. Apie juos sukurta ir paskleista gausybė legendų, su jais susiję prakeiksmai ir atvirkščiai – neatsiejamos pergalės mūšyje, meilėje ar siekiant valdžios. Juk kiekviename brangakmenyje slypi gamtos energija, spalvų grožis ir pasaulio didybė. Tad nenuostabu, jog, atradę tinkamą akmenį, išsyk tai pajuntame – neretai papuošalas su tinkamu brangakmeniu tampa talismanu, todėl itin svarbu atrasti tą savąjį. Juk ne veltui sakoma, kad brangakmenio ir žmogaus draugystė – lyg meilė iš pirmo žvilgsnio.

Šiomis dienomis atrasti tinkamą brangakmenį, pritaikyti jo formą, sukurti akmeniui apsodą, kuriame atsiskleistų geriausios jo savybės bei natūralus grožis, taip pat įsodinti akmenį į žiedą, pakabutį, apyrankę ar auskarus jums padės papuošalų kūrėjas ir (ar) juvelyras. Tačiau čia praverstų ir profesionalo – brangakmenių eksperto – patarimai.

Jau daug metų žinias apie brangiuosius mineralus ir juvelyrinius dirbinius kaupianti gemologė, brangakmenių ekspertė ir papuošalų kūrėja ponia Alma Dūdienė – viena iš nedaugelio moterų Lietuvoje, kuriai pavaldus spalvingųjų akmenų pasaulis. Kijevo universitete prie Ukrainos finansų ministerijos mineralogijos studijas baigusi p. Alma ėmė ieškoti būdų, kaip parodyti brangakmenius, atskleisti jų didybę ir grožį. Nutarė, kad tai padaryti geriausia kuriant su jais papuošalus. Dabar, sukaupusi didžiulę patirtį bei informacijos bagažą, p. Alma teigia: „Tikiuosi, kad mano turimos žinios padės jums išsirinkti savo akmenį.“

Maža to, p. Alma ne tik puikiai pažįsta brangiuosius akmenis, bet ir pati kuria papuošalus su jais. Todėl susidomėjusieji kviečiami kreiptis tel. 8 699 96 911 bei apsilankyti feisbuko profilyje www.facebook.com/almadudiene.

Pavadinimą rubinas gavo dėl savo ypatingos raudonai rožinės spalvos. Šios spalvos dažniausiai asocijuojasi su aistra bei karštais jausmais („rubeus“ – lot. raudonas). Mineralogai rubiną priskiria korundo porūšiui, kuriam priklauso ir safyras. Rubinas turi daugiau aliuminio bei chromo priemaišų, kurios ir suteikia jam skaisčiai ryškius rožinius atspalvius. „Balandžių kraujas“ – taip vadinasi rubino spalvos etalonas, kuris varijuoja nuo prinokusios avietės iki kraujo raudonumo, suteikdamas mineralui išskirtinio žavesio. Tai valdžios simbolis, ne veltui jo pavadinimas sanskrito kalba – „Manikija“, kuris išvertus reiškia „Spalvų caras“. Kitas pavadinimas, kuriuo ilgą laiką Indijoje buvo vadinami rubinai, taip pat kilęs iš sanskrito, – „Ratnanaijana“ – „Brangakmenių valdovas“. Tad koks gi jis, tas brangakmenių valdovas ir spalvų caras rubinas?

Rubinas –  liūtaširdiams

Karališkas, nuostabus, magiškas, šviesus – visi šie rubino apibūdinimai nuo seno simbolizavo valdžią, jėgą, išmintį bei didelę energijos koncentraciją. Žmonės, kurie sugebėdavo ją įvaldyti, darė didžiulę įtaką kitiems, kaupė turtus, priimdavo lemtingus sprendimus, planavo karus, nuspręsdavo tautų likimus. Tarp žymių žmonių, karvedžių gausu Liūto ženklo atstovų. Todėl paplito nuomonė, jog rubinas – Liūto akmuo. Iš tikrųjų tai tiesa, tačiau ne kiekvienas Liūtas nusipelno rubino.

