„PROMO Cash & Carry“ galima rasti vienų žinomiausių Europos krištolo indų gamintojų / D. Grigonienės nuotr.

Kai švelniai skamba susiliečiančios krištolo taurės, suprantame – tai ypatinga akimirka. Nesvarbu, ar susitiko seniai matyti draugai, ar minima iškilminga proga šeimos ir artimųjų rate, krištolo taurės visada reiškia šventę. Kviečiame pasidairyti po spindinčio krištolo taurių naujienas.

Kuriame vertę

Pasak restoranų, kavinių ir barų įrangos ekspertų, krištolo taurės nuo seno siejamos su klasika – krištolo taures naudodavo didikai, karaliai ir kiti kilmingi asmenys, kol galiausiai jos tapo prieinamos daugumai vartotojų.

„Šiuo metu krištolo taurių pasirinkimas yra itin didelis – tiek klasikinių formų, tiek įdomesnių dizaino variantų, kuriuos dažniausiai renkamasi naudoti namuose. Tačiau, nepriklausomai nuo krištolo taurės išvaizdos, svarbiausiu akcentu išlieka jos kuriama vertė – krištolo taurė, kitaip nei įprasto stiklo, visada išskirtinai skambės, gražiau atspindės šviesą ir bet kuriai progai suteikia iškilmingumo“, – komentuoja „PROMO Food Service“ produktų grupės vadovė Olivija Šakytė, dirbanti su maitinimo sektoriaus klientais.

Lietuvos HORECA atstovams gerai pažįstamas Baltijos šalių didmeninės prekybos tinklas „PROMO Cash & Carry“ ir HORECA klientus aptarnaujantis „PROMO Food Service“ yra puikus indų naujienų ir dizaino tendencijų šaltinis: atstovauja gerai visame pasaulyje žinomiems prekių ženklams, tokiems kaip „Villeroy & Boch“, „Riedel“, „Rosenthal“, „Vista Alegre“, „Fine Dining & Living“, „Mepra“ ir kitiems.

„Stölzle Lausitz“ krištolo taurių kolekcija „Quatrophil“

„PROMO Cash & Carry“ taip pat galima rasti vienų žinomiausių Europos krištolo indų gamintojų, Italijos „RCR Cristalleria Italiana“ ir Vokietijos „Stölzle Lausitz“, gaminių, kurie itin vertinami tiek namų vartotojų, tiek geriausių šalies restoranų. Apžvelkime šių gamintojų naujienas.

Kerintis Italijos krištolas

1967 m. Toskanos širdyje įkurta „RCR Cristalleria Italiana“ šiuo metu yra itin populiari ne tik dėl išraiškingo krištolo gaminių asortimento – kasmet pristatoma apie 40 naujienų, bet ir dėl puoselėjamo tvarumo. Kompanijos gamykloje naudojama tik atsinaujinanti energija ir į aplinką išskiriama jokių teršalų. „RCR Cristalleria Italiana“ gaminiai 100 proc. perdirbami, o jiems gaminti naudojamos 3 skirtingos technologijos.

„Ši Italijos gamintoja tūkstantmetę krištolo taurių gamybos tradiciją yra pakėlusi į aukštesnį lygį – naudojamos tik grynos žaliavos, todėl taurės ne tik itin skaidrios, bet ir tvirtos, puikiai atlaiko virš 4 tūkst. plovimo ciklų indaplovėje. „RCR Cristalleria Italiana“ gamina tiek pūsto, tiek presuoto „Eco Crystal“ krištolo taures“, – pasakoja O. Šakytė.

„RCR Cristalleria Italiana“ indų kolekcija „Alkemist“

Kol pūsto krištolo taurės labiausiai džiugina klasikos mėgėjus, presuotas krištolas atveria plačias išskirtinio taurių dizaino galimybes. Tarp naujausio „RCR CristalleriaItaliana“ krištolo indų asortimento dėmesį patraukia išraiškingos kolekcijos „Etna“, „Marilyn“, „Tattoo“ ir subtilioji „Alkemist“.

