Kurtas Evansas (JAV)

Žurnalas „Geras skonis“ tęsia ciklą „Kulinarijos guru“. Kiekviename numeryje pristatome gastronomijai labiausiai nusipelniusį, garsiausią, įdomiausią ar ekscentriškiausią kulinarą, gurmaną ar maisto kritiką, kurio idėjos pakeitė gastronomijos mokslo raidą ir žmonių supratimą apie tai, kas yra puikus valgis. Šį kartą – apie norą pakeisti pasaulį. Į geresnį, taikesnį, draugiškesnį. Ar įmanoma tai padaryti gaminant ir kuriant subtiliausius patiekalus?

50-ies geriausių pasaulio restoranų akademija (Londonas), remiama „S. Pellegrino & Acqua Panna“, 2021 metais paskelbė tris „Pokyčių čempionų“ nugalėtojus. Tai naujas apdovanojimas, kuris pagerbia svetingumo sektoriaus narius, sugebėjusius sukurti teigiamus pokyčius nenuspėjamomis pandemijos aplinkybėmis.

Viso pasaulio restoranų sektorius šiuo metu atsigauna ir persitvarko, daugiau dėmesio skirdamas integracijai ir ilgalaikiam tvarumui. Tad šis apdovanojimas yra padėka virtuvės meistrams Deepankeriui Khoslai (Tailandas), Vivianai Varese (Italija) ir Kurtui Evansui (JAV), kurie per 18 mėn. laikotarpį įgyvendino reikšmingus pokyčius savo bendruomenėse. Už jų pastangas spręsti masinio įkalinimo, LGBT+ atskirties, migrantų įdarbinimo problemas. Kiekvienam laimėtojui bus skirta dotacija, leidžianti tęsti pradėtą darbą ir remianti ilgalaikę pažangą restoranų ir gastronominio pasaulio srityje. Šiandien susipažinkime su Kurtu Evansu (JAV) .

Kurtas Evansas. Vakarienė su nepažįstamaisiais

Knygų kolekcija

35-erių afroamerikietis Kurtas Evansas gimė ir užaugo JAV mieste Filadelfijoje, Pensilvanijoje. Nuo pat vaikystės gamino maistą kartu su savo močiute, užauginusia dešimt vaikų. Todėl valgio visada reikėdavo daug. Be to, močiutė ruošdavo maistą ne tik savo šeimai, bet ir bažnytiniams renginiams – ant viryklės kunkuliuodavo dideli puodai, skirti bent 20–30 žmonių. Maistas Kurto Evanso gyvenime visada užėmė pagrindinę vietą, tad nenuostabu, kad greitai jis ėmė kopti karjeros laiptais šioje srityje – pats pradėjo vadovauti pietietiško stiliaus restoranui gimtajame mieste. Bet ne tik. Sakoma, norėdamas labiau pažinti žmogų, pasidomėk jo hobiu. Taigi dirstelėkim į Kurto Evanso knygų spintas.

Virtuvės meistras kolekcionuoja valgių gaminimo knygas, kurių turi per 1000 – išleistų nuo XIX amžiaus iki šių dienų. Jis labai mėgsta lankytis knygynuose – nuo specializuotų ir antikvarinių iki tinklinių. Pardavėjai jį jau pažįsta ir dažnai patys atvyksta pristatyti gautų naujienų į namus. Kurtas Evansas pirmenybę teikia pirmiesiems knygų leidimams, nors kartais padaro išimtį. Pavyzdžiui, yra nusipirkęs ir 1922 m. pasirodžiusią 6-ojo leidimo knygą. Nors daugiausia jo kolekcijoje yra receptų knygų, bet taip pat domisi ir maisto filosofija bei istorija. Veik pusė knygų yra apie afroamerikiečių virėjus, jose gausu ir valgių gaminimo receptų. Virtuvės meistras semiasi įkvėpimo ir itin žavisi knygų autore, aktyviste ir kolekcininke, žurnaliste Tony Tipton-Martin, kuri parašė knygą „The Jemima Code“ (2015) apie Afrikos amerikiečių valgių gaminimo kultūrą, kulinarinį paveldą.

Novatoriška vakarienių serija

Ko gero, šios autorės įkvėptas, aktyvus juodaodžių amerikiečių virtuvės meistras keičia kulinarijos kraštovaizdį, pristatydamas novatorišką vakarienių seriją „Sustabdykime masinį įkalinimą“ (EMI). Tai naujas restoranų verslo modelis. Kaip jis veikia?

Jei lankotės viename iš Filadelfijos virtuvės šefo renginių, nesitikėkite patogaus pasisėdėjimo. Kurtas Evansas nori, kad jūs priimtumėte iššūkį – susitiktumėte su žmonėmis, kurių kilmė ir gyvenimo istorija smarkiai skirsis nuo jūsiškės. Tad būsite pasodintas su nepažįstamu asmeniu, buvusiu kaliniu, prie vieno stalo. Vakarieniaudami išgirsite jo istoriją, ir, ko gero, susimąstysite, kaip galėtumėte padėti.