Nešioti rubiną reikia užsitarnauti

Šį mineralą nešioja, myli, nori įsigyti stiprios asmenybės, kurios pasižymi tvirta valia, savikontrole, gebėjimu daryti įtaką kitiems, mokėjimu išlikti teisingiems rizikingose situacijose, – žodžiu, asmenys, kurie, užimdami aukštus valdžios postus, kartu sugeba būti mecenatais bei išlikti altruistais

Almos Dūdienės kurti papuošalai su rubinais spinduliuoja aistra, meile ir prabanga

Tokių asmenybių gausu tarp įvairių Zodiako ženklų atstovų. Silpniems, bijantiems priimti sprendimus, neryžtingiems žmonėms rubino geriau neturėti. Šį mineralą nešioti būtina nusipelnyti minėtomis charakterio savybėmis. Bet kokio mineralo ir žmogaus draugystė įmanoma tik tada, kai sutampa jų biorezonansas, t. y. vibracijos ir biolaukai. Pasaulyje vyraujanti simpatija bei antipatija, trauka bei atstūmimas, taip pat visiškas neigimas galioja ir mineralogijoje. Dėl šios priežasties ypatingai svarbu neapsupti savęs atsitiktiniais daiktais, ypač papuošalais. Žinant jų įtaką organizmui, neverta eikvoti savo energijos vienkartiniams blizgučiams. Lemtingu momentu geriau pasitarnaus senas močiutės žiedelis ar nemadingi mamos auskarai negu paskubomis įsigyta ryški, spalvinga bižuterija.

Purpurinė – lyderių spalva

Purpurinės spalvos mylėtojai siekia įsakinėti ir lyderiauti. Juos retai kada graužia sąžinė, nes bet kokias neigiamas emocijas gena šalin, rasdami begales save pateisinančių priežasčių. Dėl to juos dažnai vadina beširdžiais. Jeigu besaikės ambicijos neužvaldo jų asmenybės, visose srityse pasiekiamos aukštumos. Rubinas – toks mineralas, kuris padeda veržliems, drąsiems žygiams. Na, o mylėti gyvenimą ir mėgautis pasiektais rezultatais gali tik ryškios asmenybės. Tai puikiai atspindi skaisčiai raudonas rubinas. Tačiau, kaip visuomet, išlieka mažytis „bet“. Gamta myli pusiausvyrą, ir polinkis lyderiauti dažnai nustelbia sveiką protą, o jau tada nuo šviesuolio iki diktatoriaus arba despoto – vos vienas žingsnis.

Rubinas – vienas brangiausių mineralų

Po deimanto korundas (9 tvirtumas pagal Moso skalę) laikomas vienu iš brangiausių mineralų. Raudona jo rūšis, vadinama rubinu, randama Birmoje, Tailande, Indijoje, Kanadoje, Norvegijoje, JAV, Urale, Čeliabinske ir kt. Dėl savo tvirtumo dauguma rubinų buvo naudojami pramonėje. Iš čia kilo apibūdinimas „naždakas“ – taip vadinti juvelyrikai netinkami rubinai.

Nuo seniausių laikų rubinais inkrustuoti ir papuošalai, ir mirtini ginklai

Pagal vieną iš biblijinės legendos versijų, Mozė išskobė Dešimt Dievo įsakymų ant lazurito plokštelių rubino smaigaliu. Šiandien sintetiniai korundai plačiai naudojami pramonėje.

Ponia Alma Dūdienė ne tik puikiai pažįsta brangiuosius akmenis, bet ir kuria su jais įstabius papuošalus

Manoma, kad Europą rubinai pasiekė po Aleksandro Makedoniečio žygių. Iki tol jie pavieniais egzemplioriais patekdavo iš Afrikos ir buvo vadinami „karbunkulais“. Senojoje Rusioje visi skaisčiai raudoni akmenys buvo vadinami „jachontais“. Vieni žymiausių to meto rubinų puošia garsiąją „Manomacho kepurę“, kuria buvo karūnuojami visi carai iki Petro I (1672–1725). Kiekvienoje iš aštuonių auksinių plokščių puikuojasi po stambų rubiną, taip pat ir kiti spalvoti brangakmeniai. Garbingiausiems kariams caras dovanodavo prabangų kardą, kurio rankenoje tarp kitų brangakmenių būtinai žėrėdavo ir rubinas.