„Sicilijos ugnikalnio išsiveržimo įkvėpta kolekcija „Etna“ patraukia akį geometrinėmis figūromis. Kaip teigia pats gamintojas, tai tobulas gamtos netobulumas, – šviesos spinduliai „lūžta“ ir atsispindi įvairiuose raižinių lygiuose, taip leisdami taurei dar labiau žėrėti ir pabrėžti „Eco Crystal“ krištolo skaidrumą“, – teigia „PROMO Food Service“ produktų grupės vadovė.

Kolekcijoje „Etna“– ne tik vyno bei šampano taurės, bet ir aukštos ir žemos stiklinės, puikiai tiksiančios vandeniui, viskiui ar gaiviesiems gėrimams.

„RCR Cristalleria Italiana“ krištolo taurės / D. Grigonienės nuotr.

Dar viena jaunatviška „RCR Cristalleria Italiana“ kolekcija – „Tattoo“, atkartojanti subtilius gamtos motyvus, susipinančius su body art (liet. kūno dailės) estetika. Šioje kolekcijoje rasite ne tik įvairaus dydžio taurių, bet ir stiklinių, taurelių stipriesiems gėrimams.

Krištolo indų kolekcija „Marilyn“ atspindi legendinė Marilyn Monroe dainos žodžius, kad deimantai yra geriausi merginos draugai. Ši kolekcija papuošta subtiliai deimantus imituojančiais iškilimais, kurie žaisminga kaskada leidžiasi žemyn. „Marilyn“ krištolo taurių kolekciją papildė stiklinės vandeniui.

„Išties „RCR Cristalleria Italiana“ krištolo gaminiai labiau tinkami naudoti namuose, tačiau išskirtinio dizaino krištolo taures bei kitus indus galima pritaikyti ir restoranuose, pavyzdžiui, ten, kur boho ar labiau modernesnis interjero stilius“, – pabrėžia O. Šakytė.

Jaunatviška „RCR Cristalleria Italiana“ kolekcija – „Tattoo“

Gerokai subtilesnė krištolo indų kolekcija „Alkemist“. Grakštus dizainas derinamas su lengvomis geometrinėmis linijomis, taurės turi klasikinės formos užuominų. Šioje kolekcijoje taip pat džiugina krištolo indų įvairovė – taurės vynui, viskiui, džinui su toniku, stiklinės bei grafinas. Gamintojo žodžiais, „Alkemist“ puikiai tiks tiek naudoti namuose, tiek restorane.

Funkcionalaus krištolo tradicija

Daugiau nei prieš 130 metų Veisvaserio mieste, Vokietijoje, įkurtas stiklo fabrikas ilgą laiką buvo didžiausias stiklo indų gamintojas šalyje, tačiau po Berlyno sienos griūties verslas išgyveno ne pačius geriausius laikus. Stiklo fabrikui naujos gyvybės įkvėpė 1996 metais jį nupirkusi ilgametes stiklo gamybos tradicijas puoselėjanti Austrijos kompanija „Stölzle Oberglas AG“, taip krištolo rinkoje atsirado naujas vardas – „Stölzle Lausitz“.

„Stölzle Lausitz“ krištolo taurių kolekcija „Quatrophil“

„Šio gamintojo krištolo taurės klasikinės, asortimentą iš principo lemia joms skirtų gėrimų įvairovė. Toks sąlyginai griežtas taurių skirstymas yra ne veltui – jos sukurtos maksimaliai atskleisti kiekvieno gėrimo skonį ir aromatą. Bauhauzo stiliui būdinga idėja, kad forma turi atitikti funkciją, turėjo įtakos formuotis ir Austrijos „Stölzle“, – pasakoja O. Šakytė.

Pavyzdžiui, „Stölzle Lausitz“ krištolo taurių kolekcija „Experience“ iš pradžių buvo sukurta rislingo vynui, vėliau kolekciją papildė naujos taurės platesniam baltojo ir raudonojo vyno asortimentui, taip pat viskio taurės, stiklinės sultims ar kitiems gėrimams. „Experience“ kolekcijos krištolo taurių plačiausia vieta yra itin žemai, tai leidžia vynui greitai pasiekti optimalų „kvėpavimo“ paviršių.

