Paklausti, su kuo pirmiausia siejasi žodis „sirupas“, daugelis žmonių, ko gero, atsakytų „saldu“, o tada, greičiausiai, „Monin“. Per daugiau kaip 100 metų, kiek gyvuoja šis prekių ženklas, jis pelnė milijonų simpatijas visame pasaulyje – pradedant barmenais ir baristomis, baigiant virtuvės šefais ir paprastais namų vartotojais. Ir tai joks atsitiktinumas, bet nuoseklaus ilgamečio darbo, tradicijų ir inovatyvumo derinio, taip pat sugebėjimo atsiliepti į vartotojų poreikius rezultatas.

O ko gi nori šiuolaikiniai vartotojai? Tų norų gausu – tai ir puiki kokybė, ir produkto universalumas, ir ilgas galiojimo laikas, ir aiški, švari sudėtis. Pastaroji produkto savybė itin svarbi tapo šiuo metu, ir tai nestebina. Juk šiuolaikinėje maisto pramonėje gausu pačių įvairiausių priedų-pagalbininkų, kurie gali paryškinti spalvą, skonį, pailginti gaminio galiojimą… Tad gamintojai gan dažnai tuo neatsitiktinai susigundo. Tačiau visai kitokį kelią renkasi Prancūzijoje gimęs prekių ženklas „Monin“ – nuo pat pradžių šio gamintojo produktų prigimtis buvo natūrali: tereikia žvilgtelėti šiek tiek atgal ir prisiminti.

Įspūdingai išaugusi skonių kolekcija

Bendrovė „Monin“ įkurta daugiau kaip prieš 100 metų Prancūzijos Buržo (Bourges) mieste. Netikėtas momentas – įmonė pirmiausia pradėjo gaminti alkoholinius gėrimus, tačiau gana greit pagrindiniu jos produktu tapo įvairaus skonio sirupai. Ir tai ne taip jau netikėta – juk nuo senų laikų Prancūzijoje, taip pat kaimyninėje Belgijoje buvo populiaru vandenį kiek paskaninti natūraliais produktais, tokiais kaip mėta, rozmarinas, citrina. Taip ruošti dabartinių limonadų pirmtakai.

Pradinį „Monin“ sirupų skonių krepšelį sudarė tai, ką dabar pavadintume klasikų klasika, – citrinos ir braškės, mėtos ir vanilė… O šiuo metu sirupų paletę sudaro daugiau kaip 150 skirtingų skonių.

„Monin“ itin glaudžiai bendrauja su vietos ūkininkais, padeda jiems auginti vaisius, uogas, žalumynus, kurie būtų pačių geriausių skoninių savybių

Nors „Monin“ pirmiausia garsėja sirupais, pripažinimo sulaukė ir kiti gaminiai. Pavyzdžiui, natūralios tyrės, kuriose labiau justi autentiška vaisių bei uogų tekstūra. Šiuo metu tyrių sukurta jau 27-ių skonių, daugelis jų pasiekė ir Lietuvos rinką. Auga ir „Monin“ koncentratų rinkinys, kuriame galima rasti ir šaltai brandintos (cold brew) kavos, ir įvairių arbatų, ir citrusų sulčių koncentratų. Tai itin patogūs produktai, leidžiantys greit ir lengvai ruošti gėrimus.

Ypatingas dėmesys žaliavoms

Per įmonę „Sangaida“, oficialų „Monin“ atstovą Lietuvoje, mūsų šalį pasiekia sirupai ir kiti „Monin“ produktai, skirti Europai. Sirupų skonių ypač gausu – klasikinių prieskonių, riešutų, įvairiausių uogų ir vaisių, taip pat atkartojantys kai kuriuos konditerijos gaminius – itališką tiramisu, šokoladinius sausainius ar obuolių pyragą… Joks kitas sirupų gamintojas pasaulyje negali pasiūlyti tokios didžiulės skonių kolekcijos ir tokios išskirtinės kokybės.

Kas kuria tą išskirtinę kokybę? Tai ir skonis, ir spalva, ir jau minėtas produkto universalumas, ir nekomplikuotas jo naudojimas, ir patogus galiojimo laikas. „Monin“ šias savybes užtikrina be jokių triukų ir apgaulių. Visų produktų skoniai yra tik natūralūs: braškių sirupas – natūralių braškių skonio, nes jis ir gaminamas iš braškių sulčių, lazdynų riešutų – tikrų lazdynų riešutų, nes jis ir ruošiamas iš tikrų riešutų, štai kodėl jo net turėtų atsisakyti tie, kurie jiems alergiški.