Antikos laikais Graikijoje rubinai buvo vienodai mėgstami kaip ir safyrai bei smaragdai. Jeigu turėtume galimybę bent pusvalandžiui persikelti į tuos laikus ir pasivaikščioti senosiomis Graikijos gatvelėmis, pamatytume, kaip gausiai moterys ir vyrai puošėsi žiedais, sagėmis, auskarais, apyrankėmis, fibulomis (smeigtukas togai susegti, sudėlioti žemyn krintančias klostes), o kur nekaltas“, tačiau baisus ginklas. Nedidelė plaukų smeigtuko galvutė būdavo inkrustuota rubinu, o ilgas tarsi adata smaigalys (dažnai su užnuodytu antgaliu) tarnaudavo kaip slaptas ir itin klastingas ginklas, pervėręs ne vieno narsuolio kaklą.

Tobuliausias – „balandžio kraujo“ atspalvio rubinas

Nuo seniausių laikų buvo ginčijamasi dėl brangakmenio spalvos etalono. Rubinas, turėjęs begalę atspalvių, erzino juvelyrus savo atmainomis. Galų gale prieita prie nuomonės, jog pats vertingiausias yra purpuriškai rausvas, su nežymiu violetiniu atspalviu skaistus rubinas, vadinamas „balandžio krauju“. Niekas negali pasakyti, kas ir kada taip nusprendė, tačiau šis vertinimas galioja ir dabar. Nors puikūs yra ir tamsiai raudoni, rožiniai, skaisčiai raudoni bei neperšviečiami rubinai su žvaigžde (asterizmo efektas), tačiau brangiausi yra būtent taurieji „balandžio kraujo“ rubinai.

Almos Dūdienės rankose atsiskleidžia natūralus brangakmenių grožis

Galbūt viduramžių alchemikų bandymai sukurti amžinosios jaunystės eliksyrą, kurio viena sudedamųjų dalių (spėjama – pagrindinių) buvo toks rubinas, paskatino įvertinti šį atspalvį?

Jaunystės eliksyras – amžinos jaunystės paslaptis ar amžinos egz istenc ijos pr akeiksmas?

Alchemikai viduramžiais buvo ypač populiarūs. Tik nedaugeliui pavykdavo sukaupti reikiamų žinių ir jas naudoti gaminant vaistus bei nuodus. Sklando legendos, kad jaunystės eliksyras tikrai buvo sukurtas ir išbandytas, tačiau iki šiol niekam nepavyko jo pakartoti. Manoma, kad visos sudedamosios dalys – tai brangakmeniai ir vienas augalas. Pasakojama, jog, gurkštelėję šio gėrimo, žmonės gyveno keletą šimtmečių, tačiau, pasibaigus stebuklingajam eliksyrui, mirė baisiai nusivylę, mat taip ir nesugebėjo iššifruoti recepto. Kita legenda byloja, jog jie iki šiol gyvena Tibete, nes negali numirti ir yra pasmerkti amžinai egzistencijai.

Puoštis rubinais – pagarbiai ir atsakingai

Šiaip ar taip, su rubinu derėtų elgtis pagarbiai bei atsargiai. Nešioti papuošalus su juo – reiškia mylėti ir žavėtis šiuo mineralu, o prisijaukinti jį kaip draugą lemta tik išrinktiesiems. Visgi, jeigu paveldėjote šį mineralą kaip šeimos brangenybę, būtinai nešiokite jį nors retkarčiais. Kas žino, galbūt jums pavyks pelnyti rubino palankumą? Tuomet išties pajusite iš jo sklindančią jėgą ir didelį energijos antplūdį, kurį teikia raudona spalva bei taurios mineralo vibracijos.

Daugiau informacijos www.almile.lt.

***

©Žurnalas „Geras Skonis“