„Stölzle Lausitz“ krištolo taurių kolekcija „Experience“

Funkcionali yra ir kolekcija „Quatrophil“ – klasikinės kubinės formos krištolo taurės su itin aukštomis kojelėmis baltajam, raudonajam, Bordo vynui, šampanui, grapai,viskiui ir kokteiliams, sukurtos maksimaliai atskleisti gėrimo skonį bei aromatą.

„Gana įdomiai atrodo ir „Power“ kolekcija – krištolo taurės pasižymi itin plokščiu dugnu ir subtiliu formos perėjimu į kotelį. Ši „Stölzle Lausitz“ kolekcija 2018 m. nominuota prestižiniame dizaino konkurse „iF Design Award“. Vien tai parodo, kad šis Vokietijos krištolo indų gamintojas yra itin dėmesingas ne tik savo gaminiųfunkcionalumui, bet ir jų išvaizdai“, – sako pašnekovė.

Pasak jos, dėl šios priežasties restoranų dėmesio verta ir naujausia krištolo taurių kolekcija „Symphony“ – ypač plono stiklo taurės pasižymi vertikaliomis linijomis vidinėje pusėje, jos ne tik sukuria išskirtinę išvaizdą,bet ir leidžia geriau atsiskleisti vyno aromatui.

„Stölzle Lausitz“ gaminamą „Symphony“ kolekciją sudaro aštuonių skirtingų rūšių taurės, tarp kurių – ir gana neįprastas sprendimas: baltojo ir raudonojo vyno taurės be kojelės

Kolekciją sudaro aštuonių skirtingų rūšių taurės, tarp kurių – ir gana neįprastas sprendimas: baltojo ir raudonojo vyno taurės be kojelės.

Dar vienas įdomus gamintojo sprendimas – putojančiam vynui skirtos taurės „Highlight“, jas pakėlus apačioje užsidega lemputė, subtiliai apšviečianti taurę. „Stölzle Lausitz“ inovacija 2020 m. buvo įvertinta apdovanojimu „German Design Awards“. Šias šviečiančias taures taip pat galima plauti indaplovėje, o apšvietimo funkcija veikia net 2 metus.

„Išties „Stölzle Lausitz“, gamindama krištolo taures,derina šimtmečių krištolo klasiką su šių dienų moderniomis gamybos technologijomis. Vokietijoje gaminamo krištolo taurės itin skaidrios, elegantiškos ir tvirtos, o tai leidžia jas pritaikyti skirtingiems restoranų poreikiams – nuo iškilmingų pobūvių iki romantiškos vakarienės“, – pabrėžia „PROMO Food Service“ produktų grupės vadovė O. Šakytė.

Naujausia „Stölzle Lausitz“ krištolo taurių kolekcija „Symphony“

Krištolas – ne vien taurėms

Kalbėdama apie krištolo taurių kolekcijas, pašnekovė atkreipia dėmesį – krištolas nėra vien taurėms, jis puikiai pritaikomas ir kitiems stiklo indams, pavyzdžiui, vazoms, grafinams, lėkštėms, serviravimo indams bei kitiems dekoratyviniams stalo elementams.

„Krištolas savaime yra išskirtinė medžiaga, su kuria stiklo indų gamintojai gali sukurti tiek klasikinių, subtilių, tiek itin išskirtinių, akį traukiančių indų bei dekoro elementų. Neretai pamačius krištolo vazą net nekyla abejonių, ar tai yra krištolas, – retas kuris gamintojas nori paslėpti jo grožį. Greičiau nutinka atvirkščiai – stiklo indų gamintojai imituoja krištolą, tačiau tik tikro krištolo taurės bei indai ypatingai žėrės bei skambės“, – atsisveikindama sako O. Šakytė.

Krištolo taurių bei indų įsigyti galima „PROMO Cash & Carry“ fizinėse parduotuvėse bei internetu www.epromo.lt. Išskirtinių dizainų kolekcijų galima užsisakyti iš katalogų. Dėl konsultacijos ir specialių užsakymų kviečiama tiesiogiai susisiekti su pardavimo vadybininku.