„Monin“ yra svarbi orientacija į tvarumą bei socialinę atsakomybę

Visiems gaminiams galioja tas pats principas – juose dominuoja tas produktas, apie kurį skelbia pavadinimas. Jokių apgaulių!

Štai kodėl įmonei labai svarbu gamybai naudoti pačios aukščiausios kokybės žaliavas – uogas ir vaisius, riešutus ir prieskonius. Neatsitiktinai „Monin“ itin glaudžiai bendrauja su vietos ūkininkais, padeda jiems auginti vaisius, uogas, žalumynus, kurie būtų pačių geriausių skoninių savybių. Toks dėmesys vietos augintojams, siekis, kad viskas būtų auginama kuo švariau, ekologiškiau, nenualinant žemės išteklių, liudija ir apie augančią orientaciją į tvarumą, socialinę atsakomybę. Įmonė su tuo sieja ir savo ateities tikslus.

„Nealkoholinis Orange Spritz“

„Nealkoholinis Pasiflorų Martinis“

Jokių triukų su konservantais

Dar viena svarbi „Monin“ sirupų savybė – nė vienas neturi jokių dirbtinių konservantų. Ilgą jų galiojimą užtikrina vienas seniausių, populiariausių ir natūraliausių konservantų – cukrus. Tačiau ir cukrumi nėra piktnaudžiaujama – jo dedama tik tiek, kad atliktų konservanto ir natūralaus skonio paryškintojo vaidmenį, nė truputėlio daugiau. Skirtingose „Monin“ produktų kategorijose yra gaminių ir be cukraus ar su itin sumažintu cukraus kiekiu.

Beje, net ir cukrui, kuris naudojamas „Monin“ produktuose, skiriamas ypatingas dėmesys. Paprastai tai yra cukrus iš cukranendrių bei cukrinių runkelių, o pastarieji auginami būtent Prancūzijoje, taip užtikrinant geriausią kokybę. Dar vienas svarus argumentas naudoti cukrinius runkelius iš Prancūzijos – jie čia privalo būti auginami be GMO. Tad kiekvienas ingredientas yra svarbus!

Su „Monin“ produktais – sirupais, tyrėmis, padažais ir kitais – galima paskaninti ir kavą, ir kokteilius, pačius įvairiausius desertus, kepinius, net kasdienius blynus, su jais per kelias minutes paruošite limonadą

Taigi nė viename „Monin“ produkte nėra jokių genetiškai modifikuotų (GMO) ingredientų, nerastume juose ir glitimo, be to, daugelis jų tinkami vartoti veganams. Šiuolaikiniame pasaulyje šios produktų savybės tampa vis svarbesnės, tad įmonė žengia koja kojon su naujausiomis tendencijomis.

Išlaisvinta fantazija, užtikrinta kokybė

Apie „Monin“ produktų – sirupų, tyrių, padažų ir kitų – panaudojimo galimybes geriausiai gali papasakoti profesionalai, kurie su jais dirba kasdien. Šie produktai gali paskaninti ir kavą, ir kokteilius, pačius įvairiausius desertus, kepinius, net kasdienius blynus, su jais per kelias minutes paruošite limonadą.

„Nealkoholinis Mėlynių Bramble“

„Nealkoholinis Rabarbarų Paloma“

Dar vienas svarbus momentas, kodėl sirupus, tyres ir koncentratus taip patogu naudoti profesionalioje virtuvėje, – tai ir paruošimo laikas, ir tai, kad galima užtikrinti nekintamą puikią kokybę, juk jos ir tikisi baro, restorano ar kavinės lankytojas.

Kita vertus, net ir namų virtuvėje sirupas, padažas ar vaisių tyrė, ypač atradus labiausiai patinkančius skonius, gali tapti labai parankiu ingredientu. Juolab jog šių produktų nesunku įsigyti dalyje mažmeninių parduotuvių, o pats gausiausias asortimentas laukia „Sangaidos“ elektroninėje parduotuvėje www.sangaida.lt ir fiziniuose salonuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

 

©Žurnalas „Geras Skonis“