Pats Kurtas Evansas taip pat turi draugų ir šeimos narių, kurie buvo įkalinti. Anot jo, tai taip įprasta juodaodžių bendruomenėje, kad jis ir pats iš pradžių manė, jog yra gimęs kalėti. Tačiau perskaitytos knygos, peržiūrėti dokumentiniai filmai padarė nemažą įtaką. Ypač sujaudino vieno afroamerikiečio istorija, kuris privalėjo atsėdėti kalėjime trejus metus vien todėl, kad neturėjo, iš ko susimokėti užstato.

Tad virtuvės meistro sumanyta Vakarienių serija skirta spręsti šias problemas suburiant žmones – nuo politikos formuotojų iki buvusių kalinių.

Beje, 2019 m., kai prasidėjo vakarienių iniciatyva, Kurtas Evansas dirbo Niujorke įsikūrusios ne pelno organizacijos „Drive Change“ (liet. „Atnešk pokyčius“) kulinarijos direktoriumi. Ši organizacija siekia padėti anksčiau kalėjusiems jaunuoliams įgyti profesinės patirties kulinarijoje, išmokyti juos dirbti svetingumo sektoriuje, suteikiant jiems daugiau galimybių.

EMI vakarienių ciklą palaiko ir 2020 m. virtuvės meistrės Stephanie Nicole Willis kartu su keturiais draugais, įskaitant Kurtą Evansą, įkurta „Everybody Eats Philly“ (liet. „Visi maitinasi Filadelfijoje“) organizacija. Šios draugijos moto skelbia, jog prieiga prie sveiko maisto yra pagrindinė žmogaus teisė, o ne privilegija. Visi žmonės nusipelno maistingų patiekalų. Todėl svarbu pasirūpinti, pamaitinti tuos, kuriems tuo metu labiausiai reikia.

Gabalėlis picos – gabalėlis lygybės

2021 m. kovą Kurtas Evansas kartu su verslo partneriu atidarė „Down North Pizza“ Filadelfijoje. „Nesvarbu, ar esate turtingas, ar nepasiturintis, vis tiek išleisite pinigų maistui, – sako virtuvės meistras, pridurdamas, kad nori būti tikras, jog tai – geras maistas. Rankomis pjaustytos bulvytės. Vištų sparneliai, kurie nepatiekiami iš šaldiklių. Tiršti pieno kokteiliai, samteliais išsukti geriausios pieninės ledai ar kvadratinės picos, iškeptos geriausiose orkaitėse ir puoštos žolelių girliandomis bei žaluma iš šalia picerijos esančio sodelio.

Populiariojoje picerijoje dirba anksčiau teisti asmenys, jiems suteikiamos karjeros galimybės bei teisingas atlygis. „Nes ekonominė laisvė yra kelias į tikrąją laisvę“, – sako virtuvės meistras. Taip pat restorano svečiai turi galimybę dovanoti picas tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos.

Maisto pusdubeniai

Anot virtuvės meistro, žmonės, išėję iš įkalinimo įstaigų, dažniausiai nežino, kaip gyventi, tad išsimokslinimas padėtų spręsti šias problemas. Kurto Evanso rašomoje knygoje taip pat kalbama apie išsimokslinimą, bandoma giliau pažvelgti į sąsajas tarp kovotojų už pilietines teises judėjimo ir maisto.

„Iki šiol juodaodžių paveldas buvo užmirštas, nevertintas, tad noriu atkreipti į jį dėmesį, papasakoti mūsų maisto istoriją“, – mintimis dalijasi Kurtas Evansas

Atkreipiamas dėmesys ir į Georgios Gilmore išgarsintus „maisto pusdubenius“. Ši aktyvi moteris maitino judėjimo už pilietines teises lyderius Montgomeryje (Alabama) 6-ajame ir 7-ajame XX amžiaus dešimtmečiuose, taip pat pati pardavinėjo savo keptus saldžiųjų bulvių pyragus ir keptą vištieną, kad galėtų surinkti pinigų ir padėtų kovai už lygias teises.

Ir šiomis dienomis „maisto pusdubeniai“ yra populiarūs afroamerikiečių bendruomenėje. Tad knygoje bus pasakojamos istorijos ir dalijamasi receptais. „Iki šiol juodaodžių paveldas buvo užmirštas, nevertintas, tad noriu atkreipti į jį dėmesį, papasakoti mūsų maisto istoriją“, – mintimis dalijasi Kurtas Evansas ir tikisi, jog „Pokyčių čempionų“ apdovanojimas leis suburti daugiau žmonių, kurių istorijos bus išgirstos ir padės keisti situaciją.

Kai žmonės klausia, kaip Kurtas Evansas susidoroja su tiek daug darbų, jis pasidalija pamoka, kurią išmoko savanoriaudamas ligoninėje: „Tarp savanorių buvo daug 80-mečių ir 90-mečių, keli iš tikrųjų labai pagyvenę senjorai, kurie kiekvieną dieną atvykdavo dirbti ir pagelbėti personalui. Kai nebegalėdavo to daryti, jie tarsi nepastebimai atsisveikindavo ir su šiuo gyvenimu. Būti užsiėmusiam – reiškia būti gyvam.“

Jolanta Vitkutė

Jolanta Vitkutė

 

Žurnalistė, besidominti gastronomijos, kelionių temomis. Su žurnalu “Geras skonis” bendradarbiauja daugiau nei dešimtmetį. Šiuo metu gyvena Meksikoje.